Gymnázium Ľudovíta Štúra ZvolenIES Alfons Costafreda TárregaGR pre vzdelávanie a kultúruProgram celoživotného vzdelávaniaSaaic

Diseminácia a využívanie výsledkov

V zúčastnených organizáciách:

  • Vo vstupných halách oboch zúčastnených škôl bude nainštalovaný veľký informačný panel, na ktorom budú základné informácie o projekte, kde budú uvádzané aktuálne správy o priebehu projektu. Rovnaké informácie budú uverejnené na webovej stránke každej školy.
  • Študenti budú využívať internetové stránky na popisovanie svojich skúseností, predstavenie svojich diel, zdieľanie a výmenu nápadov.
  • Organizácia projektových dní a týždňov.
  • Používanie vytvorených materiálov v projektových kurzoch a školských aktivitách

Na úrovni miestnej samosprávy:

  • Bulletin "Vykopávky na Pustom hrade bude venovaný Mestskému úradu Zvolen a informačnému centru, kde bude distribuovaný domácim aj zahraničným návštevníkom a všetkým inštitúciám, ktoré oň prejavia záujem.
  • Časopis pre dospievajúcich vytvoria študenti. V časopise budú spracované ich najlepšie zážitky, aktivity, návštevy, udalosti počas priebehu projektu, spolu s výsledkami prieskumov dospievajúcich, kde budú porovnávať život slovenských dospievajúcich so životom dospievajúcich v Španielsku, a zisťovať podrobnosti a rozdiely.
  • Účastníci budú vyzvaní, aby vytvorili záujmovú skupinu na Facebooku.
  • Konferencia pre iné stredné školy v regiónoch.
  • Novinové články v miestnej a regionálnej tlači.
  • Prezentácia bulletinu na mestskej rade vo Zvolene.
  • Prezentácia projektu vo vysielaní regionálneho rádia a televízie.
  • Oslava dňa Európy zorganizovaná pre miestnu komunitu a učiteľov, na ktorej budú študenti prezentovať výsledky projektu, možnosti zakomponovania nadobudnutých poznatkov a postupov do časovotematických plánov viacerých predmetov a šírenie myšlienky o európskom povedomí na základe upevňovania miestnej identity.

V širšom kontexte celoživotného vzdelávania:

  • na webových stránkach projektu budú práce oboch partnerských škôl aktualizované, takže každý, kto sa zaujíma o projektovú činnosť a výsledky, môže priebežne získavať informácie

Mobilita v Španielsku alebo zvolenčania v Tàrrege

Prvý deň- 14.7.2013, piatok

example2 V tento dlho očakávaný deň, na ktorý sme sa tešili už najmenej dva mesiace, sme vyrážali na cestu. Od rána sme sa balili a staré mamy vypekali koláče. Svoj kufor som zavierala a otvárala asi päťkrát. Skrátka cestovná horúčka ako sa patrí. Stretli sme sa o pol ôsmej pred školou, rozlúčili sa s rodičmi a vydali sa na dlhú cestu.

Druhý deň -15.7.2013, sobota

Zobudili sme sa v autobuse, ako inak, každý dolámaný. Cestovali sme cez Taliansko a Francúzsko až sme prišli do vytúženého Cannes, kde sme mali deväťhodinovú prestávku. Cannes je krásne prímorské mesto plné úžasných budov, zaujímavých ľudí a vvytuningovaných áut.

Tretí deň - 16.7.2013, nedeľa

Na tretí deň sme sa už od rána nemohli dočkať, kedy sa stretneme so svojimi katalánskymi kamarátmi a ich rodinami v meste Tárrega. Privítali nás veľmi srdečne a na prvý pohľad sa nám zapáčili. Ako sa ukázalo, aj my im. Zoznamovanie bolo veľmi príjemné, s mojou výmennou katalánkou Salmou som si sadla na prvý pohľad a hneď sme vedeli, že sa budeme mať o čom rozprávať.

