ŽENY V POLITIKE

Súčasnosť

Meno Kedy žila Funkcia
Angela Merkelová 17. júl 1954 - súčasnosť kancelárka Nemecka
Theresa Mayová 1. október 1956 - súčasnosť líderka konzervatívnej strany, premiérka Spojeného kráľovstva
Cchaj Jing-wen 31. august 1956 - súčasnosť taiwanská politička, prezidentka Taiwanu

Angela Merkelová

Angela Merkelová je od 22. novembra 2005 spolkovou kancelárkou Nemecka a predsedá Kresťanskodemokratickej únii Nemecka od roku 2000. Časopis Forbes ju už rekordne dvanásty krát označil za najmocnejšiu ženu sveta. V roku 2015 ju označil tiež ako druhého najmocnejšieho človeka na planéte a v roku 2016 bola tretia. Magazín Time ju v roku 2015 označil za Osobnosť roka.

Angela sa narodila 17. júla 1954 v Hamburgu ako Angela Dorothea Kasnerová. Krátko po narodení sa však sťahovala za železnú oponu, pretože jej otec prijal miesto neďaleko od Berlína v Nemeckej demokratickej republike. Angela študovala fyziku na univerzite v Lipsku. Po ukončení školy nastúpila na Akadémiu vied, kde zostala až do roku 1990. Okamžite po páde komunizmu sa Merkelová začala angažovať v politike. Merkelová bola zvolená poslankyňou Bundestagu už v decembri 1990, v nasledujúcom roku potom nastúpila na post ministerk. Do jej agendy patrili záležitosti žien a mladých.

V roku 1998 CDU voľby prehrala a odišla do opozície, ale stala sa generálnou tajomníčkou CDU. Na tomto poste vydržala dva roky. Do volieb v roku 2002 nastúpila ako protikandidát Gerharda Schrödera. Nakoniec sa vzdala postu v prospech bavorského premiéra Edmunda Stoibera. Stoiber bol favoritom volieb, nakoniec však voľby tesne prehral a kancelárom sa stal opäť Schröder. Po porážke Stoibera sa okrem svojej úlohy tajomníčky stala aj vodcom opozície. Merkelová sa nebála vysloviť svoje názory, ktoré občas nekorešpondovali s verejnou mienkou. Známa je svojou podporou Spojených štátov a osobitne v prípade vojny v Iraku. V roku 2005 bola nominovaná ako kandidátka CDU na kancelárku. V úrade si získala veľmi rýchlo popularitu. Neskôr bola zvolená ešte trikrát. Stala sa prvou ženou, ktorá kedy nastúpila do úradu nemeckého kancelára. Vzhľadom k tomu, že vyrastala vo východnom Nemecku, má jej zvolenie i inú symboliku – po zjednotení sa stala prvou hlavou kabinetu z bývalej DDR.

Angela Merkelová býva označovaná ako faktická líderka Európskej únie. Známa je aj angažovanosťou pri snahách o vyriešenie krízy, vzniknutej kvôli veľkému dlhu niektorých členských štátov Eurozóny. V súčasnosti je jedným z vedúcich predstaviteľom G7.


Theresa Mayová

Theresa Mayová je od júla 2016 líderka konzervatívnej strany a druhá predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva. Časopis Forbes ju označil ako 2. najmocnejšiu ženu sveta v roku 2017 a v roku 2016 sa umiestnila na 13. mieste medzi najmocnejšími ľuďmi sveta.

Narodila sa 1. októbra 1956 v Eastbourne, v Sussexe. Vyštudovala geografiu na Oxfordskej univerzite, kde promovala s magisterským titulom v roku 1977 Predtým ako sa začala venovať politike pracovala v Anglickej Banke a v Združení pre platobné zúčtovacie služby. V rokoch 1986 až 1994 pôsobila ako radkyňa pre Londýnsku štvrť Merton.

