Kroje na Podpoľaní

Ženský kroj

Ženský kroj na Podpoľaní tvorili oplecká, ktoré boli najčastejšie biele a bez výšivky, užité z domáceho tkaného plátna. Najstaršie boli len pospájané na spojovacích švoch výšivkou alebo paličkovanou čipkou. V Detve sa používali čipky zo Starých Hôr a Španej Doliny. Neskôr sa už začali oplecká jemne zdobiť. Pravou ihlou ženy vyšívali drobnú krížikovú výšivku alebo hrachovinku. Nite, ktoré používali, boli ľanové a nebielené, gazdiné ich niekedy zafarbili šafranom nažlto alebo oranžovo. Asi v roku 1870 s na územie dostala výšivka krivou ihlou a všetky ženy na Podpoľaní si ju hneď zamilovali.
Veľmi vzácne sú dnes červené oplecká, ktoré majú popri výšivke krivou ihlou v strede tkaný červený pás. Detvianky ich nosili do kostola na Turíce, na sviatok Ducha Svätého. Vo folklórnych kruhoch je známe, že v Detve sa nosil biely kródeľ. V 19. Storočí sa už nosili aj tmavé kródle. Brusliak, čiže živôtik si detvianske ženy šili z kartúnových látok rôznych farieb. V dvadsiatych rokoch začali používať aj brokát, zamat, kašmír a brusliaky vyšívali. Vydaté ženy mali na hlave čepiec, ktorý sa volal kápka. Pod kápku si zakrútili vrkoče a neskôr začali používať drôtenú podložku – kotúčku. Najstaršie kápky boli vyšívané na tyle a neskôr sa kápky hačkovali a vyšívali krivou ihlou.

Mužský kroj

Pri slove Detvan si azda každý predstaví najprv holý pupok a nemožno to nikomu zazlievať. Detvianska košeľa, ktorá siaha iba do polovice hrude a ledva zakrýva chlapom prsia, je naozaj jedinečná. Navyše je trochu záhadné, ako sa vlastne ocitla na Podpoľaní a prečo sa tu zachovala do dnešných čias. Existuje viacero tvrdení. Holopupkárske košele však pravdepodobne súvisia s valašskou kolonizáciou, ktorá výrazne ovplyvnila vývoj v horských oblastiach Slovenska. Šili sa veľmi jednoducho, stačila na ne jedna pola plátna, čo je asi šesťdesiat centimetrov široký pás látky, ktorý vychádza z krosien. Plátno pozdĺžne prehli na dve polovice, vystrihli otvor na hlavu, zošili rukávy a košeľa bola na svete.
Mužský kroj v Detve však netvorí len košeľa. Rovnako zaujímavé sú aj plátenné gate. Volali ich gety a v páse boli široké vyše troch metrov. Muži nosili aj súkenné nohavice s jedným rozparkom. Zo súkna sa šili čierne kabanice a súkenné haleny – širice. Boli to dlhé biele kabáty s červenými ozdobami a veľkým štvorcovým golierom, ktorý sa v daždi prehadzoval cez hlavu. Išlo o drahý kus odevu, ktorý vlastnili iba najbohatší gazdovia a nosili ho do kostola, na krst, či na sobáš, teda na slávnostné príležitosti. Súkno bolo vzácne a v Detve sa minimálne stopäťdesiat rokov podomácky nevyrába. Nohavice, kabanice aj širice sa šili z kupovaného súkna, ktoré si zaobstarávali na jarmokoch.

Obce

Každa obec na Podpoľaní mala svoj špecifický kroj, ktorým sa prezentovala

Hriňová

Detva

Očová

Zvolenská Slatina

Odkazy

Moja škola Podujatia Foklórne slávnosti pod Poľanou Kroje

Aktuálny čas je:

AUTOR
DIANA Dobiasová
3.C 2018/2022