Múzeum Louvre je jedno z najnavštevovanejších, najväcších a najznámejších múzeí na celom svete. Nachádza sa v Paríži, kde je súcastou palácového komplexu Louvre, ktorý bol svojho casu sídlom francúzskych králov.
Múzeum zaberá prevažnú cast paláca, ktorý je tvorený komplexom budov, nádvorí, galérií a pavilónov. Zacal sa stavat v polovici 16.storocia -v období vrcholnej renesancie- na mieste stredovekého hradu. V podzemí sú priestory, kde je možné vidiet základy tohto hradu, ktoré boli verejnosti sprístupnené po roku 1989, kedy bol dobudovaný nový - originálny vstup do múzea - sklená pyramída, ktorú doplnajú dve menšie po stranách a navzájom sú prepojené mramorovým obložením v ktorom sú umiestnené fontány. V pyramíde sú umiestnené pohyblivé schody smerom do podzemia, kde je umiestnené informacné centrum múzea. Tu si môže každý návštevník sám zvolit expozície, o ktoré má záujem. Jednotlivé krídla majú svoje názvy (napr. Richelieu), v informacnom sprievodcovi sú rôznofarebne oznacené a je tam uvedený grafický popis jednotlivých miestností (napr. Napoleonove izby, Grécke umenie, Rímske umenie, Korunovacné klenoty atd.). Návštevník tak nie je viazaný na "prikázaný smer prehliadky", ale v prípade otázok sa môže obrátit na sprievodcu, ktorý je prítomný v každej expozícii. Zbierkové predmety sú rôznorodé, dá sa povedat, že všetko co kedy clovek svojim umom a zrucnostou dokázal vytvorit, môžeme dnes vidiet v Louvri.
Louvre pozostáva zo 4 podlaží a 3 krídiel – Richelieu, Sully a Denon a má 7 oddelení: egyptské starožitnosti, stará antická a orientálna keramika, grécke a rímske starožitnosti, malby, kresby, rytiny do medi XIII. - XIX. storocia, skulptúry stredoveku, renesancia a moderná doba, malé umelecké predmety svetovej histórie, námorníctvo a etnografia.
Na ploche 55 000 m2 sa nachádza vyše 5000 diel maliarskeho umenia vrátane obrazov z 13. - 19. storocia, štýlového nábytku zo 17. - 19. storocia, Napoleonovho najväcšieho bohatstva, antických sôch, egyptských starožitností alebo etruskej i africkej keramiky. Múzeum múzeí, ako Louvre zvyknú oznacovat odborníci, dokopy pozostáva z približne 35 000 artefaktov.
Medzi najväcšie skvosty múzea, ktoré leží priamo v srdci Paríža, patrí bezpochyby obraz od Leonarda Da Vinciho Mona Lisa. Záhadný úsmev mladej krásky však nie je jediné umelecké dielo, ktoré do Louvru priláka vyše 9 miliónov návštevníkov rocne. Okrem Mony Lisy sa môžu obdivovatelia umenia tešit na Michelangelových Spútaných otrokov, Veronesovu Svadbu v Káne Galilejskej, Delacroixov obraz Sloboda vedúca lud, Korunováciu Napoleona od Jacques – Louisa Davida, ale aj diela od Boticelliho, Goyu, Giotta, Rafaella alebo Rembrandta. K iným významným dielam patria napríklad dve mramorové sochy otrokov od Michelangela, Poklad hrabstva sv. Denisa a francúzske korunovacné diamanty. K slávnym starovekým prácam patrí soška sumerského vládcu Gudeaho, náhrobný kamen s Hammurabiho kódom, egyptská kamenná malovaná socha pisára sediaceho so skríženými nohami no a samozrejme Milánska Venuša a Vítazstvo Samothrace.