Je to trváca, riedko alebo husto trsovitá, 15-100 cm vysoká, živozelená tráva s vonkajšími kvetonosnými výbežkami. Steblá sú krátko vystúpavé až priame, pravidelne listnaté, aj s pošvami hladké. Čepele listov sú čiarkovité, ploché, zriedkavo zložené. Metlina je podlhovastá, vonná, 3-15 cm dlhá. Klásky sú 1-7-kveté. Kvitne v júni až auguste. Lipnica patrí medzi eurázijské druhy.
Rastlina z čeľade amarylkovité.Cesnak medvedí je vytrvalá, asi 10-45 cm vysoká bylina s podzemnou cibuľou.Podporuje trávenie a vyprázdňovanie.Zbierajú sa listy. prečisťuje črevá ,má silné antibiotické a antibakteriálne účinky ,pomáha pri rôznych žalúdočných problémoch – napríklad pri zápche, plynatosti ci pri chronických hnačkách ,jeho konzumácia sa odporúča aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení ,používa sa pri vysokom krvnom tlaku. Existujú iné aj známejšie druhy cesnaku:kuchynský,cibulový,pažítkový,porovvý.
Je to tŕňovitý ker.Rastie od nížin až po podhorské pásmo. Nájdeme ho na pasienkoch, stráňach, popri riekach, na okrajoch lesov.upravuje poruchy srdcového rytmu znižuje krvný tlak. Zbierame kvety a plody. pomáha pri nespavosti, bolesti hlavy a ateroskleróze ,pomáha pri problémoch s obličkami ,zmierňuje depresiu či úzkostné stavy
Rastlina z čeľade ľaliovité. Rastie na slatinách, močaristých a často zaplavovaných lúkach s vysokou hladinou spodnej vody, v údoliach riek, pozdĺž priekop so stojacou vodou, v okolí melioračných kanálov, zriedka aj v lužných (brestovo-dubových) lesoch, obľubuje mokré a na živiny bohaté pôdy. Zriedkavý druh, na niektorých stanovištiach sa však vyskytuje vo veľkom počte, v SR sa vyskytuje vzácne na viacerých lokalitách, predovšetkým vo Východoslovenskej rovine a v okolí Vihorlatu .
.