FUTBAL

História Pravidlá Kluby Súťaže Hráči Najlepší hráč

Lionel Messi

Lionel Andrés "Leo" Messi (* 24. jún 1987, Rosario, Santa Fe, Argentína) je profesionálny argentínsky futbalista hrajúci v svetovej lige za klub FC Barcelona a za Argentínske národné futbalové mužstvo. Je často považovaný za najlepšieho hráča na svete a mnohými považovaný za najlepšieho v histórii, získal päť ocenení FIFA Ballon d'Or, z ktorých štyri vyhral po sebe a prvýkrát vyhral tri európske Zlaté Kopačky. V Barcelone vyhral 8 titulov La Ligy, štyri tituly UEFA Champions League a štyri tituly Copa del Rey a ďalšie trofeje. Úspešný strelec a tvorivý hráč, Messi, drží rôzne rekordy, ako napríklad najlepší strelec v histórii La Ligy (347), najviac gólov v sezóne La Ligy (50) a najviac gólov v jednej sezóne za klub (73), rovnako ako za najviac asistencií v La Lige (137) a Copa América (11). Dosiahol viac ako 500 oficiálnych gólov v kariére za klub a národný tím.


Narodil sa a vyrastal v strednej Argentíne. Ako dieťa bol Messimu diagnostikovaný nedostatok rastového hormónu. Vo veku 13 rokov sa presťahoval do Španielska, aby sa pripojil k Barcelone, ktorý súhlasil so zaplatením za jeho lekársku starostlivosť. Po rýchlom progrese cez barcelonskú mládežnícku akadémiu si Messi v októbri 2004 odkrútil svoj súťažný debut vo veku 17 rokov. Napriek tomu, že v priebehu svojej kariéry bol náchylný na zranenia, v priebehu nasledujúcich troch rokov sa stal klubovým hráčom, Finalistom pre cenu Ballon d'Or a FIFA World Player of the Year, čo sa opakovalo aj v nasledujúcom roku. Jeho prvá neprerušená kampaň prišla v sezóne 2008-09, počas ktorej pomohol Barcelone dosiahnuť prvé treble v španielskom futbale. Vo veku 22 rokov získala Messi cenu Ballon d'Or a FIFA World Player of the Year za rekordné hlasovanie. Tri úspešné sezóny nasledovali, keď Messi vyhral tri po sebe nasledujúce FIFA Ballons d'Or, vrátane bezprecedentnej štvrtej. Jeho osobnou najlepšou sezónou bola sezóna 2011-12, v ktorej v jednej sezóne nastavil La Ligové a európske rekordy pre najviac gólov, zatiaľ čo sa v marci 2012 stal oficiálnym najlepším strelcom Barcelony v oficiálnych súťažiach. Opäť bojoval so zranením počas nasledujúcich dvoch sezón, dvakrát skončil druhý pre cenu Ballon d'Or za Cristianom Ronaldom, jeho vnímaným kariérnym rivalom. Messi opäť získal svoju najlepšiu formu počas sezony 2014-15, keď v novembri 2014 prekonal rekordné hranicu strelených gólov v La Lige a Lige majstrov. V tejto sezóne získala Barcelona ďalšie historické treble.


V Argentínskej reprezentácií je Messi najlepším strelcom. Na mládežnickej úrovni získal Majstrovstvá sveta mladých hráčov v roku 2005, turnaj ukončil so Zlatou Loptou a Zlatou Kopačkou, a neskôr získal Olympijskú zlatú medailu na olympijských hrách v roku 2008. Jeho štýl hry porovnávali s krajanom Diegom Maradonom, ktorý vyhlásil teenagera za svojho nástupcu. Po svojom debute za mužov v auguste 2005 sa stal Messi najmladším argentíncom, ktorý sa v roku 2006 zúčastnil svetového pohára FIFA a zahral si finále Copa América 2007, kde bol menovaný mladým hráčom turnaja. Ako kapitán družstva od augusta 2011 viedol Argentínu do troch po sebe nasledujúcich finálových turnajov: Majstrovstvá sveta v roku 2014, na ktorých vyhral Zlatú Loptu a Copa América v rokoch 2015 a 2016.


