Dejiny


Hudba sprevádzala ľudstvo od veľmi dávna. Spôsob, ako sa zabaviť alebo aj vyjadriť svoje emócie ľudia vždy vyhľadávali, o čom svedčia veľmi jednoduché hudobné nástroje, ktoré používali už aj pravekí hudobníci.
noty

Dejiny hudby sú veľmi rozsiahle, no dali by sa rozdeliť na niekoľko obdobií:

Praveká hudba

Stredoveká hudba

Renesancia

Barok

Klasicizmus

Romantizmus

Praveká hudba

pravek.jpg, 21kB Počiatky hudby samej siahajú do starej doby kamennej (asi 30 tisíc rokov p.n.l.) na začiatok ľudskej vzdelanosti. Vzniklo mnoho teórií o pôvode hudby. praveke-flautyNiektorí bádatelia zastávali názor, že spev bol prvým dorozumievacím prostriedkom a že predchádzal reči. Iný názor bol, že hudba vznikla z reči a z jej melodického spádu, alebo že hudba vznikla z rytmu práce. Uspokojivé riešenie však nie je. praveky-obraz.Počiatky hudby sa snažia dopátrať zo správ starých autorov, archeologickými vykopávkami a z hudby národov, ktoré dnes ešte žijú na nižšom stupni spoločenského vývoja (rôzne kmene z Afriky, Austrálie, Tasmánie ). Vieme, že hudba pravekých ľudí bola úzko spätá s rôznymi rituálmi a kultmi. Dupot nôh, tlieskanie, údery rukami na stehná a pod., bolo vyjadrením rytmu. Využívali sa primitívne hudobné nástroje: trúbky z mušlí, kostené píšťaly, hrkot kamienkov, škrabot na drevených, kostených či kamenných škrabkách, údery na drevené bubny, tetiva luku (rozoznievala sa úderom, trením, brnkaním a dokonca dychom).

Staroveká hudba

starovek.jpg, 9,6kB Už koncom 4. tisícročia p.n.l. existovali vyspelé civilizácie s bohatým hudobným umením napr. Sumeri, ktorí sa preslávili najmä zdokonalením hudobných nástrojov (lýra, lutna, flauta, trúbky, štrkadlá, bronzové zvony, činely, bubny). V tom istom čase prekvitala aj kultúra veľkolepej Číny (napr. Číňania sa vyjadrovali pomocou vyjadrovali pomocou 60 tónin, okolo roku 200 p.n.l. si vytvorili vlastné notové písmo) a neskôr i Indie. Vyvrcholením starovekej hudby bola hudba starých Grékov, ktorí usporadúvali veľké hudobné olympiády, na ktorých súťažili speváci, básnici, skladatelia a virtuózi na hudobných nástrojoch. Hudba bola úzko spätá so slovom a tancom, cieľom antiky bolo vychovať ideálneho človeka (učenie tzv. kalokagatie – harmonický rozvoj tela i ducha).

Stredoveká hudba

V stredoveku (obdobie zhruba od 5. do konca 14. storočia) sa začalo spievať v kostoloch, s čím súvisí vývin vokálnej hudby. Pápež Gregor I. zozbieral cirkevné spevy – chorály, tzv. Gregoriánsky chorál .stredoveky-obraz Vyvíja sa aj svetská hudba, ktorú rozširovali trubadúri.

Renesancia

renesancia.jpg, 10kB Revolučná zmena nastala v 14. storočí, keď sa začalo obdobie renesancie (renesaince = znovuzrodenie, obroda).renesancny-obraz Zmenil sa spoločenský život šľachty a meštianstva. Renesancia má najbližšie k antike, z ktorej umelci čerpali inšpirácie, išlo o znovuzrodenie antických ideálov. Do popredia sa dostáva záujem o človeka a umelci sa prikláňajú k prírode.renesancny-stol Zmenila sa predstava ľudí aj o tom, ktorý súzvuk je krásny. V renesancii to už neboli kvarty a kvinty (ako v stredoveku), ale tercie a sexty. V kostoloch zneli viachlasé omše a motetá, v salónoch šľachticov sa spievali šansóny, madrigaly, ľúbostné piesne francúzskych trubadúrov, truvérov i nemeckých minnesängrov.

Barok

Od portugalského slova „barroco“ (perla nepravidelného tvaru, krivá perla) V období baroka (polovica 16. storočia, 17. a začiatok 18. storočia) sa vyvinulo harmonické myslenie a s ním spojené používanie hudobných akordov. Jeden z najpopulárnejších hudobných druhov je suita, ktorá pozostáva zo sledu obyčajne tanečných skladieb (tanečná suita) . Prvé opery (zhudobnené hry) vznikli v Taliansku na začiatku 17. storočia a ich hrdinami boli postavy z histórie alebo legiend. Opery mali často okázalú scénu, používali sa zvláštne efekty. Vtom istom období sa vo Francúzku začal vyvíjať balet, baletné výstupy boli často súčasťou opier.

Klasicizmus

Pod pojmom klasicizmus rozumieme obdobie druhej polovice 18. storočia a prvej polovice 19. stororčia. klasicke-notyklasiczmus-obrazNástup a rozvoj hudobného klasicizmu sa prejavil najmä tým, že sa zmenil spôsob hudobného života. Hudba sa preniesla z kostolov do opier, zo zámkov do koncertných sál. Prestalo sa komponovať pre účely, začalo sa komponovať pre počúvanie.

Romantizmus

romantizmus.jpg, 11kB Hudobný romantizmus vypĺňal takmer celé 19. storočie a ojedinele presahoval aj do 20. storočia. romantizmus-hudbaHudobníci už netvorili pre potreby feudálov, ale pre širší okruh obecenstva, ktoré navštevovalo novovznikajúce verejné koncertné siene a operné divadlá. Mnohí skladatelia hudobné diela nielen tvorili, ale ich aj majstrovsky interpretovali. Formovali sa základy národných hudobných škôl a skladatelia sa začali inšpirovať ľudovou hudbou. Charakteristikou romantizmu je predovšetkým vyzdvihovanie ľudského citu a cítenia s prírodou. Melódia jemäkkšia, rytmus menej pravidelný, bohatšia a harmónia bohatšia.