Theresa pôsobí ako poslankyňa Parlamentu v Maidenhead od roku 1997. V parlamente zastávala niekoľko funkcií. Bola členkou Tieňového kabinetu od roku 1999 do roku 2010. Od roku 2002 do roku 2003 bola prvou predsedníčkou konzervatívnej strany. V roku 2010 bola menovaná ministerkou vnútra a v júli 2016 sa stala predsedom vlády, po tom, čo David Cameron odstúpil po Britskom referende. Do histórie sa zapísala tým, že bola druhým najdlhšie slúžiacim ministrom vnútra za posledných 100 rokov. Dňa 18. apríla 2017 Mayová vyhlásila predčasné voľby s cieľom upevnenia svojho mandátu pri rokovaniach s Európskou úniou o podmienkach brexitu. Voľby 8. júna 2017 vyhrala, ale stratila väčšinu miest v Snemovni.

Zaoberala sa aj vojnou v Iraku a Sýrii. Využila britskú armádu na boj proti ISIS v oboch krajinách. Britské jednotky v bitke pri Mosulu, pomáhali irackej armáde a kurdským silám. Jej vláda čelila kritike, kvôli tomu že sa nepriamo podieľala na páchaní vojnových zločinov a na smrti jemenských civilistov, pretože podporila vojenskú intervenciu v Jemene vedenú Saudskou Arábiou.


Cchaj Jing-wen

Cchaj Jing-wen je taiwanská politička a od roku 2016 prezidentka Taiwanu čo ju robí prvou ženou zastávajúcou najvyšší post v tejto krajine. Je súčasnou predsedníčkou Demokratickej pokrokovej strany a bola prezidentským kandidátom strany v prezidentských voľbách v roku 2012 a 2016.

Cchaj sa narodila 31. augusta 1956 ako najmladšia z 11 detí svojho otca. Študovala na právnickej fakulte Národnej taiwanskej univerzity v roku 1978, v 1980 získala titul Master of Laws na New Yorskej Cornell University a v roku 1984 doktorát na Londýnskej škole ekonómie. Po návrate do Taiwanu pracovala ako profesorka na niekoľkých taiwanských univerzitách. Členkou Demokratickej pokrokovej strany sa stala v roku 2004. V rokoch 2006 až 2007 bola vicepremiérka krajiny a zároveň predsedníčkou Komisie na ochranu spotrebiteľa. Funkciu predsedníčky Demokratickej pokrokovej strany získala prvýkrát v roku 2008.

O prezidentský post sa prvýkrát pokúšala vo voľbách v januári roku 2012, kedy tesne prehrala. Krátko potom rezignovala z predsedníctva Demokratickej pokrokovej strany, ale v máji 2014 sa znovu stala predsedníčkou tejto strany. Vo voľbách 16. januára 2016 už bola zvolená prezidentkou Taiwanu s výraznou prevahou hlasov (56,12%). Cchaj Jing-wen vo svojom prvom prezidentskom prejave vyzdvihla demokratické princípy, na ktorých je Taiwan založený. Ako uviedla, obyvatelia ostrova celému svetu ukazujú, že sú slobodní a že sú ochotní za život v demokratickej spoločnosti bojovať. Po jej zvolení bola zaradená do rebríčku "100 najvplyvnejších ľudí" v časopise Time.

Začiatkom decembra 2016 roztrieštila precedens tým, že hovorila priamo s prezidentom Donaldom Trumpom čo bolo po prvýkrát čo taiwanský prezident hovoril s americkým prezidentom od roku 1979. V domácich záležitostiach zaviedla plán na stimuláciu ekonomiky, zameriavajúci sa na biotechnológiu a liečivá, národnú obranu, inteligentné stroje a zelenú energiu.

Počas prezidentských volieb v roku 2012 Cchai povedala, že nesúhlasí s konsenzom z roku 1992 ako základom rokovaní medzi Taiwanom a pevninskou Čínou. Verí v dôležitosť hospodárskych a obchodných vzťahov s pevninskou Čínou, ale verejne sa vyslovila proti rámcovej dohode o hospodárskej spolupráci, ktorá zvyšuje ekonomické väzby medzi Taiwanom a pevninskou Čínou. Vo všeobecnosti podporuje diverzifikáciu ekonomických partnerov Taiwanu.


SPÄŤ