KATEDRÁLA NOTRE DAME

Notre Dame

Najkrajšou a najstaršou gotickou pamiatkou, ktorou sa Paríž môže pochválit, je bezpochýb katedrála Notre Dame. Nájdeme ju takmer v srdci mesta na ostrove Cité . Vedla Eiffelovej veže je považovaná za symbol Paríža. Jej príbeh sa píše už viac než 850 rokov.

Dejiny

O stavbe katedrály rozhodol parížsky biskup Maurice de Sully v roku 1159 a jej základný kamen položili v roku 1163. Chrámové lode a priecelie dokoncili v roku 1200, následne dobudovali hlavné veže (avšak bez inak bežných špicatých striech) a ostatné casti. Celú katedrálu sa podarilo dostavat v roku 1345, teda po 182 rokoch. Pocas celej svojej histórie bol Notre-Dame miestom dôležitých náboženských a politických udalostí. Prebiehali tam korunovácie králov, zasadal tam stavovský parlament, v roku 1455 tam rozhodovali o rehabilitácii Jany z Arku. V roku 1572 sa v katedrále odohrala svadba Margaréty z Valois a Henricha IV, ktorý s nou vyženil Francúzsko. Ako protestantský hugenot však nemohol predstúpit pred oltár so svojou nastávajúcou, ale pozoroval vlastný sobáš od vstupných dverí. Velká francúzska revolúcia v roku 1793 odštartovala zlé casy pre katedrálu. Revolucionári znicili a vyrabovali interiér a sakrálny objekt premenili na „chrám rozumu“. Rozbili aj všetky sochy biblických králov na priecelí, pretože ich považovali za francúzskych monarchov. Aj ked sa situácia upokojila a v roku 1804 v katedrále pápež Pius VII. korunoval Napoleona Bonaparta za cisára, zostala v dezolátnom stave. Uvažovalo sa dokonca, že poškodenú stavbu zbúrajú.

Katedrála Notre Dame z môjho pohladu...

Mala som to neštastie, že katedrála Notre Dame zhorela tesne pred našim príchodom do Paríža. Napriek tomu, katedrála si uchovala svoje caro a aj skrz zhorené základy vo mne budila dychberúci pocit. Prístup bližšie ku nej však nebol dostupný a tak som si túto starobylú krásku mohla obzerat len z dialky. Ak by sa prístup (aj do vnútra katedrály) sprístupnil, urcite neváhajte a obzrite si aj vnútro katedrály. V tomto okienku mi nedá nespomenút plavbu po Seine. Preco? Totižto katderála Notre Dame sa dá zažit nie len zo súše, ale aj z rieky pretekajúcej skrz Paríž- Seinou. Plavba po Seine je síce trochu drahšia záležitost, ale obzvlášt v lete velmi osviežujúca varianta, ako strávit den v Paríži. Okrem katedrály Notre Dame (ktorú si obzriete z každého uhlu) možno vidiet z lode Eiffelovú vežu a známe ulicky Paríža. Prejdete popod mnoho mostov a bonus je to, že celý cas co budete sediet na lodi a užívat Paríž z tohoto pohladu, máte v cene aj výklad v anglickom jazyku skrz ktorý môžte nachvílu uletiet do dejín Paríža.

Plavba po Seine Plavba po Seine

Zaujímavosti

  • Stavba trvala viac než dve storocia: Základný kamen bol položený v roku 1163 za prítomnosti pápeža Alexandra III. Práce skoncili v roku 1345. Súcasný vzhlad pochádza až z 19. storocia.
  • Katedrála pojme až 6000 osôb: Notre Dame sa stala miestom mnohých královských slavností a historických udalostí. Poslednou ceremóniou mala byt korunovácia Napoleona Bonaparteho.
  • História nebola príliš prívetivá: Pocas Velkej francúzskej revolúcie bola katedrála vyrabovaná, drahé kovy na oltároch boli roztavené a revolucionári rozbili vystavené sochy judajských králov.
  • Quasimodo bol skutocný: Hlavný hrdina románu Victora Huga, Quasimodo z Chrámu matky božej v Paríži, údajne existoval a pracoval v katedrále v dobe, kedy tam dochádzal aj spisovatel.
  • Veže nie sú dvojcatá: Jedna je vysoká 73 metrov a druhá o dva viac. Pochádzajú z 19. storocia, rovnako ako chrlice na rímse architekta Viollet-le-Duca. Tie mali budovu chránit od všetkého zlého, dostali ale aj praktické využiti: odvádzali daždovú vodu.
  • Notre Dame skrýva les: Na najstaršiu dochovanú drevenú klenbu v Paríži padlo v 12. storocí asi 52 akrov lesa. každý lúc je vyrobený z jedného kusu stromu. Preto sa táto cast prezýva Les.