Logo

Disciplíny

Cesta

Cestná cyklistika

Jednorázové preteky: Podujatia s hromadným štartom, kde cyklisti pretekajú po vopred určenej trati. Prvý jazdec, ktorý prekročí cieľovú čiaru, vyhráva.

Časovky: Cyklisti pretekajú individuálne alebo v tímoch proti času na stanovenej trati. Najrýchlejší čas vyhráva.

Etapové preteky: Viacdňové podujatia pozostávajúce z rôznych etáp, vrátane cestných pretekov a časoviek. O celkovom víťazovi rozhoduje súhrnný čas vo všetkých etapách. Tour de France sú najznámejšie etapové preteky.

Kritériá: Krátke, rýchle preteky na uzavretých okruhoch, často v mestských oblastiach. Tieto preteky sú známe vysokou rýchlosťou a častými zákrutami.

Populárne preteky a podujatia:

Tour de France: Najprestížnejšie a najznámejšie preteky cestnej cyklistiky, ktoré sa každoročne konajú vo Francúzsku.

Giro d’Italia: Veľké etapové preteky v Taliansku.

Vuelta a Espana: Ďalšie významné etapové preteky v Španielsku.

Jednodňové klasiky: Slávne jednodňové preteky ako Paríž-Roubaix, Tour of Flanders a Miláno-San Remo.

Dráha

Cestná cyklistika

Preteky prebiehajú na oválnej dráhe, zvyčajne dlhej 250 metrov, so strmými zákrutami umožňujúcimi vysoké rýchlosti. Trate môžu byť aj dlhšie, dosahujú až 500 metrov. Povrchy velodrómu sú zvyčajne vyrobené z dreva alebo betónu a sú hladké, aby sa znížil valivý odpor.

Závodné disciplíny:

Individuálny šprint: Jazdci súťažia hlava-nehlava na krátkej vzdialenosti, zvyčajne tri kolá.

Tímový šprint: Tímy zložené z troch jazdcov (muži) alebo dvoch jazdcov (ženy) pretekajú s časom počas troch alebo dvoch kôl.

Stíhačka: Dvaja jazdci štartujú na opačných stranách trate a snažia sa navzájom dobehnúť na stanovenú vzdialenosť (zvyčajne 4000 metrov pre mužov, 3000 metrov pre ženy).

Tímová stíhačka: Tímy štyroch jazdcov pretekajú s časom na viac ako 4000 metrov.

Bodové preteky: Preteky na dlhé trate, kde jazdci získavajú body za šprinty v intervaloch a za obchádzanie poľa.

Madison: Tímové podujatie, kde sa dvaja jazdci striedajú v pretekaní a oddychu, pričom na prenos hybnosti sa používajú popruhy.

Keirin: Jazdci sa riadia motorizovaným temporom, ktorý postupne zvyšuje rýchlosť pred šprintom na posledných pár kôl.

Omnium: Podujatie s viacerými pretekmi, kde jazdci zbierajú body v niekoľkých disciplínach vrátane šprintov, vytrvalostných pretekov a časoviek.

MTB

Horská cyklistika

MTB, odvodené zo slova mountain bike je označenie discpilín na horskom bicykli.

Disciplíny:

Cross-country: preteky na okruhoch

Downhill: zahŕňa jazdu dolu strmými technickými traťami čo najrýchlejšie

Enduro kombinuje prvky cross-country a downhill. Jazdci súťažia vo viacerých etapách, ktoré sú primárne z kopca, medzi ktorými sú úseky do kopca bez času. O víťazovi rozhoduje súhrnný čas zjazdových etáp.

BMX

V tejto disciplíne sú jazdci hodnotení porotou. Súťažiaci získavajú body za triky, ktoré robia v areáli plnom rámp, schodov a skokov.

Cyklokros

Cyklkros

Cyklokros je forma cyklistických pretekov, ktorá sa zvyčajne koná v jesenných a zimných mesiacoch. Zahŕňa preteky na rôznych povrchoch, vrátane trávy, blata, snehu, ľadu, štrku a asfaltu.

