Selekcia
Výber

Výber do špeciálnych jednotiek Spojeného kráľovstva je jednou z najťažích skúšok fyzicko-mentálno-psychických vlastností záujemcov vôbec. Z priemerne hlásiaceho sa počtu od 150 do 200 záujemcov prejde selekciou menej ako 10%.

Základná selekcia prebieha spoločne pre SAS, SBS (Special Boat Service) a SRR (Special Reconnaissance Regiment) a podporných jednotiek (s nižšími nárokmi), teda UKSF (United Kingdom´s Special Forces), pričom podľa povahy jednotky sú jednotlivé výberové a tréningové konania prispôsobené. Kandidátom sa môže stať každý člen Rezervistickej alebo Stálej zložky Armády Spojeného kráľovstva, ktorý odslúžil 39 mesiacov a nie je starší ako 35 rokov. Na základe tejto podmienky musia byť kandidáti v dobrom zdravotnom stave a mali by spĺňať podmienky fyzickej zdatnosti regulérnej armády, samozrejme s trvalým pobytom na území Spojeného kráľovstva. Kandidát má právo skúsiť test dva razy za život, pričom pri každom zlyhaní je RTU (Returned To Unit), teda vrátený do materskej jednotky.

Každoročne sa konajú UKSF BC (Briefing Courses), kedy majú potencionálny kandidáti možnosť otestovať svoju fyzickú kondíciu, zistiť predpokladanú pravdepodobnosť vstupu do útvaru, včasne zistiť, kde majú nedostatky, na ktorých majú možnosť zapracovať a taktiež majú možnosť rozprávať sa s bývalými a súčasnými členmi útvaru. BC nie sú povinné, ale sú prinajmenšom odporúčané.

Celá selekcia (mimo BC) trvá viac ako pol roka a koná sa ako v Anglicku, tak aj v džungli v Bruneji, Malajzii či Belize a aj v arktickom či púštnom prostredí. Selekcia zahŕňa štyri fázy - Endurance, Jungle, Employment a SERE.

Endurance Phase (4 týždne)

Prvá fáza sa prekladá do slovenčiny ako fáza testu výdrže, ale známa je aj ako fáza fyzická zdatnosť a navigácia, alebo "kopcová fáza". V tejto časti je eliminovaných najviac potencionálnych kandidátov, je náročná ako na fyzickú stránku, tak aj na duševnú. Prekvapením pre mnohých by mohol byť fakt, že počas fyzických cvičení v tejto fáze nedostávajú kandidáti od inštruktorov ani pochvalu, ani demoralizujúce poznámky, na čo bývajú zvyknutý z tréningu vo svojich materských jednotkách. Myšlienkou tohto je, že člen SAS musí operovať za nepriateľskými líniami, odrezaný od inštrukcií veliteľstva, spoliehajúc sa na vlastný úsudok.

Počas prvej časti tejto fázy kandidáti podstúpia tzv. Fan Dance, teda prechod vrcholom Pen Y Fan (viď obrázok nižšie), celkovo pozostávajúci z 24 kilometrovej túry v plnej poľnej zbroji (20 kg) za štyri hodiny. Testy fyzickej sily ako aj mnoho ďalších pochodových cvičení (ako HIGH WALK) testujú celkovú zdatnosť kandidátov. Suchozemská časť končí tzv. long drag-om, 64-kilometrovým pochodom pod záťažou 20 kilogramov do 24-och hodín. Test končí UKSF testom zdatnosti v plávaní, kedy kandidát musí skočiť do vody z troch metrov, "kopať vodu" 9 minút, následne ihneď plávať 500 metrov, potom sa potopiť 10 metrov do hĺbky a vytiahnuť na hladinu malé závažie, všetko oblečený v kasárenskej uniforme.

Ku koncu tejto fázy zostane približne 30 kandidátov. Tí by mali byť schopný zabehnúť 6,4 km za 30 minút a odplávať 3,2 km za 90 minút.


Vrchol Pen Y Fan (886 m.n.m.)

Jungle Phase (9 týždňov)

Prvé tri týždne tejto fázy sa konajú v Spojenom Kráľovstve. Počas nich sa kandidáti učia TTP a SOP, teda postupom pri práci špeciálnych jednotiek, kde si osvojujú okrem taktického myslenia aj prácu v patrolách. Nasledujúce týždne trávia v džungli, kde sa učia technikám prežitia. Rozdelený do štvorčlenných patrol na čele s inštruktorom dolaďujú získané znalosti. Musia sa naučiť samy sa postarať o zranenia, udržiavať kondíciu svoju aj svojho vybavenia, rozdeliť si správnym spôsobom prídely a prípadne získať potrebné suroviny.

