Liečivé rastliny
Úvod História Farmakologicky účinné látky Niektoré prírodné náhrady liekov

Niektoré prírodné náhrady liekov

Analgetiká

Analgetiká pôsobia tlmivo na určitú časť nervovej sústavy a tak odstraňujú alebo zmierňujú bolesť. Ako prírodná náhrada synteticky vyrobených liekov sa môžu použiť prípravky z niektorých ópiových alkaloidov, alebo aj odvar z kôry vŕby bielej (Salix alba). Jej použitie bolo zaznamenané už v starovekom Egypte, jej liečivé účinky spomínal vo svojich spisoch aj známy grécky lekár Hippokrates. V ľudovom liečiteľstve sa pre svoje antipyretické a analgetické účinky podáva pri vysokej teplote, prechladnutí, bolestiach hlavy a ďalších podobných chorobách. Bolo tiež zaznamenané, že dokáže obmedziť množenie niektorých mikroorganizmov, ktoré spôsobujú infekčné choroby. Používa sa tiež pri i reumatických chorobách. Zvonka sa odvar aplikuje na niektoré druhy kožných chorôb. Vŕba obsahuje kyselinu salicyovú, ktorá bola objavená práve pri jej izolovaní z vŕby bielej. Kyselina salicyová má ale aj nežiadúce účinky. Pri jej dlhodobom užívaní dochádza k problémom v oblasti žalúdka, bolesti, poškodení slizníc, čo môže končiť až krvácaním v tejto oblasti.



Antireumatiká

Antireumatiká pôsobia proti reume čiže proti rôznym chorobám pohybových ústrojov, ktoré sa prejavujú najmä kĺbovými bolesťami a opuchlinami. Vnútorne sa používajú zväčša diaforetiká v kombinácií s diuretikami. Diforetiká sú potopudné prostriedky a diuretiká zlepšujú vylučovanie moču obličkami a tým zlepšujú látkovú výmenu. Ako prírodné antireumatikum sa dá použiť breza bradavičnatá. Močopudné účinky brezy sú bez poškodzovania alebo vedľajších účinkov na samotné obličky. Taktiež je čaj z brezových listov vhodný v rámci vnútorného použitia na reumatizmus, zápaly kĺbov, ochorenie zvané dna a na poruchy spomalenia alebo zníženia látkovej výmeny. Užívanie čaju z brezy zlepšuje očisťovanie krvi, avšak neodporúča sa to dlhodobo a v tehotenstve, keďže môže prísť k rozklade červených krviniek.



Antitusiká

Antitusiká sú prostriedky na zmiernenie alebo potlačenie suchého kašľa. Sú to napríklad ópiové alkaloidy, ktoré tlmia kašeľ pôsobením v centrálnej nervovej sústave ako aj slizové látky, napríklad mucín, ktorý obsahuje napríklad Podbeľ liečivý. Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.



Ďalšie informácie o liečivých rastlinách
Späť