Štvrtý deň- 17.7.2013, pondelok

Tento deň bol akčný hneď z rána, keď mi Salma oznámila, že pôjdeme do rádia a budú so mnou robiť interview. Pýtali sa ma na Slovensko a na našu školu. Neskôr sme sa pridali k ostatným, tí sa už oboznámili so školou a všetci spolu sme sa vybrali na prehliadku mesta Tárrega, v ktorom nás okrem iného prijali aj na radnici. Večer sme sa znovu všetci stretli, tento krát bez učiteľov, a boli sme si sadnúť v meste.

Piaty deň- 18.7.2013, utorok

example2 Tento deň ubehol veľmi rýchlo. Boli sme na MONTSERRATE, čo je mystické a nadpozemsky pôsobiace miesto plné historických pamiatok. Večer sme išli všetci spoločne von a zabávali sa pri vyslovovaní rôznych ťažkých slov v španielčine a slovenčine.

Šiesty deň- 19.7.2013, streda

V stredu sme boli vo Verdu, čo je malé mestečko približne 4km od Tárregy. Boli sme na mieste archeologického výskumu života Iberov, neskôr v hrnčiarskej dielni, kde sme si vyrábali sochy z hliny.

Siedmy deň- 20.7.2013, štvrtok

Siedmy deň bol jeden z najlepších, boli sme konečne pozrieť vysnívanú Barcelonu. Je to úžasné mesto plné mnohých pamiatok, ako napríklad najznámejšia Sagrada Familia od Gaudího, alebo Barcelona Gothic Catedral. Vrátili sme sa neskoro večer s nezabudnuteľnými zážitkami a verím, že každý z nás sa tam bude chcieť ešte vrátiť.

ôsmy deň- 21.7.2013, piatok

Tento deň bol športový a plný akcie. Katalánci si pre nás pripravili rôzne súťaže, bolo to niečo ako naša Gymnaziáda, len v menšom počte ľudí.

Deviaty deň- 22.7.2013, sobota

Sobota bol ďalší z najlepších dní nášho pobytu v Španielsku, boli sme v zábavnom parku PortAventura. Tento park je plný rôznych atrakcií a nesmeli chýbať kolotoče a to nie hocijaké, ale najväčšie v Európe. Bol to adrenalínom nabitý deň, ešte večer sa nám točila hlava z celého dňa plného úžasných zážitkov a zábavy.

Desiaty deň- 23.7.2013, nedeľa

FAMILY DAY- Posledný deň v týždni bol ´´Deň s rodinou´´, kedy si pre každého z nás pripravil program jeho španiel. Každý z nás bol na inom mieste. Ja so Salmou sme boli v Tarragone na pláži a na ich tradičné jedlo Paelu. Tento deň bol zároveň dňom, kedy majú v Tárrege festival SANT JOAN, čo sú oslavy súvisiace s príchodom leta. Tancovali sme tradičný tanec Sardana , ktorý nás naučili a večer sme púšťali ohňostroje a zabávali sa. Jedenásty deň- 24.7.2013,pondelok Tento deň sme spali až do obeda a poobede sme sa vybrali na kúpalisko. Večer sme mali rozlúčkovú mini párty v škole. Každý zo španielskych rodičov doniesol rôzne jedlá, typické pre ich oblasť a tak sme sa najedli a ochutnali rôzne pochúťky od výmyslu sveta.

