Knižné svety

Erilea

Mapa kontinentu Erilea

Erilea je kontinent, kde sa odohráva hlavný dej v sérii Trón zo skla. Nachádzajú sa tu: Ľadové pustiny, Opustená krajina, Melisande, Fenharrow, Umrlčie ostrovy a nasledujúce krajiny.

Západné pustatiny

Západné pustatiny bola kedysi rozsiahla úrodná pôda známa ako Kráľovstvo bosoriek. Kedysi tu vládla stáročná dynastia Crochaniek. Poslednou kráľovnou bola Rhiannon, ktorá prekliala svoju krajinu po porážke so Železnozubými bosorkami. Železnozubé síce vyhrali vojnu, no boli aj tak porazené - boli naveky prekliate.

Eyllwe

Eyllwe je ďalšie kráľovstvo nachádzajúce sa na juhovýchodnom konci kontinentu, ktorého hlavné mesto je Banjali. Na západe sú Kamenisté močiare, ktoré boli kedysi domovom veľkého mesta pôsobivej architektúry, ale veľká kataklizma potopila zem na míle ďaleko.

Adarlan

Kráľovstvo Adarlanu má spoločné hranice s Terrasenom, Západnými pustatinami, Melisande a Fenharrow. Územie, na ktorom sa nachádza, daroval prvému kráľovi Adarlanu Gavinovi Havilliardovi terrasenský kráľ Brannon Galathynius. Jeho hlavným mestom je pobrežné mesto Rifthold, cez ktoré sa rieka Avery dostáva do Veľkého oceánu.

Terrasen

Terrasen sa nachádza v najsevernejšej časti Erelea. Založil ju rod Galathynius. Je to jedno z najväčších kráľovstiev na kontinente. Pred inváziou Adarlanu bol Terrasen najmocnejším kráľovstvo, miestom učenia a mágie.

Prythian

Mapa kontinentu Prythian

Prythian je kontinent, kde sa odohráva hlavný dej príbehu v sérii Na dvore z tŕňov a ruží. Podľa férov sa celý svet vrátane Prythiana, Kráľovstva Hybern a Zemí smrteľníkov zrodil z magického predmetu extrémnej a nepredstaviteľnej sily zvaného Kotol.

Na konci veľkej vojny bola uzavretá Zmluva medzi férmi a ľuďmi, ktorá zrušila ľudské otročenie pre férov. Taktiež sa kontinent rozdelil na územie férov a Zem smrteľníkov neviditeľnou stenou, ktorej prekročenie je zakázané.

Územie férov - Prythian sa skladá zo siedmich samostatne riadených krajín nazývaných dvory. Sú tu štyri sezónne dvory: Letný, Jesenný, Zimný a Jarný. Potom tu sú tri solárne dvory: Nočný, Denný a Dvor úsvitu. Na čele každého jedného dvora je Najvyšší lord.

Sezónne dvory

Napriek dodržiavaniu prirodzeného nočného a denného cyklu zostáva každý zo sezónnych dvorov iba v sezóne určenej ich menom. Letný dvor zažíva iba leto, zimný iba zimu, jesenný len jeseň a jarný jar.

Solárne dvory

Na rozdiel od sezónnych dvorov solárne dvory nezostávajú vo večných stavoch úsvitu, dňa alebo noci. Každý z nich sleduje denný cyklus dňa a noci, aj keď sa uvádza, že Nočný dvor zažíva najúžasnejšie a úchvatnejšie nočné scenérie než ostatné dvory.

Kohútová Sofia
Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen
Trieda: 3.B