Bicie nástroje

Typy

Pôvod

Pôvod bicích sa môže určovať veľmi premenlivo, buď budeme striktný a budeme sa zameriavať na bicie, ktoré poznáme aj dnes, vtedy by sa prvé bicie dali datovať nejako k začiatku 20. storočia. Ale ak si uvedomíme, že k bicím patria aj všetky druhy perkusií, tak sa dajú bicie určiť aj ako úplne prvý hudobný nástroj.

Podrobnejšia analýza

Veľkosti jednotlivých bicích a činelov sa udávajú v palcoch (“). Základná bicia zostava sa skladá z „kopáku“, to je slangový názov pre veľký bubon, anglicky bass drum. Je to najväčší bubon sady, hrá sa na ňom šľapkou, prostredníctvom nej sa do veľkého bubna kope, preto kopák. Priemer veľkého bubnu sa pohybuje od 16“ až do 26“ u signatúrovaných modelov, to znamená bubeníkov, ktorí si dajú bicie robiť na mieru, sa tieto veľkosti môžu pohybovať aj okolo vyšších čísel. Na pokojnejšie a tichšie štýly hudby (ako je napríklad džez alebo swing) sa väčšinou využívajú menšie priemery veľkého bubnu do 20“. Na Pop, funky sa využívajú priemery okolo 20“, na rock a metal sa používajú skôr väčšie priemery od 22“, no nie je to pravidlo, na rôzne štýly sa využívajú aj iné priemery. Rozdiel je aj v hĺbke bubna, čím je bubon užší, tým je tupší, a čím je dlhší/hlbší, tým narastá celkový bas bubnu.

Ďalší a pre bubeníkov najpodstatnejší bubon je „rytmičák“, oficiálny názov malý bubon, anglicky snare drum. Je to základný bubon, na ktorý sa kladie najväčší dôraz. Hrá sa na neho paličkami a má osobitý „rytmičákový stojan.“ Malé bubny sa pohybujú v priemeroch od 10“ do 15“, základná veľkosť je 14“ a hĺbka 5,5“. Malé bubny majú na rezonančnej blane, ktorá je tenšia ako hracia struník, ktorý bubnu dodáva jeho špecifickú zrnitosť, ktorá umožňuje na malom bubne hrať aj vyrbel. Poznáme drevené alebo plechové malé bubny, drevené majú tupší zvuk a dlhší tón a plechové majú ostrý zvuk a krátky tón. Malé bubny v priemeroch 10“-13“ sú špecifické ostrým vysokým tónom a väčšinou sa používajú ako sekundárne malé bubny, kvôli hudobnej pestrosti bicej sady, v základnej sade ale nie sú potrebné.

Prechody anglicky Tom-tom drums sú ďalšie bubny v sade, v kapele sa využívajú na zvýraznenie zmeny témy alebo len na spestrenie hudby. Hrá sa na ne paličkami, sú pripevnené držiakmi ku veľkému bubnu a ich rozmery sa pohybujú od 8“ do 13“. V základnej bicej sade sú jeden alebo dva, ale ich počet je ľubovoľný. Pri mäkších štýloch sa používa jeden alebo dva a pri tvrdších rock, metal sa používajú tri alebo viac, ale nie je to pravidlo.

Ďalší a zároveň posledný bubon je kotol, anglicky Floor tom, má podobnú úlohu ako prechody, len je väčší. Priemery kotlov sa pohybujú od 14“-18“ a sú hlbšie ako prechody, to dodáva potrebný hlboký tón. Môžu byt pripevnené na činelový stojan, ale väčšinou majú vlastné nožičky.

K bicím neodmysliteľne patria aj činely, medzi základne patria hi-hat slangovo „hajtka.“ Sú to vlastne dva spojené činely, ktoré sa dajú pedálom na stojane stláčať. Hrá sa na ne paličkou a ich priemery sa pohybujú od 13“ do 15“ základná veľkosť je 14“. Zatvorená hi-hat má ostrý krátky tón, pri otvorenej hi-hat spodná a vrchná časť o seba naráža a to vytvára dlhý, ale tiež ostrý tón.

Ďalší základný činel je ride. Veľkosť ride činelov sa pohybuje od 20“-26“ a majú svoj osobitý stojan. Činel pozostáva z dvoch základných častí. A to je, klobúčik nachádza sa v strede činela a má „cinkavejší“ tón ako okolie činelu. A ostatná úderná plocha má svoj dlhý špecifický tón pre ride činely.

Crash/crash-ride je ďalší a posledný názov činelov zo základnej zostavy bicích, ktoré sa využívajú ako prechodové činely. Využívajú sa na zahájenie hrania, ako aj po zmene rytmu, prípadne len menšej obmeny. Veľkosť crash činelov sa pohybuje od 14“ do 16“ a crash-ride činelov od 17“ až 19“.

Činely, ktoré do základnej sady nepatria, sa nazývajú efektové činely. Tu patrí napríklad splash. Je to malý činel vo veľkostiach od 6“ po 12“. Má špecifický ostrý krátky tón a väčšinovo je pripojený na stojanových redukciách, a využíva sa vo funky, pope, rocku... China je ďalší efektový činel, je to vlastne činel obrátený naopak zo zahnutou obrubou. Tento činel sa pohybuje vo veľkostiach od 14“ až po 26“. Má hrubý zahučaný tón, hodí sa skôr do rockovej a metalovej hudby. Gong je čínsky veľký činel v bicích sadách, je zväčša len okrasou, alebo len málo využívaným činelom sady. Jeho priemery sa pohybujú okolo 40“.