Dvanásty deň- 25.7.2013, utorok

Posledný deň sme boli v meste Taragona, kde sme absolvovali prehliadku rímskych ruín. Poobede sme si užili blízkej pláže a kúpanie sa v mori. 26-27.7.2013

V deň odchodu nechýbali slzy smútku a posledné fotenie. Vydali sme sa na síce dlhú, ale radostnú cestu domov. Znovu sme si spravili zastávku, tentoraz v talianskom meste Lignano, kde sme sa kúpali na pláži a nesmela chýbať pravá talianska pizza. Do Zvolena sme dorazili o druhej ráno. Všetci nás privítali s otvorenou náručou, hneď sme im dali ťažké kufre a vybrali sa domov na vytúžené bryndzové halušky. Tieto dva týždne boli pre mňa nezabudnuteľné. Spoznala som nových ľudí, zlepšila som si angličtinu, spoznala nové miesta a ochutnala rôzne nové jedlá (slimáky , škeble, španielsku paelu,...). Už sa teším na apríl, kedy sa stretneme so španielmi znovu a budeme mať zábavný program aj na našom krásnom Slovensku.
Magdaléna Guničová

Kúsok Španielska v srdci Slovenska

TÁTO AKCIA BOLA USKUTOČNENÁ PROSTREDNÍCTVOM NÁRODNEJ AGENTÚRY V RÁMCI PROJEKTU COMENIUS - PARTNERSTVÁ MEDZI NAŠOU ŠKOLOU A KATALÁNSKOU ŠKOLOU V TÀRREGE.

Prvý deň

example2 Príchod našich španielskych kamarátov, na ktorý sme sa tešili veľa mesiacov. Od rána sme sa nevedeli dočkať, ale aj stresovali, aké to bude... Či sa im bude na Slovensku a u nás doma páčiť, ako sa im bude pozdávať pripravený program, na ktorom sme pracovali dlhú dobu. Prišli pred deviatou večer, nasledoval odvoz domov, vybaľovanie kufrov a ich prvá slovenská večera. S mojou španielskou kamarátkou Salmou nasledovalo tiež dlhé rozprávanie (skoro celú noc) o všetkom, čo máme nové za ten necelý rok od nášho posledného stretnutia.

Druhý deň

Druhý deň ráno sme sa stretli na našej škole, kde nasledovalo privítanie, príhovor profesorov, prezentácie s fotkami a zoznámenie sa s aktivitami školy. Ďalším bodom programu bola ukážka jednotlivých učební a poschodí našej školy, ktorá sa im veľmi páčila. Po obede sme sa všetci spolu vybrali na Pustý hrad, kde sa Španielom veľmi páčilo, no boli zároveň veľmi unavení z dlhej túry.

Tretí deň

Tento deň sme strávili taktiež vo Zvolene a v škole, kde sme mali hneď z rána hrnčiarske dielne, kde sme mali možnosť vyskúšať, ako sa kedysi vyrábali misky či dekoračné predmety. Potom sme navštívili mestské múzeum a vykopávky v okolí Katolíckeho kostola sv. Alžbety vo Zvolene.

Štvrtý a piaty deň

boli rodinné dni, keď bol každý Španiel u svojho slovenského kamaráta s jeho rodinou sám. Ja s mojou španielskou kamarátkou sme boli v Tatrách, na lanovke, v jaskyni a pri vodopádoch. Nesmel chýbať obed na našej slovenskej kolibe, kde vyskúšala tradičné bryndzové halušky, ktoré jej veľmi chutili (skoro ako mne slimáky v Španielsku :-) ).

Šiesty deň

example2 V pondelok ráno sme sa stretli na Zvolenskom zámku, kde sme mali prehliadku a prezentáciu o histórii. Hneď v úvode však bolo privítanie Španielov mestom Zvolen, kde ich v mene primátora privítala viceprimátorka Alžbeta Staníková. V popoludňajších hodinách sme prostredníctvom "hľadania pokladu" predstavili mesto Zvolen Kataláncom veľmi podrobne. Poobede sme sa stretli všetci spolu v meste, kde sme šli nakupovať, sadnúť si na drink a rozprávať sa pred večierkom, ktorý sa konal o šiestej večer. Na večierok každá slovenská rodina doniesla menšie občerstvenie, typické pre náš región. Okrem toho nás potešila ukážka ľudových tancov v podaní tanečníkov a hudobníkov z folklórneho súboru Očovan a spev našej spolužiačky z III.C triedy Kristíny Šebianovej.

