Edvard Munch

Domov
Jeho život
Jeho tvorba
Obrázky
Zaujímavosti
Fotka Edvarda Muncha

Výkrik, 1893

Štýl prác

Munch sa snažil nahradiť zobrazovanie hmotných vecí vyjadrovaním nezobraziteľných tém. Tak ako chceli impresionisti zobraziť svetlo, kládol si za cieľ spodobovať city a prenášať ich na divákov.

Munch mal hlboký vplyv na mnoho maliarov v Európe a Spojených štátoch. Priekopnícki nemeckí expresionistickí maliari, ako Kirchner, Kandinsky, Beckmann a iní, ktorí sa zaoberali vyjadrením individuálnej psychológie prostredníctvom intenzívnej farby a semi-abstrakcie, našli značnú inšpiráciu v melancholických, ale napínavých plátnach Muncha. Munchova temná, rezonančná farba, ako aj jeho vykresľovanie ľudskej postavy , preukázala trvalé výrazové a štylistické znaky symbolizmu, expresionizmu, fauvizmu a dokonca aj surrealizmu.

Munch si obľúbil mdlý priestor v obrazoch a používal ho často na predné figúry. Vybral si pózy na prezentovanie stavu mysle a psychologických podmienok (Popol), figúry prepožičiavajú obrazu monumentálnu, statickú kvalitu. Munchove figúry vyzerajú ako keby hrali svoje role na divadelnom javisku.

Múzeá s jeho tvorbou

Pred svojou smrťou odkázal väčšinu diel Oslu. Oslo otvorilo v roku 1963 k príležitosti sto rokov od narodenia tohto významného umelca múzeum. Múzeum sa nachádza v Toyene. Zbierka múzea obsahuje diela, ktoré odkázal sám Munch Oslu, diela, ktoré darovala jeho sestra Inger a dalšie diela získané obchodom, poprípade reprodukcie.

To v celku znamená, že múzeum vlastní cez polovicu jeho diel a aspoň jednu reprodukciu jeho grafik. Vlastní cez 1100 malieb, 15 500 obrázkov , šesť sôch, podobne ako 2240 kníh a dalších predmetov spojených s jeho životom. Jeden jeho obraz vlastní Národná galéria v Pekingu, ďalšie sú uložené v Národnom múzeu v Osle a malé múzeum s jeho tvorbou a dobovým vybavením sa nachádza v jeho rodnom dome v Åsgårdstrande.