Lionel Andrés Messi sa narodil 24. júna 1987 v Rosariu, tretím zo štyroch detí manažéra oceliarskeho závodu Jorgemu Messimu a jeho manželky Celie Cuccittini, ktorá pracovala v dielni výroby magnetov. Na strane otca je taliansky a španielsky pôvod je pravnuk prisťahovalcov z Marche a Katalánska a na strane matka má predovšetkým talianských predkov. Vyrastal v rodine milujúcej futbal, "Leo" rozvíjal vášen pre tento šport od raného veku, neustále hrával so svojimi staršími bratmi Rodrigom a Matíasom a jeho bratranci Maximilianom a Emanuelom Biancucchim, z ktorých obaja sa stali profesionálny futbalisti. Vo veku štyroch rokov sa pripojil k miestnemu klubu Grandoli, kde ho trénoval jeho otec, hoci jeho najväčší vplyv mal od svojej babičky Celií, ktorá ho sprevádzala na tréningy a zápasy. Bol veľmi ovplyvnený jej smrťou, krátko pred jeho jedenásty narodeniny; odvtedy ako zbožný katolík oslávuje svoje góly tým, že sa pozrie a ukáže na oblohu a ďakuje tým jeho babičke. Celoživotný zástanca Newell's Old Boys, Messi vstúpil do klubu z Rosária, keď mal šesť rokov. Počas šiestich rokov, keď hral za Newell´s, zaznamenal takmer 500 gólov ako člen "The Machine of '87", čo bola takmer neporaziteľný mládežnícky klub nazvaný podľa roku narodenia. Avšak jeho budúcnosť ako profesionálny hráč bola ohrozená, keď vo veku 10 rokov mu bol diagnostikovaný nedostatok rastového hormónu. Keďže jeho zdravotné poistenie pokrývalo len dva roky liečby rastovým hormónom, ktoré stálo najmenej 1000 dolárov mesačne, Newellova spoločnosť súhlasila s tým, že prispeje, ale neskôr sa vzdala sľubu. Bol skautovaný klubom z Buenos Aires River Plate, ktorého hráč, Pablo Aimar, idolizoval, ale ani oni nemohli zaplatiť za jeho liečbu kvôli ekonomickému kolapsu krajiny.


"Keď ste ho videli, mysleli ste si, že toto dieťa nemôže hrať futbal, je to trpaslík, je príliš krehký, príliš malý, ale okamžite ste si uvedomili, že sa narodil iný, že bol fenoménom a že sa stane niečo pôsobivé. "

----- Tréner mladého chlapca z Newell's Old Boys Adrián Coria zdieľa svoj prvý dojem z 12-ročného Messiho.


Keďže rodina Messiho mala v Katalánsku príbuzných, snažili sa zabezpečiť súdny proces s Barcelonou v septembri 2000. Prvý tímový riaditeľ Charly Rexach okamžite ho chel okamžite podpísať, ale predstavenstvo zaváhalo; v tom čase bolo pre európske kluby veľmi nezvyčajné podpísať zahraničných hráčov takého mladého veku. Dňa 14. decembra sa v Barcelone vydal ultimátum, aby dokázal svoj záväzok, a Rexach, bez žiadneho papiera, ponúkol zmluvu na papierovú utierku. Vo februári 2001 sa rodina presťahovala do Barcelony, kde sa presťahovala do bytu v blízkosti klubového štadióna Camp Nou. Počas svojho prvého roka v Španielsku Messi zriedkakedy hral za Infantiles kvôli prenosnému konfliktu s Newell´s; ako cudzinec, mohol byť umiestnený len v priateľskom zápase a v katalánskej lige. Bez futbalu sa snažil integrovať do tímu; bol taký tichý, že jeho spoluhráči pôvodne verili, že je nemý. Keď sa jeho matka vrátila späť do Rosária so svojimi bratmi a malou sestrou, zostal v Barcelone spolu s otcom. Po roku v Barcelone v mládežníckej akadémii La Masia sa Messi konečne zapísal do Kráľovskej španielskej futbalovej federácie (RFEF) vo februári 2002. Mohol hrať už vo všetkých súťažiach, spriaznil sa so svojimi spoluhráčmi, medzi ktorými boli Cesc Fabregas a Gerard Piqué. Po dokončení liečby rastovým hormónom vo veku 14 rokov sa Messi stal neoddeliteľnou súčasťou tímu "Baby Dream Team", najväčšiemu barcelonskému mládežníckému klubu. Počas svojej prvej sezóny (2002-03) bol najlepším strelcom s 36 gólmi v 30 zápasoch za Cadetov A, ktorý vyhral bezprecedentné výhry v lige a španielskom a katalánskom pohári. Finále Copa Catalunya, s víťazstvo 4: 1 nad Espanyolom, sa v klubovej tradícii stal známym ako partido de la mascara, finále s maskou. Týždeň po utrpení zlomeniny lícnej kosti v priebehu ligového zápasu, bolo Messimu dovolené začať zápas len pod podmienkou, že bude nosiť plastovú ochranu; čoskoro zhodil masku a strelil dva góly za 10 minút pred jeho striedaním. Na konci sezóny dostal ponuku od Arsenalu, jeho prvému zo zahraničných klubov, ale zatiaľ čo Fabregas a Piqué čoskoro odišli do Anglicka, on rozhodol sa zostať v Barcelone.


