Príroda Nového Zélandu


Úvod
Informácie
Príroda
Zaujímavosti

JUŽNÝ OSTROV
Oproti Severnému je Južný ostrov pustý, divokejší, hornatejší, skrývajúci panenskú prírodu. ostrov pokrývajú po celej dĺžke Južné Alpy. Nájdeme tu množstvo jazier ležiacich v husto zalesnených horských údoliach. Východne od Álp leží najväčšia rovina Nového Zélandu – Canterburská nížina, ktorá vďaka úrodnej pôde poskytuje vysokú produkcie pšenice a bôbov.

PRÍRODNÉ ÚKAZY

Milford Sound
Milford Sound je fjord situovaný v juhozápadnej časti novozélandského Južného ostrova. je najsevernejší zo štrnástich fjordov, ktoré dali meno národnému parku Fiordland, v ktorom sa nachádzajú. Fjord Milford Sound a jeho tmavo modré fjordy zarezané Hlboké do pevniny patria k najkrajším prírodným divom. Milford sound je 16 kilometrov dlhý fjord, kde vysoké zrážky spôsobujú, že sa tu nad slanou vodou udržuje 3 až 4 metrov vysoká vrstva sladkej vody. Dominantou zálivu je hora Mitre peak vysoká 1692 metrov. V roku 1986 bol fjord zapísaný do Zoznamu lokalít svetového dedičstva UNESCO.



Punakaiki
Tieto vápencové skaly sú vrstvené, vodou a vetrom opracované, tak že pripomínajú stĺpca palaciniek. To že sú tieto skaly takto "vrstvené" je spôsobené ohromným tlakom na striedajúce sa tvrdé a mäkšie vrstvy sedimentov. Pri silnom prílive bije voda do dutín pod skalami a tryská von ako impozantné gejzír, pre ktoré sú Punakaiki tak obľúbené.




Mount Cook
Mount Cook alebo Aoraki ("Napichovač mrakov") je s výškou 3724 m najvyššou horou Nového Zélandu. Nachádza sa v Južných Alpách v Národnom parku Mount Cook. Má tri vrcholky - Low Peak, Middle Peak a High Peak. Po jeho svahoch stekajú dva ľadovce - na západe Hooker Glacier a na východe Tasman Glacier. Práve ten udivuje svojou veľkosťou - dosahuje šírky až 3 kilometre, hrúbky až 600 metrov a pohybuje sa rýchlosťou 20 cm za deň.



Moeraki Boulders
Moeraki Boulders sú nezvyčajne veľké guľaté balvany vulkanického pôvodu. Vyskytujú sa vo väčších zhlukoch alebo jednotlivo pozdĺž pobrežia pláže Koekohe. Dnes sú obľúbenou turistickou atrakciou. Vek najväčších balvanov, ktoré majú priemer okolo 2 metrov, sa odhaduje na 4 až 5,5 milióna rokov.




Vodopád Browne
Browne Falls je vodopád nad Doubtful Sound, ktorý sa nachádza v národnom parku Fiordland. Jeho výška je 836 metrov. Zdrojom vodopádu je pleso s názvom Lake Browne (836 m nm), ktoré keď je plné, preteká dole po svahu hory . V okolí vodopádov je rozmanitosť flóry a fauny pomerne veľká. Vodopády sú pomenované po leteckom fotografovi Victorovi Brownovi, ktorý objavil Lake Browne a s tým spojené vodopády na jednom zo svojich letov nad Fiordland v roku 1940.


Ľadovec Franz Josef
Ľadovec Franz Josef je dlhý 12 kilometrov a jeho firnová oblasť má plochu 20 kilometrov štvorcových, ktoré leží vysoko v Južných Alpách. Vedci predpokladajú, že zhruba pred 10 až 15 tisíc rokmi, dosahoval ľadovec až k moru. Medzi rokmi 1940 a 1980 ľadovec ustúpil o niekoľko kilometrov, ale od roku 1984 opäť narastá a to neuveriteľnou rýchlosťou, ktorá je zhruba 10x vyššia ako u iných ľadovcov. Priemerne narastie ľadovec Franz Josef o 70 cm za deň. Dnes sa jeho koniec nachádza približne vo výške 300 m.n.m.



Farewell Spit
Farewell Spit sa nachádza na samom severe južného ostrova Nového Zélandu. Tvorí severnú hranicu Golden Bay a je to najdlhší piesočný výbežok na Novom Zélande. Piesočné duny sa tiahnu v dĺžke 26 kilometrov [a ďalších 6 kilometrov pod hladinou mora]. Vďaka neustálemu pohybu piesku majú duny tvar polmesiaca a predpokladá sa, že sa výbežok sa rozrastie o ďalšie 2 kilometre v priebehu nasledujúcich piatich rokoch. Farewell Spit je mokraď, piesočná pláž a preslávená vtáčia rezervácia, kde v lete žijú tisíce sťahovavých brodivých vtákov z arktickej tundry. Odliv na Farewell Spit môže ustúpiť až 7 kilometrov a odkryje až 80 kilometrov slaných bažín, ktoré sú bohaté loviská pre hŕbu morských vtákov, ale zároveň aj smrteľná pasca pre veľryby, ktoré tu môžu uviaznuť. Pre verejnosť sú prístupné len prvé 4 kilometre pláže.

SEVERNÝ OSTROV