Informácie by ste mali získať už v predajni pri zakúpení rastlinky. Mali by vám povedať nielen názov, ale tiež nároky jednotlivých rastlín na pôdu, na expozíciu k jednotlivým svetovým stranám, na zálievku. Každý druh má svoje špecifické vlastnosti . Pri kúpe by vás mali na ne upozorniť a tiež vám povedať v akom štádiu sa rastlinka nachádza, kedy by sa mala presádzať, ako často ju treba zalievať, kedy bola zalievaná a musia vám ju správne zabaliť, aby prekonala šok zo zmeny prostredia s čo najmenšou ujmou.
Pri umiestňovaní rastliny si treba uvedomiť, že pri okne je podstatne viac svetla ako na opačnej strane, záleží však aké veľké sú okná a na ktorú svetovú stranu je miestnosť orientovaná. Severná strana je najlepšia pre tieňomilné druhy. Južná strana je najdlhšie osvetlovaná denným svetlom, čo môže viesť k prehrievaniu rastliny a spáleniu listov. Pre rastliny obľubujúce polotieň je vhodná východná strana, kedy cez okno dopadá mierne ranné slnko, ktoré priaznivo pôsobí na rast. Západná strana má podobné nevýhody ako južná strana, tu však záleží od uhlu dopadu slnečných lúčov a aj od ročného obdobia.
Teplo je dôležitý faktor pre izbové rastliny. Ak je izbová teplota príliš nízka (10-12°C), rast rastlín sa spomalí. Vo všeobecnosti platí, že rastliny dobre znáša jú vyššie teploty a zvýšenú vlhkosť vzduchu. Ideálny stav je konštantná teplota, pričom je treba zamedziť prievanu a suchému vzduchu z výhrevných telies. Čím je miest nosť teplejšia a čím sa menej vetrá, tým viac klesá vlhkosť vzduchu. Rastliny odparia väčšie množstvo vody a spotrebujú viac energie. Ak rastlina nemá dostatočný prísun vody, uzatvára prieduchy a pri súčasnom nedostatku svetla sa zastavuje rast. Prísun vody a živín v zime má byť teda zredukovaný a nepatrne sa musí znížiť teplota v miestnosti. Ak to nemožno zabezpečiť, treba zvýšiť vlhkosť vzduchu rosením mäkkou vodou (dažďovou, prevarenou, alebo pridaním hnojiva na zmäkčenie vody), do misky s vodou vložiť štrk alebo položiť na ňu rošt, umiestniť rastliny do vaničky tak, aby rastliny stáli vo vlhkom piesku alebo štrku, použiť elektrické zariadenie ( fontánky, pramienky).
Pri rýchlom raste potrebujú rastliny väčšiu nádobu – týka sa to hlavne mladých rastlín, ktoré by sa mali presádzať každý rok. Staršie netreba presádzať tak často – stačí raz za dva či tri roky. Dôvody na presádzanie sú rôzne, no najčastejšou je, že sa substrát v čre pníku jednoducho “vyčerpal”, neudržiava vodu a nie je vzdušný. Vtedy treba vymeniť substrá t. Je to nutné i v prípade, že pôda je obohatená vápnikom. Niekedy stačí, ak vymeníte vrchn ú vrstvu substrátu. Rastliny, ktoré tvoria korene pomaly a choré rastliny sa nesmú presádza ť do veľkých nádob (môžete použiť i rovnako veľkú nádobu – radšej nie tú istú – môže skrývať škodcov). V zásade platí, že sa presádza do nádob o pol až jednu veľkosti väčšie, ako boli pôvodné.