2003-05: Vstup do prvého tímu

Počas sezóny 2003-04, jeho štvrtej v Barcelone, Messi rýchlo postupoval cez klubové tímy, aby debutoval v rekordných piatich tímov v jednej sezóny. Po tom, čo bol menovaný hráčom turnaja v štyroch medzinárodných predsezónnych súťažiach s Juvenilom B, hral iba jeden oficiálny zápas s tímom predtým, než bol povýšený do Juvenilu A, kde zaznamenal 18 gólov v 11 ligových zápasoch. Messi bol potom jedným z niekoľkých mladých hráčov, ktorí boli povolaní posilniť vyčerpaný prvý tím počas medzinárodnej prestávky. Francúzsky krídelník Ludovic Giuly vysvetlil, ako dospievajucého Lea zachytil v oku na tréningu s prvým tímom Franka Rijkaarda: "Zničil nás ... Všetci ho kopali ... kopali ho všade, ale on sa tomu vyhol a stále hral. On predribloval okolo štyroch hráčov a strelil gól." V šestnástich rokoch, štyroch mesiacoch a 23 dňoch urobil svoj prvý tímový debut, keď prišiel v 75. minúte počas priateľského stretnutia proti Portu 16. novembra 2003. Jeho výkon, dve vytvorené šance a strela na bránu, zaujal technický personál a následne začal denne trénovať s klubovou rezervou Barcelonou B, ako aj týždenne s prvým tímom. Po svojom prvom tréningu s tímom seniorov povedal Ronaldinho svojim spoluhráčom o Messim, že verí, že 16-ročný hráč sa stane ešte lepším hráčom ako on sám. Ronaldinho sa čoskoro spriatelil s Messim, ktorého nazval "malým bratom", čo výrazne uľahčilo jeho prechod do prvého tímu.


Na získanie ďalšeích skúseností sa Messi pripojil k Barcelone C okrem Juvenilu A, pričom 29. novembra si zahral svoj prvý zápas za tretie družstvo. Pomohol im zachrániť sa zo zostupového pásma Tercera División, kde zaznamenal päť gólov v desiatich zápasoch, vrátane hat-triku za osem minút počas zápasu Copa del Rey. Jeho pokrok sa odrazil vo svojej prvej odbornej zmluve podpísanej 4. februára 2004, ktorá trvala do roku 2012 a obsahovala doložku o pôvodnom odkúpení vo výške 30 miliónov €. O mesiac neskôr, 6. marca, debutoval v Barcelone B v Segunda División B a jeho klauzula o sa automaticky zvýšila na 80 miliónov €. V sezóne odohral päť zápasov s tímom B, ale neskóroval. Fyzicky bol slabší ako jeho protivníci, ktorí boli často oveľa starší a vyšší a v tréningu pracoval na zvyšovaní svalovej hmoty a celkovej sily, aby sa mohol zbaviť obrancov. Ku koncu sezóny sa vrátil do oboch mládežníckych tímov a pomohol Juvenilu B vyhrať ligu. Sezónu ukončil, keď skóroval za štyri z piatich tímov s celkovým počtom 36 gólov vo všetkých oficiálnych súťažiach. Počas sezóny 2004-05 bola Messimu garantovaná účasť v B tíme, hral 17 zápasov za sezónu a skóroval 6 krát. Od svojho debutu z predchádzajúceho novembra nebol opäť povolaný do prvého tímu, ale v októbri 2004 vedúci hráči požiadali manažéra Franka Rijkaarda, aby ho podporil. Keďže Ronaldinho už hral na ľavom krídle, Rijkaard presunul Messiho z jeho bežnej pozície na pravú stranu (hoci spočiatku proti želaniam hráča), čo mu umožnilo urobiť kľučku do stredu ihriska a strieľať s jeho dominantnou ľavou nohou. Messi debutoval v ďalšom zápase 16. októbra proti Espanyolu, keď nastúpil v 82. minúte. V 17 rokoch, troch mesiacoch a 22 dňoch bol vtedajším najmladším hráčom, ktorý nastúpil na zápas Barcelony v oficiálnej súťaži. Ako striedajúci hráč hral iba 77 minút v deviatich zápasoch za prvý tím v sezóne, vrátane debutu v Ligy majstrov UEFA proti Šachtaru Donetsk. Svoj prvý seniorský gól dosiahol 1. mája 2005, proti Albacete, po asistencií Ronaldinha, ktorý sa stal v tom čase najmladším strelcom v klube. Barcelona v druhej sezóne pod Rijkaardom vyhral ligu prvýkrát za šesť rokov.


