Základy fotografovania

Na to, aby bol záber kvalitný, musí na snímač v aparáte dopadnúť správne množstvo svetla. Ak je svetla málo, fotka bude tmavá, alebo až čierna – bez kresby. Priveľa svetla zas spôsobí príliš svetlý obrázok.Každý fotoaparát má dve zariadenia, ktorými sa dá ovplyvniť, koľko svetla dopadne na film, či snímač. Jedno z nich sa volá clona a druhé uzávierka.

Clona

Clona „priškrtí“ množstvo svetla, ktoré prechádza cez objektív. Clona môže byť viac privretá, vtedy sa do aparátu dostane menej svetla a naopak. Používanie clony sa nazýva clonenie. Detailný pohľad do objektívu s veľmi zaclonenou clonou.

Uzávierka

Uzávierka na chvíľu umožní svetlu vniknúť na určitý čas na snímač. Teraz nie je dôležité, ako to je zariadené v digitálnom fotoaparáte, stačí, ak budete vedieť, že moment, počas ktorého sa fotografuje trvá určitý čas.

Citlivosť

Kombináciou obidvoch týchto parametrov môžete regulovať, koľko svetla dopadne na snímač. No a aby toho nebolo dosť, je tu ešte parameter zvaný citlivosť, ktorý určuje´, ako veľa svetla snímač potrebuje, aby sa uspokojil a spravil dobrú fotku. Asi tušíte, že tieto parametre sú vo vzájomných vzťahoch: Čím citlivejší snímač je, tým kratší expozičný čas. Čím citlivejší snímač, tým vyššiu clonu môžete nastaviť Ale, čím citlivejší snímač, tým viac šumu bude na obrázku. Ak fotenie necháte na automatiku, táto časť vás veľmi nemusí zaujímať. Kombináciami času, clony a citlivosti však môžete významným spôsobom ovplyvniť vaše fotografie. Môžete lepšie vystihnúť chvíľu fotenia, atmosféru, či pohyb