Kúpele
Úvod Poloha Služby Kúpele Ubytovanie

LIEČEBNÝ DOM DETVAN **

detvan.jpg, 166kB 962 37 Kováčová

Tel.: 045/ 5445 349, 5445 098, 5445 383

Fax: 045/ 5445 383

E-mail: info@kupelekovacova.sk

Web: info@kupelekovacova.sk

Liečebný dom Detvan sa nachádza v obci Kováčová pri Zvolene priamo v kúpeľoch. Tento penzión ponúka ubytovanie v jedno a dvoj lôžkových izbách s celkovou kapacitou 45 lôžok.

Každá izba má vlastné sociálne zariadenie s vaňou, alebo sprchovacím kútom. Izby sú vybavené televízorom, rádiom a telefónom. V penzióne je recepcia, spoločenská miestnosť a stravovacia prevádzka. Stravovanie ponúkame formou diétneho systému v zmysle liečebnej výživy pre ústavných a ambulantných pacientov, tiež ostatných kúpeľných hostí.

Radi pre Vás zorganizujeme školenia, semináre, firemné či rodinné oslavy s relaxačným pobytom zameraným na zdravie. Celková kapacita ubytovania: min 1 max 45 (3x1, 11x2)

KÚPELE KOVÁČOVÁ

Kúpele Kováčová sa nachádzajú v údolí Hrona na východnom úpätí Kremnických vrchov v nadmorskej výške 290 metrov nad morom, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Podnebie je tam veľmi príjemné podhorské. Letá sú tam teplé a zimy suché. Z kúpeľov je krásny výhľad na Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Slovenské Rudohorie a Pohronskú dolinu. Kúpele sa nachádzajú uprostred malého parku na okraji obce s rovnakým menom. V kúpeľoch Kováčová sa využívajú rôzne masáž, obklady, vodoliečebné procedúry a taktiež sa tam využíva pohybová a medikamentózna liečba.

Liečba a liečebné procedúry v kúpeľoch Kováčová

Liečba

V kúpeľoch Kováčová sa liečia pacienti s chorobami pohybových ústrojov, stavy po úrazoch, po zlomeninách a ortopedických operáciách, nezápalové ochorenia kĺbov a chrbtice, mimo kĺbové formy reumatizmu, stavy poinfekčných artritídach, Becherova choroba a niektoré nervové ochorenia, spondylóza, spondylatróza, platnićkový syndróm s vývojovými chybami, bolestivé afekcie periférnych nervov, plexitída, polyneuritída, radikulitída.

Indikácie

  • III. Choroby tráviaceho ústrojenstva

  • IV. Choroby a poruchy látkovej výmeny žliaz s vnútornou sekréciou

  • VII. Choroby pohybového ústrojenstva

  • VI. Nervové choroby

  • VIII. Choroby obličiek a močových ciest

  • XI. Ženské choroby

  • XXVI. Nervové choroby (od 6 do 18 rokov)

  • XXVII. Choroby pohybového ústrojenstva (od 6 do 18 rokov)

  • Procedúry

    termálny lávový zábal, termálny rašelinový zábal, hydromasážny kúpeľ horných končatín, hydromasážny kúpeľ dolných končatín, hydromasážny kúpeľ celotelový, kúpeľ celotelový živá soľ - magnéziový kúpeľ, vaňový termálny kúpeľ, kyslíkový regeneračný kúpeľ uhličitý prekrvujúci kúpeľ so smrekovou arómou, subaquálna masáž celotelová, škótske streky kneippov šliapací kúpeľ, fínska sauna suchá, klasická masáž, medová masáž, čokoládová masáž reflexná masáž, reflexná masáž chodidiel, individuálny liečebný telocvik, skupinový liečebný telocvik diadynamik, bazénový termálny kúpeľ, diatermia, ultrazvuk, ionomodulátor, bioptrónová lampa laseroterapia, magnekon, inhalácia

  • ŠPECIALIZOVANÝ LIEČEBNÝ ÚSTAV MARÍNA Š.P.
  • Špecializovaný liečebný ústav Marína je odborné kúpeľné zariadenie, ktoré poskytuje komplexnú starostlivosť pre pohybovo postihnutých pacientov (rehabilitačnú, balneologickú, fyziatrickú, zdravotno-výchovnú, klimatickú, dietologickú, logopedickú, psychologickú a podľa potreby aj ďalšie formy liečebnej starostlivosti). Pôvodným zameraním bola starostlivosť o deti, najmä s detskou mozgovou obrnou, skoliózami, poúrazovými a pooperačnými stavmi; od roku 2004 pribudla špecializácia aj na liečbu dospelých pacientov s ortopedickými, traumatologickými a neurologickými diagnózami.