2005-08: Začiatky v základnej jedenástke

Mesi podpísal svoju prvú zmluvu pre seniorský tím ako hráč 24. júna 2005, keď mal 18. narodeniny. To ho robilo až do roku 2010 Barcelonským hráčom, o dva roky menej ako jeho predchádzajúca zmluva, ale jeho klauzula pre kúpu sa zvýšila na 150 miliónov eur. Jeho prielom prišiel o dva mesiace neskôr, 24. augusta, počas Joan Gamper Trophy, predsezónnej súťaže v Barcelone. Hral prvý krát, dostal ovácie na Camp Nou za dobre predvedený výkon proti Juventusu pod vedením Fabia Capella. Zatiaľ čo Capello požiadal o hosťovanie pre Messiho, ponuka na nákup mu prišla z Interu Miláno, ktorí boli ochotní zaplatiť klauzulu o predaji a strojnásobiť mu plat. Podľa prezidenta Joana Laportu to bolo jediný krát, keď klub čelil skutočnému riziku, že stratí Messiho, ale nakoniec sa rozhodol zostať. Dňa 16. septembra bola jeho zmluva po druhýkrát aktualizovaná do troch mesiacov a predĺžená do roku 2014.


Kvôli problémom týkajúcim sa jeho právneho postavenia v Kráľovskej španielskej futbalovej federácii nemohol hrať Messi začiatok La Ligy, ale 26. septembra získal španielske občianstvo a stal sa oprávneným hráčom. Nosil dres s číslom 19, postupne sa usadil ako prvá voľba na pravé krídlo, kde tvoril útočiace trio s Ronaldinhom a útočníkom Samuelom Eto'om. On hral v základnej zostave dôležitých zápasov ako jeho prvé El Clásico proti súperovi z Realu Madrid 19. novembra, rovnako ako na vonkajšom zápase s víťazstvom nad Chelsea v poslednom osemfinále Ligy majstrov, kde hral jeho najlepšie zápas v dovtedajšej kariére. Potom, čo zaznamenal 8 gólov v 25 zápasoch, vrátane jeho prvého v Lige majstrov, jeho sezóna skončila predčasne počas návratu proti Chelsea 7. marca 2006, keď utrpel zranenie s roztrhnutým hamstringom. Messi pracoval na opätovnom získaní kondície, aby bol stihol finále Ligy majstrov, ale 17. mája, v deň finále, ešte nemohol nastúpiť. Bol tak sklamaný, že neoslavoval víťazstvo svojho tímu nad Arsenalom v Paríži, čo neskôr oľutoval. Zatiaľ čo Barcelona začala postupne klesať, 19-ročný Messi sa v priebehu sezóny 2006-07 usadil ako jeden z najlepších hráčov na svete.


Už sa stal idolom culés, v tejto sezóne zaznamenal 17 gólov v 36 zápasoch vo všetkých súťažiach. Napriek tomu však bol naďalej sužovaný veľkými zraneniami; metatarsálna zlomenina, ktorá sa vyskytla 12. novembra 2006, ho vylúčila z činnosti po dobu troch mesiacov. Zotavil sa včas v posledného osemfinále Ligy majstrov proti Liverpoolu, ale bol efektívne vyradený z hry; Barcelona, minulý šampión, boli mimo súťaže. V lige sa jeho gólový prínos zvýšil ku koncu sezóny; 11 z jeho 14 gólov prišlo z posledných 13 zápasov. Dňa 10. marca 2007 zaznamenal svoj prvý hat-trick v El Clásicu, prvému hráčovi, ktorý tak urobil za 12 rokov, vyrovnával po každom góle Real Madrid, aby skončil zápas 3-3 s remízou v riadnom hracom čase. Jeho rastúci význam pre klub sa odrazil v novej zmluve podpísanej tento mesiac, čo značne zvýšilo jeho plat.