Posledný test tejto fázy absolvujú opäť v štvorčlenných patrolách, počas ktorého musia skĺbiť všetky získané vedomosti a zručnosti. Hmyz, vlhkosť, vysoká teplota, časté dažde,početné zranenia, otlaky a kurie oká sú len zlomok ťažkostí, s ktorými sa musia muži vyrovnať. Tí, ktorý nie sú schopný udržiavať discplínu a zvládať mentálne často náročné situácie neprejdú touto časťou. Zvyšok by mal byť schopný prežiť v džungli, používať lode a člny, mal by zvládať pracovať v patrolách, navigovať, táboriť, pozorovať, ovládať kontaktné drily a poľnú medicínu.

Employment Training

(14 týždňov)

Táto fáza pozostáva z dvoch častí - ACSIC (Army Combat Survival Instructor Course) a SF Parachute Course. Počas ACSIC-u sa vojaci učia vojenským postupom výsadkárskych jednotiek a SFPC ich pripravuje na zoskoky na leteckej základni Brize Norton. Okrem toho absolvujú aj prípravu v singalizácii a protiteroristických postupoch. Celá fáza vyzerá takto: výzvedný a prieskumnícky tréning (2 týždne), kurz armádneho bojového prežitia (2 týždne), SF parašutistický tréning (4 týždne), protiteroristický kurz (3 týždne), signalizačný tréning (týždeň), patrolový a družinový tréning (2 týždne. Pre potencionálnych dôstojníkov sa koná aj bonusový týždeň dôstojníckej prípravy (teda celkovo 15 týždňov).

Final Phase [SERE] (4 týždne)

Najlepší z najlepších sa dostanú do poslednej fázy. Tá sa opäť delí do dvoch častí - SERE a TQ.

SERE (Survive, Evade, Resist, Extract), v preklade Preži,Vyhni sa,Odporuj,Uteč je tréning, ktorý v podobnej forme prebrala aj americká armáda a mnoho iných zložiek vo svete. Cieľom je naučiť patrolu improvizovať v prípade straty spojenia s veliteľstvom, obkľúčenia, alebo inej nepriaznivej situácie či zmarenia plánu za nepriateľskými líniami. Po kurze prichádza na rad test. Štvorčlenné patroly dostanú armádne kabáty z čias Prvej svetovej vojny (viď obrázok nižšie), mapu a každý muž dostane konzervu zásob. Počas troch dní majú dosiahnuť konkrétny bod. Háčik je však v tom, že sa zostaví "lovecká jednotka" členov SAS zodpovedných za tréning kandidátov, ktorá sa snaží kandidátov uloviť. Celý test je limitovaný časom troch dní. Či patrola zvládne dosiahnuť určený bod v určenom čase, alebo nie, stále bude podrobená poslednej časti selekcie - TQ (Tactical Questioning).

Ide v podstate o simuláciu výsluchu nepriateľom, trvajúcu 36 hodín. V tejto fáze sú kandidáti oddelený, demoralizovaný, sú im kladené zákerné otázky a sú mučený metódami, ktoré sú dovolené (ako napríklad omračovanie pomocou "white noise"). Počas celého výsluchu môžu prezradiť iba tzv. Veľkú štvorku (meno, hodnosť, sériové číslo a dátum narodenia). Na všetko ostatné musia odpovedať: "Je mi ľúto, ale nemôžem Vám odpovedať". Prirodzene, keďže ide o simuláciu, kandidáti vedia, že po 36 hodinách sa pre nich všetko končí, zatiaľ čo v teréne nebudú mať zďaleka žiadnu istotu, nieto ešte istotu časového limitu výsluchu. Napriek tomu, zlyhanie počas tejto skúšky znamená neprejdenie celou selekciou.

Po absolvovaní celej selekcie je im právoplatne udelené miesto v 22. regimente SAS a získavajú právo nosiť béžovú baretku s odznakom SAS a iné insígnie. Tým sa však pre nich tréning zďaleka nekončí. Práve naopak - vďaka rotácii jednotiek a osobnej profilácii trénujú členovia celú dobu aktívneho pôsobenia v službe. Najbližších niekoľko mesiacov po absolvovaní selekcie sú jednotlivý členovia zblízka monitorovaný a inštruovaný, aby sa zabezpečil čo naplynulejší prechod a integrácia do novej jednotky. V každom prípade, po absolvovaní selekcie sa z nich stávajú jedny z najtvrdších mužov na planéte.


Kabát z Prvej svetovej vojny, používaný v teste počas fázy SERE

Späť