Slovenská architektúra je bohatá a rôznorodá, odzrkadľujúca historické, kultúrne a geografické kontexty, ktoré ovplyvňovali túto krajinu. V priebehu stáročí vznikali na slovenskom území rôzne architektonické štýly a tradície, od praveku a stredoveku až po modernizmus a súčasnú architektúru.
V období stredoveku boli najvýznamnejšie stavby kostolov a hradov. Kostoly a katedrály v stredovekých mestách, ako napríklad v Bratislave, Trnave, Nitre či Banskej Bystrici, sú dnes významnými pamiatkami slovenskej architektúry. Zaujímavým príkladom je Spišský hrad, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Počas barokového obdobia sa na Slovensku postavilo množstvo reprezentatívnych budov. Barokové kostoly, kláštory a zámky, ako napríklad Banskobystrický hrad a Bojnický zámok, zdobia slovenskú krajinu a sú turisticky atraktívnymi miestami.
V 19. storočí, počas obdobia národného obrodenia, sa slovenská architektúra začala viac angažovať v rozvoji mestských oblastí. Vznikali historizujúce budovy, ktoré čerpali inšpiráciu zo stredoveku a renesancie. V tomto období sa začala budovať aj moderná infraštruktúra, ako železnice, mosty a továrne.
Slovenská moderná architektúra získala v posledných desaťročiach významné miesto v európskom kontexte. Po páde komunizmu a získaní nezávislosti Slovenska sa architekti začali angažovať v tvorbe nových, inovatívnych a vizionárskych stavieb.
V súčasnosti sa slovenská moderná architektúra vyznačuje experimentálnym prístupom a rôznorodosťou štýlov. Architekti využívajú nové technológie a materiály a snažia sa integrovať stavby do okolitého prostredia.
Významným príkladom sú projekty ateliérov Vallo Sadovsky Architects a ďalších mladých architektonických kancelárií. Vallo Sadovsky Architects navrhli napríklad obnovu a rekonštrukciu Národnej galérie v Bratislave, ktorá získala ocenenie Mies van der Rohe Award.
Okrem toho je tu aj projekt Nová budova SND (Slovenského národného divadla) od architektonickej kancelárie BKPŠ. Tento futuristický a štruktúrovaný komplex zaujal pozornosť nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom meradle.
V súčasnej dobe sa v Slovenskej republike uskutočňuje aj množstvo projektov s dôrazom na udržateľnosť a environmentálnu ohľaduplnosť. Architekti sa snažia vytvárať energeticky úsporné budovy, ktoré sú prispôsobené potrebám a životnému štýlu ľudí.