Bol porovnaní s krajanom Diegom Maradonom , keď Messi skopíroval dva najznámejšie góly Maradonu v rozpätí troch týždňov. Počas semifinále Copa del Rey proti Getafe 18. apríla zaznamenal gól, ktorý bol pozoruhodne podobný gólu Maradonu vo štvrťfinále Majstrovstiev Sveta vo futbale v roku 1986, známy ako Gól storočia. Messi odobral loptu na pravej strane v blízkosti polovice ihriska, bežal 60 metrov (200 stôp) a prekonal päť obrancov pred skórovaním so šikmým uhlom, rovnako ako to robil Maradona. Ligový zápas proti Espanyolu, ktorý sa uskutočnil 9. júna, strelil gól svojou rukou ponad brankára podobným spôsobom ako Maradona známym gólom ako Božia Ruka v rovnakom zápase Svetového pohára. Ako Messi pokračoval vo svojom individuálnom vzostupe, Barcelonu zarazilo; tím sa nedokázal dostať do finále Copa del Rey po tom, čo Messi odišiel počas druhého kola proti Getafe a prehral ligu proti Realu Madrid na výsledkoch "head-to-head". Po tom, ako Ronaldinho stratil formu, sa stal Messi novým hviezdnym hráčom Barcelony vo veku len 20 rokov a dostal prezývku "Messiáš" zo španielskych médií. Jeho úsilie v roku 2007 mu tiež získalo individuálne ocenenia; novinári ho označili za tretieho najlepšieho hráča roka pre Ballon d'Or, za Kakom a víťazom Cristianom Ronaldom, zatiaľ čo medzinárodní manažéri a kapitáni národných družstiev ho zaradili na druhé v hlasovali za cenu FIFA World Player of the Year, opäť za Kakom. Aj keď sa mu podarilo dosiahnuť 16 gólov počas sezóny 2007-08, druhá polovica sezóny bola znova zničená zraneniami po tom, čo 15. decembra, keď utrpel roztrhané hamstringy. V poslednom osemfinále Ligy majstrov sa dvakrát skóroval proti Celticu a stal sa najlepším strelecom v tejto súťaži so šiestimi gólmi, ale opäť sa zranil 4. marca 2008, ale stihol sa vrátiť na druhý dvojzápas. Rijkaard ho nasadil napriek varovaniu zo strany lekárskeho personálu, poveril kapitána Carlesa Puyola, aby kritizoval španielske médiá za to, že presvedčil Messiho, aby hral každý zápas. Barcelona dokončila sezónu bez trofejí, vypadla v semifinále Ligy majstrov proti budúcemu víťazovi, Manchesteru United a umiestnila sa tretia v lige.


Počas dvoch neúspešných sezón, potrebovala Barcelona novú myšlienku, čo viedlo k odchodu Rijkaarda a Ronaldinha. Po Ronaldinhovom odchode Messi prebral číslo dresu 10. Podpísal nový kontrakt v júli 2008 s platom 7,8 miliónov € ročne, čo bolo najviac z celého klubu. Pred novou sezónou zostaly hlavnou obavou jeho časté svalové zranenia, ktoré mu v rokoch 2006 až 2008 išli bok po boku. K boju proti tomuto problému klub zaviedol nové tréningy, výživu a režimy životného štýlu a pridelil mu osobného fyzioterapeuta, ktorý by s ním počas výletov za Argentínsky národný tím cestoval s ním. Výsledkom bolo, že Messi zostal počas nasledujúcich štyroch rokov takmer bez zranenia, čo mu umožnilo dosiahnuť plný potenciál. Napriek svojim zraneniam na začiatku roka sa dokázal rozohrať, s preto bol opäť zvolený na druhom mieste v Ballon d'Or a v FIFA World Player of the Year, v oboch za Cristianom Ronaldom.


