Šípky

Šípky

Telo

Tvar

Materiál

Terče

Terče

Používa sa viac druhov terčov. Avšak pravidlá väčšiny súťaží uznávajú guľatý terč s priemerom 18'' (palec = 2,54cm), s hracou časťou s priemerom 13 1/4'' a rozdelený na 20 častí (výsekov), s dvojitým stredom (BULL a OUTER BULL), dvoma užšími pásmi - medzikružím viz obr. 3. Hodnoty vo vonkajšom medzikruží sú dvojnásobky (DOUBLE) a vo vnútornom potom trojnásobky (TRIPLE) hodnoty uvedenej nad výsekom. BULL je za 50 bodov a OUTER BULL za 25 bodov.
ELEKTRONICKÉ ŠÍPKY: Terče sú vyrobené z plastu. Na povrchu terča je umelé sito z malých otvorov, do ktorých sa šípka s plastovým hrotom môže zapichnúť, bez toho aby terč akokoľvek poškodila. Obvykle sú tieto terče vybavené elektronikou, ktorá umožňuje voľbu hry, počítanie skóre a pod. Tým sa výrazne zväčšuje škála ponúkaných hier a ich variant, keďže bez elektronického počítania by rada hier bola obtiažne hrateľná. Takéto terče sú buď nástenné - vhodné pre domáce využitie alebo stojanové, ktoré sú k videniu predovšetkým v herniach a reštauráciách. Na týchto terčoch je obvykle hra spoplatnená tzv. kreditom.
KLASICKÉ ŠÍPKY: Terče pre šípky s oceľovým hrotom sú vyrábané z rôznych materiálov. V minulosti to boli drevené veká z vínnych sudov :-). Napočudovanie i v súčasnosti sa občas objavia drevené terče, sú však tvrdé a náročné na údržbu (je treba ich namáčať). Opakom drevených terčov sú terče papierové, ktoré sa veľmi rýchlo ničia. Najlepšie a najvyužívanejšie sú terče sisalové. Sú tvorené zo štetín agave sisalana. Rastliny rastúce v Mexiku a Afrike, používané k výrobe lian a povrazov. Dlhé tenké vlákna tejto rastliny sa stočia do tzv. koláčov (biscuits), ukladajú sa do oválnej formy a zlisujú sa. Potom sa brúsia a farbia. Tieto terče sú kvalitné a predovšetkým trvanlivé. Avšak NESMÚ prísť do styku s vodou!!!

Klasický terč             Plastový terč

Aj šípky sú šport!