Knihy, ktoré Vám vyrazia dych

Typy ako na čítanie

Ako sa prehovoriť k čítaniu alebo ako navnadiť dieťa, aby začalo čítať?

Jedným z najlepších a najzákladnejších postupov je aby dieťa začalo čítať knihy už na základnej škole. Vtedy si deti vytvárajú základnú rutinu ich života, ktorá sa môže zmeniť, ale zväčša zaručené zvyky ich budú sprevádzať aj naďalej.

Dobrým spôsobom je, keď si vytvoria čitateľský denník, ktorý bude mať stálu štruktúru a to : názov knihy, autor, dejová osnova, téma, idea, vlastný názor a ilustračný obrázok, ktorý odrazí kúsok našich pocitov po prečítaní knihy.

Je to skvelý spôsob ako si zapamätať diela, ktoré sme si už prečítali a ich obsah, kedy aj touto ľahkou cestou sa k nemu môžeme kedykoľvek dostať dostať. Veľakrát sa ale stáva, že čím sme starší, tým menej času venujeme knihám a širšiemu vzdelaniu. Neustále sa vyhovárame, že nemáme na to čas alebo nemáme si čo poriadne prečítať, a tak radšej prezeráme sociálne siete alebo si pozrieme zaručený seriál. Dobre vieme, že keby veľmi chceme, tak priestor na zopár strán z knihy si ľahko nájdeme, len si treba určiť priority alebo motiváciu.

Jedna z mojich motivácii je si vytváranie stručných zápiskov a cieľov. Tento rok chcem dosiahnuť to aby som si prečítala jednu až dve knihy do mesiaca, pričom sa chcem začať zaoberať aj čítaním v cudzom jazyku. A ak na to nemáte toľko času ako vravíte, tak skúste začať s kratšími knihami z beletrie alebo audioknihami a postupne sa možno dostanete aj k rozsiahlejšiemu obsahu zo širokej škály žánrov.
Len sa treba do toho pustiť !

Odkazy na online knihkupectvá

Simona Výboová
Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene,
960 01 Zvolen;
web: Školská stránka
Otázky posielajte na môj e-mail: simona.vybohova@gymzv.sk.