2009-11: Trvalý úspech

Vo svojej prvej neprerušenej sezóne v sezóne 2008-09 zaznamenal 38 gólov v 51 zápasoch, spolu s Eto'om a krídelníkom Thierrym Henryom strelili celkovo 100 gólov vo všetkých súťažiach, rekord v tom čase pre klub. Počas svojej prvej sezóny pod novým manažérom v Barcelone, bývalým kapitánom Pepom Guardiolom, hral Messi hlavne na pravom krídle, podobne ako pod Rijkaardom, aj keď tentoraz ako falošné krídlo so slobodou dostať sa dovnútra a prechádzať do stredu. Počas El Clásica dňa 2. mája 2009 však prvýkrát hrával ako falošná deviatka, bol umiestnený ako center-forward, ale klesol hlboko do stredu, aby sa spojil so Xavim a Andrésom Iniestom. Asistoval lobom na prvý gól a ešte stihol dva razy skórovať do konca zápasu v dôraznom víťazstve 6-2, toto je najväčšie víťazstvo Barcelony na štadióne Santiaga Bernabeua. Vrátil sa na krídlo a odohral svoje prvé finále, odkedy prišiel do prvého tímu 13. mája, keď skóroval raz a asistoval na druhý gól, keď Barcelona porazila Athletic Bilbao 4-1, získala Copa del Rey. Messi strelil 23 ligových gólov za sezónu, Barcelona sa stala o 3 dni neskôr šampiónom La Ligy a získala piatykrát double.


Stal sa najlepším strelcom Ligy majstrov s deviatimi gólmi, najmladším v histórii turnaja, Messi strelil dva góly a asistoval ešte dvom, aby zabezpečil víťazstvo 4-0 vo nad Bayernom Mníchov. V priebehu finále 27. mája v Ríme sa proti Manchesteru United vrátil opäť ako falošná deviatka. Barcelona boli korunovaná šampiónom Európy tým, že vyhrala zápas 2: 0, druhý gól prišiel z Messiho hlavičky nad brankárom Edwinom van der Sarom. Barcelona dosiahla prvé treble v histórii španielskeho futbalu. Tento úspech sa odrazil v novej zmluve, podpísanej 18. septembra, ktorá zaviazala Messiho v klube do roku 2016 s novou výkupnou klauzulou vo výške 250 miliónov eur, zatiaľ čo jeho plat sa zvýšil na 12 miliónov eur. Prosperita jeho družstva pokračovala do druhej polovice roka 2009, keď sa Barcelona stala prvým klubom, ktorý získal šesť top trofejí v jednom roku. Po víťazstve v Supercopa de Espana a UEFA Super Cup v auguste získala Barcelona 19. decembra majstrovstvá sveta FIFA Majstrovstvá Sveta Klubov proti Estudiantes de La Plata, pričom Messi zaznamenal gól hrudníkom a strelil víťazný gól na 2-1. Vo veku 22 rokov získala Messi ocenenie Ballon d'Or a FIFA World Player of the Year, v oboch najviac hlasovacích bodov v histórii tejto súťaže. Messi bol nespokojný s jeho pozíciou na pravom krídle,tak pokračoval v hraní ako falošná deviatka na začiatku roka 2010, počínajúc posledným osemfinálovým zápasom Ligy majstrov proti VfB Stuttgart. Po prvom zápase, ktorý skončil remízou, Barcelonu vyhrala druhý zápas 4-0 s dvoma gólmi a asistenciou od Messiho. V tomto bode sa stal skutočne taktickým strediskom Guardilovho tímu a jeho góly sa zväčšovali. Messi zaznamenal celkovo 47 gólov vo všetkých súťažiach, ktoré sa rovnali Ronaldovmu klubovému rekordu zo sezóny 1996-1997. Strelil všetky štyri góly svojho tímu v Lige majstrov UEFA vo štvrťfinále proti Arsenalu pod vedením Arsena Wengera 6. apríla, keď prekonal najlepšieho strelca Barcelony v tejto súťažy v histórií. Aj napriek tomu, že Barcelona v semifinále Ligy majstrov vypadla proti budúcemu šampióny Interu Miláno, Messi ukončil sezónu ako najlepší strelec (s 8 gólmi) po dvoch po sebe idúcich rokoch. Bol najlepší strelec ligy s 34 gólmi (opäť spoločne s Ronaldom), pomohol Barcelone vyhrať druhú po sebe idúcu trofej La Ligy len s jednou porážkou.


