Bylinky od ježibabky Leušky















Zápar alebo nálev:

Čerstvé rastliny umyjeme, pokrájame a dáme do skleneného džbánka alebo nekovového hrnčeka. Vodu uvedieme do varu, odstavíme a zalejeme ňou rastliny. Čerstvé byliny vylúhujeme veľmi krátko (stačí pol minúty)! Čaj musí byť svetlý žltkastobiely alebo svetlo zelený. Sušené rastliny necháme vylúhovať dlhšie (jednu až dve minúty). Takto pripravený čaj je lahodnejší a má aj príjemnejší vzhľad. Korene vložíme do predpísaného množstva studenej vody, krátko ich povaríme a tri minúty necháme vylúhovať. Dennú dávku čaju nalejeme do termosky, pretože teplý bylinný čaj má silnejší účinok. Potom pijeme počas celého dňa po dúškoch. Spravidla sa dáva jedna vrchovatá lyžička byliniek na 1/4 l vody (= 1 šálka), inak len podľa návodu uvedeného pri jednotlivých rastlinách.

Výluh za Studena (macerát):

Niektoré rastliny (napr. Slez, imelo biele, puškvorec) sa variť nesmú, lebo pôsobením tepla by stratili liečivé účinky. Z týchto rastlín získame čaj len vylúhovaním za studena. Množstvo uvedené v návodoch u jednotlivých rastlín necháme vylúhovať v studenej vode 8 až 12 hodín (väčšinou cez noc), potom len mierne nahrejeme (na teplotu vhodnú na pitie) a dennú dávku nalejeme do termosky, ktorú sme predtým vypláchli vrelou vodou. Najlepší spôsob užívania liečivých rastlín je výluh za studena zmiešaný so sparením: rastliny vylúhujeme počas noci v polovičnom množstve potrebnej vody, ráno scedíme. Potom zalejeme rastliny druhou polovicou prevretej vody a opäť scedíme. Obaja čaju potom zmiešame. Takouto prípravou čaju dostaneme výťažok látok rozpustných v studenej vode aj v teplej vody.

Tinktúry:

Tinktúry sú tiež výluhy, ktoré získame v 38 až 40% ražnom alebo ovocnom destiláte. Do fľaši naplníme zľahka bylinky až po hrdlo a zalejeme pálenkou. Dobre uzavretú fľašu dáme na teplé miesto (asi 20 ° C) na 14 dní, prípadne aj dlhšie. Obsahom častejšie zatrasieme, potom scedíme a zvyšok vylisujeme. Tinktúry sa užívajú vnútorne po kvapkách zriedené v čaji alebo vode, vonkajšie sa užívajú pri obkladoch alebo pri masážach.

Čestvá šťava:

Čerstvá šťava z byliniek je vhodná na používanie po kvapkách, alebo sa ňou navhlčí choré miesto na tele. Získava sa za pomoci kuchynského „odšťavovača“, ktorý umyté bylinky najprv nareže a potom odšťaví. Šťava sa má pripravovať každý deň čerstvá. Ak ju naplníme do malých fľaštičiek a dobre ich uzavrieme, vydrží v chladničke aj niekoľko mesiacov.

Kaša z byliniek:

Vhodné rastliny sa umyjú, položia na dosku a valčekom sa rozmliaždia na jemnú kašu. Tá sa nanesie na plátno alebo gázu a priloží na choré miesto. Navrch sa položí vrstva vaty a všetko sa previaže teplým uterákom. Kašovitý obklad môžeme nechať pôsobiť aj počas noci.

Bylinné parné zábaly:

Vodu v hrnci privedieme do varu, nad ňu zavesíme sito, do ktorého sme vložili čerstvé alebo sušené byliny a všetko prikryjeme. Po čase vyberieme zmäknuté a teplé bylinky, zabalíme ich do riedkeho plátna a položíme na choré miesto. Celé miesto sa zabalí do vlnenej šatky a zaviaže na pevno ďalšími šatky. Pri tejto procedúre nesmie vzniknúť pocit chladu. Veľmi účinné sú parné zábaly práve z prasličky. Obklady necháme pôsobiť dve hodiny alebo aj celú noc.

Mastičky:

Štyri plné hrste byliniek narežeme nadrobno, 500 gramov bravčovej masti zahrejeme tak, ako by sme chceli „smažiť rezne“. Bylinky vmiešame do horúceho tuku a krátko ich necháme zapražiť. Panvicu zložíme z ohňa, prikryjeme a necháme cez noc vychladnúť. Budúci deň všetko zľahka ohrejeme, precedíme cez plátno a ešte teplú masť plníme do pohárikov alebo téglikov. Skladujeme najlepšie v chladničke, prípadne na inom chladnom a tmavom mieste.

Oleje:

Kvety alebo listy voľne naplníme po hrdlo fľaše, zalejeme horúcim olivovým olejom tak, aby bol dva prsty nad kvetmi alebo rastlinami. Necháme postáť 14 dní na slnku alebo blízko kachieľ či kúrenia.

Celotelová bylinná kúpeľ:

Byliny sa vylúhujú na studeno cez noc. Na kúpeľ potrebujeme jedno vedro (6 až 8litrů) čerstvých alebo 200 g sušených bylín. Nasledujúci deň sa množstvo nahreje a výťažok sa vyleje do kúpeľa. Kúpeme sa 20 minút. Srdce musí byť nad vodou. Po kúpeli sa nesušíme, ale zabalíme sa do osušky alebo do županu a ľahneme si na hodinu do postele.

Sedací bylinný kúpeľ:

Pre sedací kúpeľ použijeme len pol vedra čerstvých alebo 100 g sušených byliniek a postupujeme ako pri celotelovej kúpeli. Voda musí dosahovať až nad obličky. Nutné dodržiavať údaje uvedené pri jednotlivých rastlinách. Vodu z celotelovej aj sedacej kúpele môžeme ešte dvakrát použiť, je však potrebné ju ohriať.


Obrázok