Bulharsko
Sofia
Plovdiv
Varna
Kazanlak
Nesebar

Bulharsko

Bulharsko, dlhý tvar Bulharská republika, je štát v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove.

Krajina susedí na severe s Rumunskom, na severozápade so Srbskom, na juhozápade s Macedónskom, na juhu s Gréckom a na juhovýchode s Tureckom. Východnú hranicu tvorí Čierne more. Riečnu hranicu tvorí 686 km.

mapa

Krajina je súčasťou EÚ, ale nie Schengenského priestoru. Mena je lev, jeden lev obsahuje 100 stotiniek a hodnota 1 leva sa rovná cca 50 centom. Krajina je parlamentná republika. Prezidentom je v súčasnosti Rosen Plevneliev, predseda vlády Bojko Borisov. Hlavným mestom je Sofia.

Sofia

Prvý bulharský štát vznikol v roku 681 a Bulharsko bolo slobodným štátom až do r. 1396. Vtedy si ho podmanili Turci a stalo sa súčasťou Osmanskej ríše. Bolo tomu tak až do roku 1878. Následne sa obyvatelia oslobodili spod nadvlády a rozdelili sa na dve krajiny - Bulharské kniežatstvo a Východnú Ruméliu, v roku 1885 sa spojili. V roku 1908 sa Bulharsko stalo cárstvom.

Kroj

Posledný cár sa volal Boris III. a zomrel v roku 1943 po tom, ako ho otrávil Hitler, keďže Boris III. nechcel aby Bulharsko posielalo Židov do koncentračných táborov. Viac než 50 000 životov bolo ale nakoniec zachránených. Od roku 1946 bolo Bulharsko komunistickou republikou až do r. 1989.

Úradným jazykom je bulharčina, ale mnoho ľudí je predstaviteľmi tureckej menšiny, preto sa v školách a na úradoch často používa turečtina, pokiaľ ide o pohraničné oblasti. Okrem Turkov tu je zastúpená rómska, ruská, macedónska či arménska a iné menšiny. Celkovo v krajine žije približne sedem miliónov obyvateľov.

Tu si môžete pozrieť video o Bulharsku