Organizácia a Insígnie
Organizácia

Organizácia SAS je veľmi prepracovaný systém, pre nezainteresovaných často sa javiaci ako mimoriadne zložitý. Jednotlivé regimenty (21.,22.,23.) sa v niektorých veciach odlišujú, princíp však ostáva rovnaký. Ako príklad si vezmeme 22. regiment. Ten sa skladá zo 4 Squadrons (teda oddielov) - A, B, D a G. Každý oddiel sa skladá zo štyroch jednotiek, deliacich sa na základe špecializácie práce v teréne - Air, Boat, Mountain a Mobility Troops (vzdušná, lodná, horská a pohyblivá). Každá jednotka obsahuje 4-členné družiny, v ktorých sa okrem mužov s "bežným" výcvikom nachádza aj jeden špecialista z týchto oblastí:

  • Signals (Signalizátor)
  • Medic (Zdravotník)
  • Linguist (Tlmočník)
  • Forward Air Control - FAC (špecialista na navádzanie lietadiel a identifikáciu pozemných cieľov)
  • Demolitions (špecialista na demolácie)

SAS má ešte aj špeciálne vetvy v rámci svojich radov:

  1. Counter Revolutionary Warfare Wing (CRW)
  2. Operations Research Wing (OR)
  3. Northern Ireland Troop (NIT)
  4. Revolutionary Warfare Wing (RWW)

CRW má na starosti tréning rotujúcich jednotiek v protirevolučných zručnostiach a zároveň zahŕňa rotujúce jednotky (ako aj u ostatných vetiev). OR sa zameriava predovšetkým na výskum a vývin zbraní, vozidiel a inej techniky potrebnej k čo najlepšiemu výkonu celého špeciálneho útvaru SAS. NIT je jednotka operujúca na hraniciach Spojeného kráľovstva (Severného Írska) a Írskej republiky, v minulosti mala za cieľ predovšetkým ničenie teroristickej skupiny IRA. RWW je vetva, ktorá úzko spolupracuje s inteligenčnými agentúrami Spojeného kráľovstva. Na starosti má predovšetkým ochranu dôležitých cieľov (ôsob alebo objektov), ale venuje sa aj tzv. "Black Ops", ktorých cieľom je zvrhnutie režimu iných krajín či vyvolávanie nepokojov.

Čitateľ už pravdepodobne tuší, že jednotlivé jednotky nezaujímajú stále pozície, ale neustále rotujú, aby sa dosiahlo čo najväčšej špecializácie čo najväčšieho počtu osôb, aby členovia obmieňali role v SAS (z psychologických dôvodov) a z dôvodu väčšieho utajenia. 4-členné patroly sú základnou bunkou celého SAS. Členovia sa od prvých dní výcviku učia operovať v takýchto skupinách a osobnou profiláciou v nich získavajú jednotlivé role (napr. muž pohybujúci sa na konci patroly je nositeľom ťažkej zbrane [väčšinou ľahkého gulometu], aby mohol v prípade prepadnutia odzadu poskytnúť patrole dostatočnú kryciu paľbu). Medzi zručnosti, ktoré používajú členovia SAS v patrole a ktoré ovláda každý člen patria: pohyb v patrole, kamufláž, pokladanie pascí, proti-pascové drily, kontaktné drily a núdzové preskupovanie.

Insígnie

Celá SAS má hlavné sídlo v Hereforde, v grófstve Herefordshire, Anglicko. Jednotlivé regimenty však majú veliteľstvá v rôznych mestách - 21. v Londýne, 22. v Creddenhille, opäť v grófstve Herefordshire a 23. v Birminghame.

Čo sa týka maršov, ako pomalý používajú Lili Marlene - známy pochod z Druhej svetovej vojny používaný ako Spojencami, tak aj jednotkami Osi a ako rýchly Marche des Parachutistes Belges ako pozostatok mužov z SAS, operujúcich v minulosti (z 1. anglo-belgického výsadkárskeho regimentu), ktorý v súčastnosti používa mnoho výsadkárskych a špeciálnych jednotiek krajín Commonwealth-u a Európy.

Mottom SAS je "Who dares wins" ([Ten] kto sa odváži, vyhrá). Myšlienka bola odvodená z arabského prekladu, ktorý však pravdepodobne adresoval výrok gréckeho historika Thucydida - "Šťastena obľubuje odvážnych". Členovia SAS toto motto niekedy humorne premieňajú na "Who cares (who) wins?" - prekladom "Koho to zaujíma, kto vyhrá?".

Farbou SAS je tzv. Pompadour Blue alebo Modrá maddame Pompadour (mimochodom farba pozadia tejto stránky). Ceremoniálna uniforma SAS (poradové číslo 1) je rozpoznateľná podľa modrého pásiku (Pompadour Blue) na nohaviciach. Čestný opasok (poznávacie znamenie zložiek armády Spojeného kráľovstva) nesie tiež túto farbu.

Bežná kasárenská uniforma sa vyznačuje jedným mimoradne známym a dovolím si tvrdiť presláveným symbolom - pieskovým (beige) baretom. Baret nesie odznak SAS - spodom smerujúci meč Excalibur zahrnutý plameňmi (niekedy nesprávne označovaný ako okrídlená dýka), obkolesený látkou s mottom WHO DARES WINS, na pozadí križiackého štítového erbu (viď obrázok nižšie).

Na pravom rukáve uniformy nosia jednotky SAS symbol parašutistických oddielov armády Spojeného kráľovstva - výsadkársky padák okrídlený krídlami vo farbe Pompadour Blue, symbolizujúci vtáka Ibis, symbol egyptskej bohyňe zdravia a múdrosti Isis. Návrh vypracoval Jock Lewes, jeden z prvých mužov v Stirlingovom "L Detachment"-e, ktorý v histórii SAS zohral veľkú samostatnú kapitolu (Stirling sa o ňom vyjadril, že "Lewes by mohol kľudne povedať, že sa zaslúžil o vznik SAS viac ako ja"). Lewes zomrel v 1941-om na smrteľné poranenie stehennej tepny. Design odvodil od nástených malieb v hotely Shepheards v Káhire, ktorý počas oboch svetových vojen slúžil ako stretávacie miesto najvyšších veliteľov, politikov a členov rozviedky Spojeného kráľovstva. (viď obrázok nižšie)







Späť