Preteky často zahŕňajú zmes trávy, špiny, blata, piesku, štrku a chodníka. Časté sú prvky ako bariéry, schody, strmé kopce a technické zákruty. Jazdci musia zosadnúť, aby preniesli svoje bicykle cez tieto prekážky.

Často sa využíva depo, kde pretekári majú možnosť vymeniť si bicykel špinavý alebo pokazený bicykel za iný. Cez depo sa dá prejsť 2x za 1 okruh. Výmena bicykla má svoju techniku, ktorou jazdci s mechanikmi dokážu vymeniť bicykle v priebehu niekoľkých sekúnd.

Preteky sa jazdia zvyčajne jednu hodinu. Pretekári obvykle stihnú prejsť 6 až 12 okruhov.

Gravel

Gravel je forma cyklistiky, ktorá zahŕňa jazdu na štrkových cestách, prašných cestách a iných nespevnených povrchoch. Spája prvky cestnej a horskej cyklistiky a ponúka všestranný a dobrodružný zážitok z jazdy. Bicykle sú veľmi podobné cyklokrosovým.

Trial

Trial je súťažný šport, ktorý vyzýva jazdcov, aby prešli prekážkovými dráhami bez toho, aby položili nohu alebo spadli z bicykla. Je to disciplína, ktorá si vyžaduje vysokú úroveň rovnováhy, presnosti a zručnosti pri ovládaní bicykla.

Jazdcom sa udeľujú body na základe ich výkonu v každej sekcii. Body sa odpočítavajú za dotyk so zemou, položenie nohy alebo vybočenie z predpísanej trasy. Každý jazdec má stanovený čas na dokončenie všetkých úsekov trate.

Sálová cyklistika

Sálová cyklistika je špecializovaná disciplína v cyklistickom športe, kde športovci vykonávajú rôzne rutiny a triky na špecializovaných bicykloch, zvyčajne v obmedzenom priestore, ako je javisko alebo telocvičňa. Vyžaduje si to vysokú úroveň zručnosti, rovnováhy a koordinácie. Vystúpenia zvyčajne zahŕňajú balansovanie na bicykli v rôznych polohách, vykonávanie zložitých manévrov a začlenenie prvkov tanca a gymnastiky.

Bicyklebal

Bicyklebal je jedinečný šport, ktorý spája prvky futbalu a cyklistiky. Hrá sa na špeciálne navrhnutých bicykloch na krytom alebo vonkajšom ihrisku.

Dva tímy po dvoch hráčoch súťažia o strelenie gólov manévrovaním lopty do bránky súpera pomocou svojich bicyklov. Hráči používajú svoje bicykle na kopanie, prihrávanie a ovládanie lopty, pričom často predvádzajú pôsobivé triky a manévre pri udržiavaní rovnováhy na bicykli.

Paracyklistika

Paracyklistika sa vzťahuje na súťažné cyklistické podujatia špeciálne navrhnuté pre športovcov s telesným postihnutím. Zahŕňa rôzne disciplíny vrátane cestnej cyklistiky, dráhovej cyklistiky, horskej cyklistiky a ručnej cyklistiky. Paracyklistické súťaže sa riadia Union Cycliste Internationale (UCI), ktorá stanovuje pravidlá a pravidlá pre podujatia a klasifikácie.

V rámci paracyklistiky existujú rôzne kategórie, z ktorých každá je určená pre športovcov so špecifickými typmi a úrovňami telesného postihnutia. Tieto kategórie zabezpečujú spravodlivú súťaž tým, že zoskupujú športovcov s podobným postihnutím. Niektorí športovci súťažia na tradičných bicykloch prispôsobených ich potrebám, zatiaľ čo iní používajú špecializované vybavenie, ako sú ručné bicykle alebo trojkolky.

960 01 Zvolen
web: Cyklistika
kontakt: samuel.fedor@gymzv.sk