Index O mne Záľuby Krásy Slovenska Austrália Yellowstone |
Národný park YellowstoneNárodný park Yellowstone predstavuje jednu z najkrajších prírodných scenérií na území USA. Väčšina územia parku sa nachádza v štáte Wyoming, ale zasahuje i do štátov Montana a Idaho. Plocha parku zahrňuje veľkú časť skalnatých hôr a údolie rieky Yellowstone, podľa ktorej získal aj pomenovanie. Plocha parku má rozlohu takmer 9 000 km2 a nadšenec si ho ľahko môže predstaviť podľa scén, ktoré pozná z filmov o “Divokom západe.”
Až do začiatku 19. storočia, keď do tohto kraja pravdepodobne prvý raz vstúpila noha belocha, žili tu len indiánske kmene. Indiánom táto nádherná krajina učarovala a s posvätnou bázňou pozorovali efektné geotermálne úkazy, ku ktorým tu dochádza. Postupne do týchto končím prichádzali lovci, turisti, ale i dobrodruhovia. Belosi postupne vytlačili Indiánov z území, ktoré tu obývali tisícročia, a so súhlasom vlády ich umiestňovali v rezervácii Wind River na východných svahoch Skalnatých hôr, kde žili do roku 1896.
Krása prírodnej scenérie Yellowstonského parku, ale i hlasy hnutia na ochranu prírody viedli prezidenta Granta, aby v roku 1870 vydal rozkaz na zriadenie Národného parku. Tak sa stalo toto územie prvou chránenou krajinou a národným parkom sveta. Park strážili až do roku 1916 vojaci. Potom sa na stráženie parku zriadila slávna Jazdecká polícia, ktorej bola zverená zodpovednosť za poriadok v parku.
Prírodnú scenériu parku tvoria vysoké hory (s výškou nad 3 000 m n. m.), horské rokliny s potokmi a vodopádmi, široké plošiny, cez ktoré pretekajú rieky Snake a Yelllowstone, mokrade a horúce pramene. Domnievame sa však, že najväčšou a najobdivovanejšou atrakciou parku je jeho viac než 200 gejzírov, z ktorých najvýznamnejšie sú gejzír Castle a Old Faithful, ktoré vystrekujú stĺpy horúcej vody do výšky viac ako 40m. Gejzír Old Faithful je aktívny 4 minúty v pravidelných intervaloch vždy po každej hodine, a je to jediný gejzír na svete, ktorý je od roku 1870 až dodnes stále v činnosti.
Rozprávkovú krajinu zloženú z početných vápencových terás vytvorili horúce pramene. Vápencové usadeniny z horúcej vody pokrývajú celé okolie hrubým travertínom, pripomínajúcim mramor, ktorý sa postupne terasovite rozširuje. Nádheru týchto travertínových terás dopĺňa aj fascinujúca hra farieb: s mramorovou farbou vápenca kontrastuje modrastá voda, zo zlúčením síry a železa vznikajú zasa žlté, červenkasté, zelené alebo čierne usadeniny. Príčinou početných hydrotermických javov v Yellowstonskom národnom parku je vulkanická činnosť na tomto území v minulosti.
Väčšina parku je pokrytá hustými ihličnatými lesmi (v park je len 11 druhov stromov), ďalej zeleným kríkovým porastom a machmi. Na mýtinách sa preháňajú bizóny, americký los a jelene. Skalnatá časť parku je domovom hruborohej ovce. V parku sa nachádzajú pumy, známe čierne medvede “ grizly,” svište a asi 200 druhov vtákov. Pohyb vo vnútri parku uľahčuje asi 500 km spevnených ciest a turistických chodníkov. Pre sneh sú však od októbra do mája uzatvorené a návštevy turistov umožňujú len pripravené snežné skútre alebo lyže.
Doprava do parku z miest je zabezpečená autobusmi, železnicou z Jacksonville a letecky priamo zo Salt Lake city. Impozantná organizácia turistiky v parku zaisťuje v ktoromkoľvek ročnom období pohodlie veľkému počtu návštevníkov.
|
Copyright 2012 |