Siedmy deň

Siedmy deň bol program naplánovaný mimo mesta Zvolen, v Banskej Štiavnici. Navštívili sme hrad, Kammerhof, Kalváriu a urobili si prehliadku mesta s informáciami o histórii.

Ôsmy deň

V tento deň nasledovala prehliadka Kremnice, kde sme boli na návšteve v známej Mincovni v Kremnici. Páčilo sa nám najmä v múzeu mincí a nad Mincovňou, kde sme mohli naživo vidieť razenie mincí. Ďalším bodom programu bol Kostol sv. Kataríny, múzeum gýča a prehliadka samotného mesta. Geografický stred Európy bol veľmi dôležitou zastávkou na ceste domov.

Deviaty deň

Na predposledný deň nášho programu sme sa tešili skoro najviac. V tento deň sme navštívili Bojnický zámok, ktorý sa Španielom veľmi páčil. Nasledoval obed v meste a cesta do Čičmán. V Čičmanoch sme mali jeden z najzaujímavejších programov. Mohli sme na vlastné oči vidieť výrobu ovčieho syra, plieskanie bičom a vyskúšať si či už rúbanie dreva alebo kreslenie čičmanských vzorov na drevené domčeky. Večer po návrate do Zvolena sme sa všetci stretli a spravili si spoločný program na rozlúčku.

Desiaty deň

Desiaty deň a zároveň posledný bol rozlúčkový. Bol to odchod našich Španielov domov hneď ráno spred školy. Nechýbali posledné fotky, objatia na rozlúčku, rozdávanie darčekov na pamiatku, no i pár sĺz. Každý z nás však dúfal a verí, že sa stretneme ešte raz či už u nás na Slovensku alebo v Španielsku.

Týchto 10 dní bolo nezabudnuteľných a verím, že nielen pre mňa, ale aj pre ďalších 23 študentov zo Slovenska a 24 študentov zo Španielska. Každý z nás zažil niečo nové, uvidel veľa pamiatok, spoznal nových priateľov na celý život a zdokonalil si svoju angličtinu.
Magdaléna Guničová

Projekt Comenius Spoznávanie sa navzájom cez históriu

Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene získalo v roku 2012 grant z programu Európskej únie Comenius - Školské partnerstvá v rámci Programu celoživotného vzdelávania na realizáciu bilaterálneho projektu Spoznávanie sa navzájom cez históriu. Našou partnerskou školou sa stala INS Alfonsa Costafreda v meste Tàrrega v Katalánsku v Španielsku.

Hlavným cieľom projektu bolo umožniť mladým ľuďom z dvoch rozdielnych krajín a kultúr zblížiť sa na základe spoznania života v tej ktorej krajine počas mobilít a získanie vedomostí o krajine prostredníctvom jej pamiatok a histórie. Ako prví cestovali v dňoch 14. - 28. 6. 2013 24. študenti gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene, s dvomi učiteľkami, Ing. Soňou Kružliakovou a Mgr. Veronikou Hamplovou, do partnerskej školy INS Alfonsa Costafreda v meste Tàrrega. Žiaci boli ubytovaní v partnerských rodinách, z čoho mali trošku obavy, ale už po krátkom zoznámení, sa z nich stali výborní priatelia. Katalánske rodiny boli veľmi srdečné a pohostinné. Naši žiaci mali možnosť spoznať stravu, zvyky a spôsob ich života. Počas mobility si pre nás partnerská škola pripravila bohatý program. Boli sme na výlete na slávnom a čarovnom Monserrate, videli sme pamiatky gotickej a secesnej Barcelony, ale aj krásnej antickej Tarragony. Okrem toho sa mali žiaci možnosť vyblázniť v zábavnom parku PortAventura. Dôverne spoznali mesto, v ktorom sme bývali, ale taktiež aj blízku dedinku Verdu, ktorá je známa svojou keramikou. Celý výmenný pobyt dopadol nad očakávania a domov sme sa vrátili plní nevšedných dojmov, zážitkov ale hlavne poznatkov.