Messi zabezpečil prvú trofej Barcelone v sezóne 2010-11, Supercopa de Espana, tým, že zaznamenal hat-trick v druhom dvojzápase víťazstvom 4-0 víťazstvo nad Sevilou, po porážke v prvom dvojzápase. Za predpokladu, že on hrá rolu playmerkera, bol opäť rozhodujúci v El Clásico 29. novembra 2010, prvým pod vedením Josého Mourinha v Reale Madrid, Barcelona porazila svojho odvekého rival 5-0. Messi pomohol tímu dosiahnuť 16 po sebe idúcich ligových víťazstiev, rekord v španielskom futbale, ktorý skončil s ďalším hat-trickom proti Atleticu Madrid 5. februára 2011. Jeho klubové výkony v roku 2010 mu zarobili úvodnú FIFA Ballon d'Or, Ballon d'Or a FIFA World Player of the Year sa spojili, hoci jeho víťazstvo sa stretlo s kritikou kvôli jeho neúspechu s Argentínou na Majstrovstvách sveta vo futbale v roku 2010. Podľa starého formátu ocenenia by bol umiestnený tesne mimo prvých troch, vďaka jeho víťazstvu v hlasoch medzinárodných trénerov a kapitánov. Ku koncu sezóny hrala Barcelona štyri El Clásicá v rozpätí 18 dní. Ligový zápas 16. apríla skončil remízou po penalte od Messiho. Po štyroch dňoch, keď Barcelona prehrala finále Copa del Rey, zaznamenal Messi oba góly vo výhre 2: 0 v prvom polčase semifinále Ligy majstrov, z ktorých druhý - predribloval cez troch hráčov - je uznávaný ako jeden z najlepších v histórii. Aj keď neskóroval, bol opäť dôležitý pri remíze v druhom dvojzápase, ktorá poslala Barcelonu do finále Ligy majstrov, kde čelila Manchesteru United v opakovanom finále spred dvoch rokov. Bol najlepší strelec súťaže tretíkrát po sebe, s 12 gólmi, bol mužom zápasu vo Wembley dňa 28. mája, kde Barcelona zvíťazila 3-1. Barcelona vyhrala tretí po sebe idúci titul v La Lige. Okrem svojich 31 gólov bol Messi tiež špičkovým poskytovateľom asistencií v lige s 18 prihrávkami. Skončil sezónu s 53 gólmi a 24 asistenciami vo všetkých súťažiach, čím sa stal jediným z Barcelony a prvým hráčom španielskeho futbalu, ktorý dosiahol 50-gólovú hranicu.


Keďže Messi sa vyvinul v kombinácii s číslami 8 (tvorca), 9 (strelec) a 10 (prihrávkar), zaznamenal v sezóne 2011-12 nevídaných 73 gólov a poskytol 29 asistencií vo všetkých klubových súťažiach. Hat-trick alebo viac gólov strelil v 10 zápasoch. Sezónu začal tým, že pomohol Barcelone vyhrať španielske a európske Super poháre; v Supercopa de Espana, skóroval trikrát, aby získal víťazstvo nad Realom Madrid s výsledkom 5-4, predbehol Raúla ako nalepšieho strelca v tejto súťaži s ôsmymi gólmi. Na konci roka, 18. decembra, skóroval dvakrát vo finále Majstrovstiev Sveta Klubov FIFA, s víťazstvom 4-0 proti Santosu, získal Zlatú loptu pre najlepšieho hráča na turnaji, rovnako ako pred dvoma rokmi. Za svoje úsilie v roku 2011 opäť získal FIFA Ballon d'Or a stal sa len štvrtým hráčom v histórii, ktorý vyhral trikrát Ballon d'Or, po Johanovi Cruyffovi, Michelovi Platiniovi a Marco van Bastenovi. Navyše získal inauguračnú cenu UEFA Best Player in Europe, oživenie starého štýlu Ballon d'Or. V tej doby bol už Messi široko považovaný za jedného z najlepších futbalistov v histórii, spolu s hráčmi ako Diego Maradona a Pelé.


2012: Rekordný rok

Keďže Messi si udržiaval svoju streleckú formu do druhej polovice sezóny, v roku 2012 prekonal niekoľko dlhoročných rekordov. Dňa 7. marca, dva týždne po štyroch góloch v ligovom zápase proti Valencii, zaznamenal Messi päť gólov v poslednom osemfinálovom zápase Ligy majstrov proti Bayernu Leverkusen, čo sa v histórií súťaže ešte dovtedy nestalo. Okrem toho, že bol špičkovým poskytovateľom asistencií s piatimi asistenciami, tento gólový uragán ho urobil najlepším strelcom so 14 gólmi, vyrovnal rekord Josého Altafiniha zo sezóny 1962-63 a stal sa len druhým hráčom po tom, čo bol Gerd Müller najlepším strelcom v štyroch sezónach. O dva týždne neskôr 20. marca sa Messi stal najlepším gstrelcom v histórii Barcelony vo veku 24 rokov a prekonal 57-ročný rekord Césara Rodrígueza s 232 gólmi s hattrickom proti Granade.


"Je mi ľúto tých, ktorí chcú súťažiť o Messiho trón - je to nemožné, toto dieťa je jedinečné."

