Chov plemena AQH
1248898.jpg, 41kB
Úvod História plemena Ustajnenie Reining Prvky reiningu Zdroje

Mikroklimatické podmienky

Pre zdravie a dobrú kondíciu koní musia stajne (obr.č.41) zodpovedať určitým požiadavkám. Dôležitou súčasťou je poloha stajne, kvalitná podstielka, a správne riešené mikroklimatické podmienky t.j. fyzikálne a chemické vlastnosti prostredia stajne. Riešenie vetrania objektu je veľmi dôležité vzhľadom na výmenu vzduch, ktorý je nasýtený oxidom uhličitým za vzduch čistý s nižšou relatívnou vlhkosťou. Vonku znášajú kone prúdenie vzduchu veľmi dobre. Stajňa má byť dobre vetraná avšak prúdenie nesmie presiahnuť 1 m/s.

Súčasťou optimálneho ustajnenia je správna teplota. Kôň má stálu teplotu tela. Jeho regulačná sústava udržuje stálu teplotu tela aj pri vysokých výkyvoch teploty vonkajšieho prostredia. Dokonca aj žriebätá sa rodia s dobre vyvinutou termoreguláciou. Optimálna teplota koňa je 38 °C. Teplo z koňa sa uvoľňuje 3 spôsobmi: vyžarovaním (sálaním), potením (pri výdaji energie), dýchaním. Najvhodnejšia teplota v stajni by mala byť 15 °C. Pre športové kone je optimálna teplota 10 až 18 °C. Ak je teplota príliš nízka menej ako 5 °C, organizmus koňa spotrebuje veľme množstvo energie, nakoniec môže dôjsť až k podchladeniu. Pri vysokých teplotách nad 30 °C sa kone nadmerne potia strácajú z tela vodu, soli. Nad 44 °C dochádza k akútnemu rozpadu bielkovín.

Vlhkosť vzduchu je pri rozličných teplotách rôzna. Kone sú pôvodne stepné zvieratá čiže sú zvyknuté skôr na relatívne nižšiu vlhkosť či je 60 až 70%. K zvyšovaniu vlhkosť dochádza napr. pri nedostatočnom čistení podstielky znečistenej konským močom. Z tohto dôvodu je dôležité podstielku neustále meniť.

Svetlo je dôležitým faktorom pretože podporuje syntézu obranných látok, ovplyvňuje vnútornú reguláciu. Osvetlenie v stajniach by malo byť čo najviac prirodzené. Okrem fyzikálnych podmienok sú dôležité aj chemické podmienky. Kôň pri jednom nádychu vdýchne asi 8 litrov vzduchu. Pri dýchaní produkuje oxid uhličitý, pretože je dôležité aby sa v stajniach vetralo. Ďalej v stajniach vzniká hydroxid amónny (čpavok) a kyselina sirovodíková, ktoré sa nachádzajú v konskom moči. Nevyhnutné je teda meniť podstielku a zároveň je vhodné celú stajňu aspoň 2-krát do roka vydezinfikovať haseným vápnom.

Pripravila: Lucia Lodererová