Šach

Top svetová špička

10. Anish Giri

Ako dieťa bol Anish Giri jedným zo vzácnych šachových zázrakov, ktoré mali v tomto odbore veľmi svetlú budúcnosť. Sotva v 14 rokoch už bol veľmajstrom, najmladším v histórii. Ruský šachový guru vyhral päť šachových olympiád, ako aj ďalšie medzinárodné turnaje. Reprezentoval Rusko v šachu, ale v roku 2009 sa presťahoval do Holandska. Vo FIDE rebríčku má rating 2761.

9. Hikaru Nakamura

Hikaru Nakamura je americký šachový veľmajster a streamer. V siedmich rokoch sa prvý raz stretol so šachom no v desiatich rokoch ho už Americká šachová federácia vymenovala za šachového majstra. Počas dospievania pokračoval v predvádzaní svojho talentu vyhrávaním turnajov a stal sa najmladším americkým šachovým veľmajstrom. Za šachové úspechy si vyslúžil prezývku “H bomba“. Vyhral päť šachových šampionátov v USA. V septembri 2019 ho FIDE zaradila na 1. miesto vo svojom bleskovom zozname. Pravidelne hrá šach online.

8. Viswanathan Anand

Najúspešnejší šachisti si túto hru často osvojili už v útlom veku a u Ananda to nebolo inak. Športu sa začal venovať v šiestich rokoch a stal sa prvým indickým šachovým majstrom v Indii. V súčasnosti má FIDE rating 2751.

7. Levon Aronian

Arménsky šachista, ktorý získal titul veľmajstra v roku 2000. Zaujímavosťou je že sa Levon naučil hrávať šach od svojej staršej sestry, keď mal iba deväť rokov. Vyhral niekoľko šachových turnajov vrátane svetového pohára FIDE, šachovej olympiády a majstrovstiev sveta v šachu družstiev. V súčasnosti má FIDE rating 2785.

6. Sergej Karjakin

Ruský šachista Sergej Karjakin začal so svojou šachovou kariérou vo veku 5 rokov. V dvanástich bol kvalifikovaný na získanie titulu veľmajster, čo z neho urobilo najmladšieho veľmajstra na svete. Sergej Karjakin kedysi zastupoval Ukrajinu, potom však prešiel do Ruska. Medzi jeho turnajové víťazstvá patria šachová olympiáda, svetový šampionát v rýchlom šachu a svetový šachový pohár. V súčasnosti má FIDE rating 2747.

5. Wesley So

Wesley So je filipínsko-americký šachista, ktorý sa začal zúčastňovať juniorských šachových turnajov na Filipínach, keď mal iba deväť rokov. V roku 2008 sa tak kvalifikoval na titul veľmajstra. V roku 2014 So prestal zastupovať Filipíny, aby zastupoval USA. Vyhral niekoľko turnajov amerického šachového šampionátu a v súčasnosti je víťazom Fischerových svetových šampionátov. V súčasnosti má FIDE rating 2778.

4. Maxime Vachier-Lagrave

Francúzsky šachista Maxime Vachier-Lagrave začal hrať na šachových turnajoch ako šesťročný. V 15 rokoch dostal Maxime Vachier-Lagrave titul veľmajster FIDE. MVL, ako sa mu často hovorí má v súčasnosti FIDE rating 2758.

3. Vladimir Kramnik

Ruský šachista Vladimir Kramnik počas svojej kariéry poznal mnoho výziev, ale prekonal ich, aby sa stal jedným z najlepších v hre. 46-ročný šachista vyhral niekoľko turnajov vrátane svetového šachu, medaily jednotlivcov na šachovej olympiáde a na majstrovstvách sveta v klasickom šachu. V súčasnosti má FIDE rating 2753.

2. Fabiano Caruana

Fabiano Caruana, ktorý sa narodil v Spojených štátoch taliansko-americkým rodičom, začal hrávať šach ako päťročný v rámci školského programu a potom dosiahol titul veľmajstra vo veku 14 rokov. Do roku 2005 reprezentoval USA na šachových turnajoch a potom sa presťahoval do Talianska. V roku 2015 sa Caruana vrátil do svojej rodnej krajiny. Vyhral množstvo šachových turnajov vrátane talianskeho šampionátu, amerických šachových majstrovstiev a medailí jednotlivcov i tímov na šachových olympijských hrách. V súčasnosti má FIDE rating 2781.