História
História Súčasnosť Víťazi Najlepší strelci

Predchodcom Ligy majstrov bol Pohár majstrov európskych krajín (PMEK)

Prvýkrát sa hral v sezóne 1955/56, v PMEK sa hralo vyraďovacím spôsobom

V každom kole proti sebe dva tímy odohrali 2 zápasy a ten s lepším skóre postúpil do ďalšieho kola

Prvé vydanie PMEK sa uskutočnilo v rokoch 1955-56. Zúčastnilo sa ho šestnásť tímov: Milan (Taliansko), AGF Aarhus (Dánsko), Anderlecht (Belgicko), Djurgarden (Švédsko), Gwardia Warszawa (Poľsko), Hibernian (Škótsko), Partizan (Juhoslávia), PSV Eindhoven Rakúsko), Real Madrid (Španielsko), Rot-Weiss Essen (Západné Nemecko), Saarbrücken, Servette (Švajčiarsko), Sporting CP (Portugalsko), Stade de Reims (Francúzsko) a Vörös Lobogó.

Prvý zápas PMEK sa uskutočnil 4. septembra 1955 a skončil zápasom medzi Sporting CP a Partizan(3-3). Prvý gól v histórii európskych pohárov zaznamenal Joao Baptista Martins zo Sporting CP. Inauguračné finále sa konalo v Parc des Princes medzi Stade de Reims a Real Madrid. Španielske družstvo sa vrátilo do zápasu, vyhralo 4-3 vďaka gólom Alfreda Di Stéfana a Marquitosa, rovnako ako dva góly dal Héctor Rial. Real Madrid úspešne obhájil trofej budúcu sezónu na domácom štadióne Santiago Bernabéu proti Fiorentine. Po prvom polčase strelil Real Madrid dva góly za šesť minút, aby porazil Talianov. Finále, ktoré sa konalo na štadióne Heysel, pokračoval do predĺženia , keď Francisco Gento zaznamenal víťazný gól a Real Madrid mohol udržať titul tretiu sezónu. V repete prvého finále Real Madrid čelil Stade Reims na Neckarstadion pre sezónu 1958-59. Ľahko vyhrali 2-0. Finále sezóny 1959-60 stále drží rekord pre najviac strelených gólov 7-3 kde Eintracht Frankfurt dostal v Hampden Parku 7 gólov. Štyrmi gólmi sa zaskvel Ferenc Puskás a hattrickom Alfredo Di Stéfano . Toto bol piaty po sebe idúci titul Real Madrid, rekord, ktorý ešte stále nebol prekonaný.