FILMY

Filmový priemysel

Filmový priemysel pozostáva z technologických a komerčných inštitúcií vyrábajúcich filmy, napríklad z filmových produkčných spoločností, filmových štúdií, kinematografie, produkcie, písania scenárov, preprodukcie, postprodukcie, filmových festivalov, distribúcie filmov, a z hercov, režisérov a ďalších členov filmového štábu.

Aj keď výdavky spojené s výrobou filmov viedli filmovú produkciu k tomu, aby sa spojila pod záštitou produkčnej spoločnosti, pokrok vo vývoji vybavenia, používaného pri výrobe filmov a nárast príležitostí k získaniu investícií k výrobe filmu mimo samotný filmový priemysel, umožnil produkcii nezávislých filmov vlastný rozvoj.

Celosvetový filmový priemysel mal v roku 2018 hodnotu 136 miliárd dolárov . Indická kinematografia je najväčším národným filmovým priemyslom z hľadiska počtu vyrobených filmov, pričom od roku 2018 sa ročne vyprodukuje 1 813 celovečerných filmov.

Kino v Spojených štátoch , často všeobecne označované ako Hollywood, má hlboký vplyv na filme po celom svete od začiatku 20. storočia. Kino v Spojených štátoch (Hollywood) je najstarším filmovým priemyslom na svete a zároveň najväčším filmovým priemyslom z hľadiska príjmov. Hollywood je primárnou spojnicou amerického filmového priemyslu so zavedenými filmovými študijnými zariadeniami, ako sú Americký filmový inštitút , LA Film School a NYFA, ktoré sú v tejto oblasti založené. Americké filmové štúdiá dnes každý rok spoločne vyprodukujú niekoľko stoviek filmov, vďaka čomu sú Spojené štáty americké jedným z najplodnejších producentov filmov na svete. V rokoch 2009 až 2015 Hollywood trvalo zarobil 10 miliárd dolárov ročne. Slávnostné udeľovanie cien v Hollywoode, Academy Awards , oficiálne známe ako The Oscars, organizuje Akadémia filmových umení a vied každý rok a od roku 2019 bolo udelených viac ako 3 000 Oscarov.

Hollywood.jpg, 270kB

Odkazy