Mobilite predchádzal týždeň práce na vykopávkach na Pustom hrade pod vedením PhDr. Jána Beliaka, PhD z archeologického ústavu SAV. Projekt pokračoval mobilitou katalánskych študentov na Slovensku od 2. - 12. 4. 2014. 24 študentov s dvomi učiteľkami pricestovalo a niekoľko mesiacov po našej návšteve v Tàrrege sa kamaráti opäť zvítali. Počas ich pobytu sme im predstavili našu školu, mesto Zvolen a jeho pamätihodnosti, Pustý hrad, Zvolenský zámok a historické monumenty v centre mesta. Účastníci projektu boli nielen srdečne privítaní na Gymnáziu Ľudovíta Štúra, ale aj v mene mesta Zvolen, víceprimátorkou Mgr. Alžbetou Staníkovou. Samozrejme nemohla chýbať prehliadka Banskej Štiavnice, ktorá je na listine svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a Kremnice s najstaršou funkčnou mincovňou. Pre všetkých bola nezabudnuteľná návšteva rozprávkového Bojnického zámku. V Čičmanoch naši zahraniční priatelia videli ukážky slovenskej ľudovej architektúry a výrobu ovčieho syra. Slovenský folklór a jedlá si dosýta užili na uvítacom večierku v škole. Podľa krátkych hodnotení našich študentov môžeme povedať, že projekt splnil svoje najdôležitejšie ciele. Mladí ľudia z dvoch odlišných krajín sa veľa naučili o partnerských krajinách, o sebe navzájom, a v neposlednom rade si precvičili angličtinu v každodennom živote.

Konferencia k projektu Comenius

example2 11. 6. 2014 sa uskutočnila konferencia k projektu Comeniu v jedálni školy. Na konferencii sme prezentovali projekt pod názvom "Spoznávanie navzájom cez históriu", ktorý bol realizovaný cez Národnú agentúru, v rámci projektu Comenius-partnerstvá, medzi Gymnáziom Ľ. Štúra vo Zvolene a Institut d´Educació Secundária Alfons Costafreda v meste Taregga v Španielsku. Dňa 11. 6. 2014 sa uskutočnila konferencia k projektu Comeniu v jedálni školy. Na konferencii sme prezentovali projekt pod názvom "Spoznávanie navzájom cez históriu", ktorý bol realizovaný cez Národnú agentúru, v rámci projektu Comenius-partnerstvá, medzi Gymnáziom Ľ. Štúra vo Zvolene a Institut d´Educació Secundária Alfons Costafreda v meste Taregga v Španielsku.

Na prezentácii sa zúčastnili žiaci z viacerých základných škôl vo Zvolene, vybraní žiaci našej školy, pani riaditeľka PhDr. Eva Chylová a pozvanie prijal aj viceprimátor mesta Zvolen Mgr. Juraj Družbacký.

V príjemnej atmosfére a veselej nálade sme predstavili podrobnosti o projekte a jednotliví participanti nám priblížili ich vlastné pocity, skúsenosti a katalánske rodiny, s ktorými sa bližšie spoznali.

Konferencia

Odovzdávanie brožúrky

Slávnostné odovzdávanie výstupu projektu Comenius Spoznávanie cez históriu. Pani riaditeľka GĽŠ PhDr. Eva Chylová odovzdáva informačný bulletin o vykopávkach na Pustom hrade v Slovenčine, Angličtine, Nemčine, Španielčine a Maďarčine víceprimátorke Zvolena Mgr. Alžbete Staníkovej. Na informačnom materiáli pracovali účastníci projektu pod vedením PhDr. Jána Beljaka, PhD.

Pozdrav zo Španielska

Návšteva Monserratu

Víkend v Španielsku

Záver pobytu v Španielsku

Výmenný pobyt v Španielsku

Kúsok Španielska v srdci Slovenska