Geologický vývoj
Pred niekoľkými stovkami miliónov rokov vznikli starohorné a prvohorné horniny, ktoré boli premenené na žuly, ruly a svory. Na dne mora sa hromadili vápenaté schránky živočíchov. Vznikli tak vápence a dolomity. Koncom druhohôr a v priebehu treťohôr došlo k rozsiahlym zmenám v stavbe zemskej kôry, najmä k jej zvrásneniu a ďalším horotvorným pohybov. V mladších treťohorách sa zemská kôra rozlámala na kryhy. Z vyzdvihnutých krýh vznikli pohoria, z poklesnutých krýh vznikli neogénne kotliny a nížiny.
Slovensko sa nachádza na eurázijskej litosférickej platni. Preto sa na Slovensku vyskytujú zemetrasenia pomerne zriedkavo a majú malú intenzitu. Zdrojom zemetrasení je aj oblasť severne od Tatier. Najsilnejšie historicky doložené zemetrasenie zasiahlo Slovensko pri Komárne. Ani slovenská krajina však nezostala bez sopečnej činnosti. Príkladom veľkých sopiek sú Štiavnický stratovulkán, najväčšia sopka v Európe pred 15 miliónmi rokov, Poľana. Posledná sopka, ktorá eruptovala na Slovensku, je Pútikov vŕšok pri Novej Bani.
Geologická stavba
Pohoria karpatského horského systému majú pásmovú geologickú stavbu. Na území Slovenska Karpaty utvárajú rozsiahly oblúk, ktorý možno rozdeliť na: Západné a Východné Karpaty.
Západné Karpaty sa tiahnu v dvoch pásmach: vonkajšom a vnútornom. Vonkajšie Karpaty tvorí najmä flyšové pásmo. Tvoria ho prevažne hraničné pohoria, ktoré sú vybudované flyšom. Hranicu medzi vonkajšími a vnútornými Západnými Karpatami predstavuje bradlové pásmo.
Vnútorné pásmo Západných Karpát tvorí mnoho pohorí a kotlín. Podľa stavby a vzhľadu ich možno rozdeliť do štyroch skupín: 1. jadrové pohoria, 2. sopečné pohoria, 3. Slovenské rudohorie, 4. karpatské kotliny a doliny. Jadrové pohoria budujú tvrdé jadrá a obalové horniny (vápence, pieskovce). Patria k nim pohoria Malé Karpaty, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Malá Fatra, Veľká Fatra, Chočské vrchy, Nízke Tatry a Tatry. Sopečné pohoria na ich stavbe sa podieľa najmä andezit a ryolit, menej čadič. Najvýznamnejšie sopečné pohoria Slovenska sú Poľana, Kremnické vrchy...
Nerastné bohatstvo
- železná ruda
- magnezit
- bazal , dolomit, vápenec
- kamenná soľ
- zlato, striebro, meď