Vznik

Perla je prírodný „kameň“, ktorý vzniká v lastúre perlorodky ako obranná reakcia. Keď sa do lastúry dostane nevlastný materiál, nečistota, lastúra začína svoju obrannú reakciu produkciou perlete, ktorou tento predmet obaľuje. Perleť je tvorená drobnými časticami, 90% perlete tvorí uhličitan vápenatý a konchiolín, ktoré pokrývajú vnútornú vrstvu lastúry perlorodky a zároveň samotnú perlu. Doba vzniku závisí od druhu perlorodky, zvyčajne je to od 6 mesiacov do niekoľko rokov.

Perly podľa pôvodu

Podľa pôvodu rozdeľujeme perly na tri druhy. Prvým sú prírodné perly, ktoré vznikajú prirodzeným vniknutím cudzorodého telesa do lastúry. Ich farba a tvar potom závisia od okolitých podmienok, najmä počasia, regiónu a potravy a tiež od schopností organizmu. Kultivované perly sú perly, ktoré vznikajú umelým pestovaním. Zásahom človeka, „perlového farmára“, ktorý potom ovplyvňuje celý proces vzniku perly. Veľkosť a tvar takto kultivovanej perly závisí od zárodku vloženého do lastúry. Rozdiel medzi prírodnými a kultivovanými perlami je možné zistiť röntgenovým meraním vrstvy perlete. 95% perál svetovej produkcie je takto kultivovaných. Len 5% sú naturálne perly. Tretím druhom sú umelé, tzv. shell perly, ktoré vznikajú v laboratórnych podmienkach. Jadro týchto perál je tvorené sklenou, či umelou korálkou, prípadne vyrobenou z morských mušlí a na tieto jadrá sa nanáša vrstva perlete. Perleť sa zhotovuje mletím na prášok a následným pridaním pomocných látok, ktoré určujú kvalitu a farbu.

Perly podľa miesta vzniku

Podľa miesta vzniku existuje viacero druhov perál. Sladkovodné sú najrozšírenejšie, vznikajú v sladkých vodách a sú produkované rôznymi druhmi ustricových mäkkýšov. Tieto perly sú menej náročné na podmienky a majú nižšiu úmrtnosť ako morské perly. Vznikajú na povlaku tkaniva a môže ich byť až 25 na každej časti lastúry. Pri kultivácii takýchto perál sa vkladá do lastúry až 50 zárodkov, avšak je to na úkor kvality. Sladkovodné perly majú nepravidelné tvary a rôzne farby. Ďalším druhom sú Akoya perly. Sú to morské perly Akoya ustríc. Tieto ustrice sa začali pestovať v Japonsku, ale v dnešnej dobe už aj v Číne, Vietname, či Thajsku. Sú charakteristické svojim dokonalým okrúhlym tvarom, vysokým leskom a priaznivou cenou. Akoya ustrice sú najmenšími „výrobcami“ perál, ktoré rastú od 1 do 3 rokov. Väčšinou sú bielej až krémovej farby, ale môžu byť aj jemne sivé, modré, ružové až zlatožlté. tretím druhom sú juhomorské perly, ktoré sú produktom najväčšej perlorodky.vrstvu perlete a prírodné sfarbenie.


perly