    Neoddeliteľnou súčasťou Maríny je škola (základná, špeciálna, materská, záujmové krúžky). Prevádzka ústavu je celoročná, celý komplex je bezbariérový, všetky zariadenia sú dostupné vnútornými chodbami a výťahmi („suchou nohou“). Odborná úroveň zariadenia je inštitucionalizovaná zriadením výučbového centra priamo v komplexe Maríny pre študentov Slovenskej zdravotníckej univerzity a Strednej zdravotnej školy.

    marina.jpg, 358kB marinabazen.jpg, 413kB













    Riaditeľom ŠLÚ Marína je MUDr. Vladimír Čavoj, ekonomickou námestníčkou Ing. Katarína Macaláková, vedúcou lekárkou ústavu je primárka MUDr. Katarína Recabarrenová.

    Zoznam poskytovaných liečebných výkonov ŠLÚ Marína

    1. Vstupné lekárske vyšetrenie, stanovenie individuálneho terapeutického a rehabilitačného plánu, priebežné kontroly, záverečné lekárske vyšetrenie s vyhotovením prepúšťacej správy. Nonstop lekárska pohotovostná služba.
    2. Ošetrovateľská celodenná starostlivosť
    3. Liečebná telesná výchova (individuálna, skupinová), hydrokinezioterapia, plávanie
    4. Oddelenie elektroliečby: diadynamické prúdy, interferenčné prúdy, galvanické prúdy, elektrostimulácia, rebox, diatermia, ultrazvuk, magnetoterapia
    5. Vysoko výkonný laser IV. generácie (od marca 2014)
    6. Fototerapia: biolampa, colorterapia, solux, horské slnko
    7. Liečba prácou (ergoterapia), výchova k sebestačnosti
    8. Balneoterapia: bazén s termálnou síranovo-hydrouhličitou, vápenatohorečnatou vodou + zábal, vane, perličkový kúpeľ, škótske streky, vírivky, lastúra, hydromasážne vane s chromatoterapiou a ozonoterapiou, sauna (suchá, parná)
    9. Masáže: klasická, reflexná, podvodná, manuálna lymfodrenáž, reflexná masáž chodidiel
    10. Termoterapia: parafínové zábaly, rašelina
    11. Plynové injekcie
    12. Akupunktúra
    13. Psychoterapia
    14. Logopédia
    15. Liečebná pedagogika
    16. Terénne túry, nordic walking
    17. Animoterapia: hipoterapia, kanisterapia
    18. Šport: ihriská, oddychový areál, fitness, stacionárne bicykle, steppery, Motomed, tenis, stolný tenis... „Marína Vás rozhýbe...“

  • Národné rehabilitačné centrum Kováčová
  • Národné rehabilitačné centrum Kováčová je zdravotnícke zariadenie zaradené ako špecializovaná nemocnica s celoslovenskou pôsobnosťou pre liečbu pacientov po úrazoch chrbtice s poškodením miechy, polytraumatizmoch, amputáciách, náročných operačných výkonoch na pohybovom systéme. Pracovisko je určené aj pre liečbu ústavných činiteľov.

    Termálny prameň bol v Kováčovej objavený vďaka snahe továrne na výrobu plechu, tzv. Unionke, objaviť nové ložiská uhlia, ktoré bolo potrebné pri rastúcom objeme výroby. Továreň, ktorá sídlila vo Zvolene, naplánovala 15 vrtov v okolitých obciach, jeden aj v Kováčovej. V roku 1898 vytryskla z 405 m hlbokého vrtu termálna voda, čo bolo základom rozvoja kúpeľníctva v Kováčovej. V roku 1960 vznikol vrt K1, ktorý bol v roku 1983 nahradený súčasným vrtom K2 (hĺbka vrtu je 536 m). Historicky patril prameň v Kováčovej k najvýdatnejším, rovnako je tomu aj v súčasnosti. Prameň má výdatnosť 50 l/s. Voda v Kováčovej je termálna, hypotonická, minerálna, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá. Pri vrte má teplotu 48,5° C, v kúpeľných bazénoch má teplotu 39 ° C a v bazénoch Holidayparku Kováčová od 26 do 38 ° C.

    V kúpeľníctve sa využíva najmä na liečenie pohybového ústrojenstva – kúpeľníctvo v obci vzniklo práve vďaka tomu, že si miestni obyvatelia všimli, že voda im pomáha od bolestí končatín a pri reumatických ochoreniach. Ďalej voda pozitívne pôsobí pri liečbe nervových chorôb, chorôb tráviaceho ústrojenstva, chorôb z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, chorôb obličiek a močových ciest a ženských chorôb.

    nrc.gif, 721kB Zdroj
    Pripravil: Anna Mikulová