FUTBAL

História Pravidlá Kluby Súťaže Hráči Najlepší hráč

História


Hra podobná futbalu sa objavila už v období staroveku. Najstaršie záznamy sú dochované z Číny v 2. storočí pred Kr. Hra sa nazývala Čchu-tú. V starovekom Ríme a Grécku sa hralo veľa loptových hier, niektoré sa takisto hrali nohami. Za jednu z predchodcov futbalu sa považuje hra harpastum, ktorá sa hrala v Rímskom impériu. Hry hrané nohami a vzdialene príbuzné futbalu sa hrali tiež v období stredoveku.


Vznik dnešného futbalu sa pripisuje Anglicku v 16. storočí. Počiatky tejto hry súvisia so snahou vtedajších súkromných škôl, ktoré sa snažili nútiť svojich žiakov k športovaniu. Tieto prvopočiatky futbalu sa vyznačovali značnou heterogenitou. Pravidlá vtedajšieho futbalu bola totiž škola od školy, kraj od kraja rôzne (napríklad rôzne rozmery ihriska, hranie nohami aj rukami a tak ďalej). Postupne sa tak vyvinuli dva hlavné prúdy raného futbalu - jedna vetva umožňovala prenášať loptu tiež v rukách, druhá verzia tejto hry uprednostňovala hranie nohou.


Futbalový boom priniesli 40. roky 19. storočia, kedy sa v Anglicku v rámci priemyselnej revolúcie prudko rozšírila železničná doprava, čo umožnilo aj rozšírenie samotného futbalu. Medzi školami sa mohli organizovať súťažné zápasy. U futbalu však táto snaha narazila práve na nesúrodosť pravidiel medzi jednotlivými školami, ktoré futbal praktizovali. Z tohto dôvodu sa v roku 1948 dohodlo 14 škôl na zjednotených pravidlách, táto sada pravidiel bola nazývaná Cambridgeskými pravidlami. Uprednostňovalo sa v nich kopanie, ale chytanie lopty rukami bolo dovolené tiež.


V roku 1863 bolo v súvislosti so snahou zjednotiť pravidlá futbalu založené prvé futbalové združenie na svete - The Football Association. Táto asociácia vytvorila sadu zjednotených pravidiel, v ktorých bolo konečne vypustilo pravidlo dovoľujúci beh s loptou v ruke, ďalej tiež držanie a možnosť podrazenia protihráča s loptou. Zástupca Blackheath tieto pravidlá odmietol a opustil futbalovú asociáciu, v roku 1871 spolu s ďalšími klubmi založil ragbyovú asociáciu - Rugby Football Union, tak oficiálne vzniklo rugby ako samostatný šport. Zaujímavosťou je, že prvé pravidlá futbalu napríklad nepredpokladali počet hráčov, na tom sa mali dohodnúť samotné tímy pred zápasom.


Prvé medzinárodné zápolenie prebehlo medzi Anglickom a Škótskom v roku 1872. Prvé mimoeurópske medzinárodné futbalové stretnutie sa konalo v roku 1885 v Newarku medzi Spojenými štátmi a Kanadou. Z Anglicka sa futbal rýchlo šíril aj do Európy, prvý futbalový klub v Európe bol zaznamenaný vo Švajčiarsku v roku 1860 - Lausanne Football and Cricket Club. Do Južnej Ameriky sa futbal pravdepodobne rozšíril v súvislosti s výstavbou železničných tratí anglickými robotníkmi.