Možno jedným z najznámejších hráčov – a manažérov – všetkých čias je Holanďan Johann Cruyff. Do Barcelony sa pripojil v roku 1973 po pôsobení v Ajaxe a s klubom hral niekoľko rokov, kým sa presťahoval do Ameriky. Cruyff sa však v roku 1988 vrátil do Barcy, tentoraz ako manažér, kde sa zaslúžil o vytvorenie svetoznámeho „Tímu snov“ vrátane Pep Guardiola , José Mari Bakero a Txiki Begiristain. Možno ešte dôležitejšie je, že stojí za charakteristickým štýlom Barcelony, známym ako tiki-taka, ako aj za filozofiou Total Football.
FC Barcelona je jedným z mála klubov na svete, ktorý vlastnia samotní členovia klubu. Spoločne títo členovia tvoria riadiaci orgán klubu a v roku 2016 bolo v katalánčine odhadom 140 000 socis alebo členov.
Verná svojmu heslu, Barcelona bola viac než len klub v mnohých smeroch. Barcelona, jeden z posledných klubov z piatich najlepších líg, ktorý mal na drese meno sponzora, má dlhodobé spojenie s UNICEF, agentúrou OSN zodpovednou za zdravie a rozvoj detí na celom svete. Giganti La Ligy prostredníctvom svojho partnerstva s UNICEF vybudovali 16 000 škôl v mnohých rozvojových a zaostalých krajinách po celom svete, kde sa šport využíva ako prostriedok na poskytnutie prístupu viac ako 1,5 miliónu detí ku kvalitnému vzdelávaniu a na ochranu pred smrteľnými chorobami, ako je HIV. /AIDS.
Spolu s Realom Madrid a Athletic Bilbao je Barcelona jediným ďalším klubom, ktorý nikdy nezostúpil z La Ligy počas deviatich desaťročí existencie súťaže.
Najznámejšie mládežnícke tréningové zariadenie vo svete futbalovej asociácie sa volá „ La Masia“. Areál kúpil klub v roku 1979 a starý sedliacky dom bol prerobený a teraz slúži ako miesto, kde sa mladí hráči učia hrať. Starý vidiecky dom pochádza z roku 1702 a po kúpe prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Zariadenie je teraz domovom pre viac ako 300 mladých hráčov a bolo významným faktorom úspechov klubu.
Slávny moment pre La Masiu prišiel v roku 2010, keď 3 hráči, ktorí boli vychovaní v La Masii, boli nominovaní ako 3 najlepší futbalisti na svete. Poctu dostali Lionel Messi, Andrés Iniesta a Xavi. Jedným z najfascinujúcejších faktov o FC Barcelona je, že to bolo prvýkrát, čo 3 hráči z rovnakej futbalovej školy dosiahli tento kúsok.
Každý futbalový klub na svete má aspoň jeden zápas, na ktorý sa teší celý rok. V prípade FC Barcelona je to tiež považovaná za jednu z najväčších hier v klubovom futbale na svete! Ak sa náhodou počas „El Clásica“ prechádzate vo veľkom meste v Španielsku, na ulici takmer neuvidíte žiadnych ľudí! Zápas medzi FC Barcelona a ich hlavným rivalom Realom Madrid je skutočne taký veľký. Je to oveľa viac ako len hra. Je príkladom politických a kultúrnych rozdielov a rivality medzi Kataláncami v Barcelone a Kastílčanmi v Madride, niečo, čo začalo, pokiaľ ide o futbalové zápasy, pred viac ako 100 rokmi.
V rokoch 1909 až 1922 hral Fútbol Club Barcelona svoje zápasy na štadióne na ulici , Calle Industria v meste Barcelona. Tento štadión mal kapacitu len pre šesť tisíc ľudí, ktorí sedeli spolu v dvojposchodovej tribúne. V dňoch, keď sa konal veľmi dôležitý zápas, bola preplnená až po okraj a fanúšikovia sedeli až na stene, ktorá ju obklopovala. Títo stúpenci boli umiestnení tak, že ich zadky vyčnievali z časti steny, ktorá bola otočená na ulicu Industria. Takže okoloidúci videli len ich zadné časti . V katalánčine sa zadok nazýva cul a culés je premena (so stratou písmena r ) culers [culones] čiže zadky. Odvtedy sa zvyklo volať fanúšikovia Barça týmto spôsobom.
Okrem futbalu pod FC Barcelona patria aj profesionálne tímy z rôznych ďalších športových odvetví: basketbal, hádzaná, futsal, hokej na kolieskových korčuliach, volejbal a ragby. Okrem siedmich profesionálnych tímov má klub aj ďalších jedenásť amatérskych športových sekcií: pozemný hokej, atletika, krasokorčuľovanie, ľadový hokej, bejzbal.
30.3 2022 sa prekonal rekord návštevnosti na ženskom futbale. Rekordná návšteva 91 553 ľudí sledovala stretnutie medzi futbalistkami FC Barcelona a Realu Madrid na štadióne Camp Nou. Tento "svoj" svetový rekord hráčky znovu prekonali 22.4. 2022, keď zápas medzi FC Barceloa a VfL Wolfsburg sledovalo na Camp Nou 91 648 divákov. V obidvoch prípadoch išlo o zápasy UEFA Women's champions League.
Copyright © Hana Krúdyová