NBA

Základné pravidlá

Hra

Basketbal proti sebe hrajú dve družstvá, ktoré sú zložené z desiatich hráčov, pričom na ihrisku môže byť len päť hráčov. Úlohou každého družstva je nazbierať viac bodov ako súper, toho dosiahnu vhodením basketbalovej lopty do súperovho koša, pričom sa snaží súperovi zabrániť, aby sám dosiahol bod v podobe koša. V basketbale sa hrá s loptou rukami, hráči môžu loptu prihrávať, hádzať, odrážať, kotúľať. Bežať držiac loptu, kopať do neho, alebo ho udrieť päsťou je priestupok. Hráč sa ďalej dopustí priestupku, akonáhle úmyselne kopne alebo sa dotkne lopty ktoroukoľvek časťou nohy. Pri pohybe s loptou musí hráč driblovať. Dribling možno definovať ako vrazenie lopty o zem jedným hráčom. Hráč, bez toho, aby porušil pravidlá, môže použiť iba jedinej ruky a nesmie dribling prerušovať. Akonáhle sa dotkne lopty oboma rukami, alebo nechá loptu spočinúť v jednej alebo v oboch rukách, považuje sa dribling za ukončený.

Počítanie bodov

Kôš sa dosiahne tak, že lopta spadne zhora do koša a zostane v ňom, alebo ním prepadne. Body sa počítajú trojakým spôsobom. Za bod dosiahnutý z hry sa počítajú dva body pre dané družstvo. Ak je kôš dosiahnutý z priestoru za trojbodovým územím, získava družstvo tri body. Pri odhodení koša z trestného bodu sa počíta bod jeden.

Trvanie hry

Basketbalová hra trvá v dospelej kategórii 4 x 10 minút, pričom je rozdelená na dva polčasy a štyri štvrtiny po desiatich minútach. Prestávka medzi prvou a druhou a treťou a štvrtou štvrtinou je dve minúty. Prestávka medzi oboma polčasmi je pätnásť minút. Ak ani jedno z družstiev v základnej hracej dobe nedosiahne vyššieho počtu bodov ako druhý, to znamená, že dochádza k remíze, nastáva predĺženie, ktoré trvá päť minút, a opakuje sa tak dlho, kým niektoré družstvo nedosiahne vyššieho počtu bodov ako súper. Pred každým predĺžením je prestávka trvajúca dve minúty.

Ihrisko

Basketbalové ihrisko má tvar obdĺžnika s rozmermi 28 x 15 metrov. Povrch je vodorovný, pevný. Výška stropu musí byť minimálne sedem metrov. Na ihrisku sú vyznačené hranice a ďalšie územia pomocou viditeľných čiar o rovnakej farbe. Rozoznávame postranné čiary, koncovej čiary, stredovej čiary, stredový kruh, čiary trestného hodu a vymedzené územie ihrisko, trojbodové územie a územie lavičky.