Rozoznávame viacero druhov a typov gitár, najčastejšie sa stretávame s týmto rozdelením:
Španielky sa od ostatných gitár odlišujú hlavne svojim širokým a plochým hmatníkom, nylonovými strunami, velkosťou a stavbou tela. V porovnaní s inými akustickými (jumbo, western) gitarami sú klasické gitary trocha menšie. Jediný rozmer, ktorým previšujú spomínané gitary je šírka hmatníka. Tá je na nultom pražci okolo 5,2 cm. Podľa potreby si môžete objednať klasickú gitaru rôznych prevedeniach: čisto akustické, elektroakustické, s výrezom a bez výrezu.
Vyrábajú sa v prevedeniach: čisto akustické, elektroakustické, s výrezom a bez výrezu. Jumbo gitary majú iba kovové struny. Tieto gitary mávajú mierne zaoblený hmatník, a veľké "okrúhle" telo. Tento tvar tela určuje charakteristiku zvuku tak, že gitary znejú výrazne výškovo a basovo. To znamená že tenké struny vedie pekne "cingať" a hrubšie struny znejú basovo. Stredy zvukového spektra sú akoby potlačené. Tvar tela a možnosti zvuku sú hlavnými rozdielami medzi Dreadnought a Jumbo gitarami.
Vyrábajú sa v prevedeniach: čisto akustické, elektroakustické, s výrezom a bez výrezu. Dreadnought gitary mávajú iba kovové struny. Ako sme pri Jumbo gitarách spomenuli jediným hlavným rozdielom medzi Dreadnought a Jumbo je tvar tela a z toho vyplývajúci zvuk. Dreadnought gitary majú sklon hrať hlavne stredovo.
12strunové gitary sa používajú väčšinou iba na doprovod.
Z týchto gitár bez daľšieho zariadenia (kombo, zosiľovač, mix ...) zvuk nedostanete. Elektrické gitary používajú na snímanie zvuku snímače (minimálne jeden), ktoré sú umiestnené v tele gitary pod strunami. Kmitanie strún na gitare počas hry snímajú snímače a potom sa elektrickým signálom cez korekcie gitary prenášajú do zariadenia, ktorý tento signál zosilní (zosiľovač), prípadne upraví (gitarový efekt) a následne je nutný reproduktor aby z gitarového signálu vznikol počutelný zvuk. Na obrázku možete vidieť 2 legendárne modely elektrických gitár Stratocaster (originál od firmy Fender) a Les Paul (originál od firmy Gipson).
Všetky tieto kocky sú len zrnkom vo všetkom množstve typov kociek. Ak ťa zaujíma, aké šialené tvary ešte existujú neváhaj navštíviť stránku The coolest rubik's cubes. Pokiaľ si chceš kocku aj kúpiť (určite odporúčam) môžeš navštíviť stránku Cubemania.cz, kde sa náchádza široké spektrum rubikových hlavolamov, alebo stánku Fyft.cz, kde nakupujem kocky ja.