--- Pep Guardiola po tom, čo sa Messi stal najlepším strelcom Barcelony v 24-tich rokoch v marci 2012.


Napriek individuálnym formám Messiho, Barcelonský štvor-ročný cyklus a úspechy pod Guardiolom - jednej z najlepších tímov v histórii futbalu - skončil. Hoci Barcelona vyhrala Copa del Rey proti Athleticu Bilbao dňa 25. mája, jeho 14. titul tohto obdobia, tím stratil ligu po titule Realu Madrid a vypadol v semifinále Ligy majstrov proti budúcim šampiónom Chelsea. V poslednom domácom ligovom zápase 5. mája proti Espanyolu strelil Messi všetky štyri góly pred tým, ako sa odišiel na lavičku ku Guardiulu, ktorý oznámil svoju rezignáciu ako manažér. V sezóne skončil v Španielsku a Európe druhýkrát s 50 gólmi, rekordom La Ligy, zatiaľ čo jeho 73 gólov vo všetkých súťažiach prekonalo 67 gólov Gerda Müllera zo sezóny 1972 - 73 Bundesligy, je to najviac gólov v histórii európskeho futbalu. Pod vedením Tito Vilanova, ktorý ho najprv trénoval v La Masii, pomohol klubu dosiahnuť svoj najlepší štart v sezóne La Ligy v druhej polovici roka a získal 55 bodov v polovici súťaže. Dvoma gólmi dňa 9. decembra proti Realu Betis Messi prelomil dva dlhoročné rekordy: prekonal Césarov Rodríguezov rekord so 190 gólmi v lige, stáva sa najlepším strelecom Barcelony v La Lige a prekonáva rekord Gerda Mullera za najviac gólov v kalendárnom roku, predbiehol jeho 85 gólov z roku 1972 za Bayern Mníchov a Nemecko. Messi poslal Müllerovi Barcelonský dres s číslo 10 , podpísaný "s úctou a obdivom", po prelomení 40-ročného rekordu. Na konci roka dosiahol Messi rekordných 91 gólov vo všetkých súťažiach za Barcelonu a Argentínu. Napriek tomu, že FIFA neuznala úspech s uvedením otázok overiteľnosti, získal titul Guinness World Records za najviac gólov zaznamenaných v kalendárnom roku. Messi opäť získal FIFA Ballon d'Or a stal sa jediným hráčom histórie, ktorý vyhral Ballon d'Or štyrikrát.


2013-14: Závislosť na Messim

Barcelona získala na začiatku roka 2013 titul v La Lige, ktorý sa rovnal 100-bodovému rekordu Realu z predchádzajúcej sezóny. V druhej polovici sezóny 2012 - 13 sa však ich výkony zhoršili, súčasne s absenciou Vilanovu z dôvodu zlého zdravotného stavu. Po prehre v El Clásico, vrátane semifinále Copa del Rey, boli takmer vyradení v prvom kole Ligy majstrov s Milánom, ale získanie formy v druhom dvojzápase viedlo ku comebacku 4-0 s dvoma gólmi a asistenciou Messiho. Teraz v deviatej seniorskej sezóne za Barcelonu podpísal Messi 7. februára novú zmluvu, ktorou sa zaviazal klubu do roku 2018, zatiaľ čo jeho plat vzrástol na 13 miliónov eur. Nosil kapitánsku pásku po prvýkrát o mesiac neskôr, 17. marca, v ligovom zápase proti Rayo Vallecano. Po štyroch sezónach, ktoré boli prevažne bez zranenia, sa znova objavili svalové problémy, ktoré predtým zasiahli Messiho. Po prvom štvrťfinále proti Parížu Saint-Germain, ktorý sa konal 2. apríla, sa jeho sa na ihrisku objavoval len sporadicky. V druhom dvojzápase proti PSG, keď sa Barcelone podaril streliť gól na Camp Nou, Messi vyšiel z lavičky v druhej polovici zápasu a počas deviatich minút pomohol vytvoriť postupový gól, ktorý im umožnil postupovať do semifinále. Stále nedoliečený, sa ukázal v prvom dvojzápase proti Bayernu v Mníchove a nebol schopný vôbec hrať v priebehu druhého, keďže Barcelona bola porazená 7-0 v súboji s budúcim šampiónom. Tieto zápasy dali dôveru pojmu Messidependencia (závislosť na Messim), vnímanej taktickej a psychickej závislosti Barcelony od svojho hviezdneho hráča.



































































































































































































































































































































































































































<