Príroda Nového Zélandu


Úvod
Informácie
Príroda
Zaujímavosti

SEVERNÝ OSTROV
Severný ostrov má veľmi nepravidelné pobrežie s niekoľkými polostrovmi, ktoré vybiehajú do mora. Úrodné nížiny prechádzajú v kopca lemované zátokami a piesočnatými plážami. Uprostred severného ostrova sa nachádza oblasť sopiek. Štyri z nich sú dodnes činné. Viac na juhu sa rozoklané kopce zvažujú a prechádzajú v roviny a pobrežné nížiny.

PRÍRODNÉ ÚKAZY
Waiotapu
Waiotapu je aktívna geotermálna oblasť vo vulkanickej zóne Nového Zélandu. Vzhľadom k dramatickým geotermálnych podmienkach pod zemou má oblasť veľa horúcich prameňov známych pre svoj farební vzhľad. Rozkladá sa na ploche 18 km. Okrem gejzíru Lady Knox a jazera Champagne pool tu môžeme tu nájsť aj mnoho bahenných jazier a iných prírodných úkazov.



Waitomo Glowworm Caves
Táto jaskyňa je súčasťou systému Waitomo, ktorý zahŕňa viac jaskýň. Jaskyňa sa preslávila vďaka svetielkujúcim červom. Pohľad na ne pripomína nebo posiate hviezdami. Ilúzia vzniká tým, že červy prichytené na strope a v tejto absolútnej tme vyžarujú na jednom konci modro-zelené svetlo, ktorým lákajú iný drobný lietajúci hmyz. Aby ho dokázali uloviť, spúšťajú dlhé lepkavé vlákna, na ktoré sa tento hmyz prilepí. Prvý prieskum tejto jaskyne uskutočnil Tane Tinorau z domorodého kmeňa Maorov a anglický zememerač Fred Mace už v roku 1887.



Ruapehu
Ruapehu je aktívny stratovulkán. Je to zároveň najvyššia hora Severného ostrova a najväčšia aktívna sopka na Novom Zélande. Je súčasťou národného parku Tongariro a obľúbenou destináciou lyžiarov, turistov a horolezcov. Masív je tvorený prevažne andezitovými horninami. Posledná erupcia sa odohrala v októbri 1997. Hora je známa aj vrtochmi počasia, všetci návštevníci sú upozorňovaní na nutnosť vybavenia základnými prostriedkami na prežitie. Časté zmeny počasia využívajú aj vojaci pri tréningoch prežitia.



Hot Water Beach
Nachádza sa na východnom pobreží polostrova Coromandel na severe Severného ostrova. Jej unikátom sú teplé termálne pramene vyvierajúce v piesku. Vždy dve hodiny pred odlivom a po odlive sem chodia ľudia a vykopú si malé jazierka, ktoré sa zaplnia vodou teplou až 64 stupňov Celzia.




Vodopády Huka
Vodopády Huka sú najväčšie vodopády na rieke Waikato, nachádzajúce sa na Severnom o strove. Jedná sa o najnavštevovanejšiu prírodnú atrakciu na Novom Zélande! Názov Huka je maorské slovo "foam", ktoré znamená padajúca voda. Rieka Waikato, bežne až 100 metrov široká, sa tu náhle zužuje iba na 15 metrov, čo spôsobuje obrovské množstvo vody, ktoré je koncentrované v jednom mieste. Vďaka tomu tu vznikajú nádherné pereje. Voda potom prudko klesá až 11 metrov. Vodopády Huka sa nachádzajú v meste Wairakei Park.



Whakaari
Whakaari alebo White Island sa nachádza 50 kilometrov od pevniny Severného ostrova Nového Zélandu v regióne Bay of Plenty. Vulkán White Island je súčasťou geotermálna zóny, zvané tichomorský ohnivý kruh. Ostrov tvoria tri sopečné kužele, najviditeľnejšie z nich, hlavné kužeľ, ktorý sa nachádza uprostred ostrova je zo všetkých troch geologicky najmladší. Na prvý pohľad je White Island na nerozoznanie od iných ostrovov. Až pri bližšom preskúmaní zistíte, aké vám ostrov pripravil prekvapenie. Odhaduje sa že White Island je asi 200.000 rokov starý. Prvým Európanom, ktorý White Island uzrel bol kapitán James Cook, ktorý ho tiež pomenoval. Síra ktorá pokrýva snáď každučký kameň, chlorovodíkovej jazierko s neznesiteľným zápachom, štyridsaťstupňovej horúco, nedýchateľný vzduch, nasýtený oxidy síry a dusíka, White Island je miestom, ktoré musí navštíviť každý milovník sopiek a vulkánov. White Island je súkromným majetkom a tiež prírodnou rezerváciou, preto sa za vstup na ostrov platí.


Jazero Taupo
Jazero Taupo je najväčším jazerom na Novom Zélande s plochou viac ako 616 km2. Vzniklo výbuchom supervulkánu Taupo, zhruba pred 26.500 a vzhľadom na jeho veľkosť sa pravdepodobne jednalo o najväčší výbuch na svete. Obrie kalderové jazero, teraz nazývané Taupo ktoré vzniklo zatopením jeho krátera je toho jasným dôkazom. Posledná známa erupcia vulkánu Taupo sa odohrala zhruba pred 1.800 rokmi a išlo o jednu z najsilnejších vulkanickou explózii v písaných dejinách ľudstva. Explózia sopky Taupo zničila väčšinu severného ostrova Nového Zélandu, a pokryla ju popolom. Po druhom výbuchu jazero Taupo podstatne zväčšilo svoju plochu. Posledná erupcia vulkánu Taupo bola v roku 210, nebola však tak silná. Termálne aktivita pod jazerom Taupo neustále pokračuje, v súčasnosti sa Taupo považuje skôr za spiace vulkán ako vyhasnutý.



JUŽNÝ OSTROV