Liečivé rastliny
Úvod História Farmakologicky účinné látky Niektoré prírodné náhrady liekov

Alkaloidy

Alkaloidy sú dusíkaté organické makromolekuly, väčšinou deriváty aminokyselín. V čistom stave sú bezfarebné, tuhé, kryštalické, až na výnimky málo rozpustné vo vode. Majú horkú chuť, najmä v pevnom skupenstve. Sú zásadité, s kyselinami vytvárajú vo vode rozpustné soli. Väčšinou sú rastlinného pôvodu. Medzi najznámejšie alkaloidy produkované rastlinami patrí: atropín, morfín, kodeín, kofeín, kokaín, chinín, skopolamín, berberín a íné. Napríklad narcisy obsahujú deväť skupín alkaloidov vrátane galantamínu, ktoré sú povolené na použitie proti Alzheimerovej chorobe. Tieto alkaloidy sú sústredené v častiach rastlín, ako je stonka, ktorá je najčastejšie zjedená bylinožravcami; môžu tiež chrániť pred parazitmi.

Glykozidy


Glykozidy patria k stavebným rastlinným látkam a nachádzajú sa najmä v bunkovej šťave, kde majú dôležitú zásobnú a ochrannú funkciu. Sú to deriváty sacharidov, ktoré vznikajú nahradením polyacetálovej alebo polyketálovej skupiny iným sacharidovým alebo nesacharidovým zvyškom. Viaceré glykozidy sú prudko jedovaté, pretože pri ich štiepení vzniká kyanovodík. (semená mandlí)

Srdcové glykozidy sú silné drogy, ktoré sú napríklad vo vňati konvalinky. Obsahujú digoxín podporujú búšenie srdca a pôsobia ako diuretiká.

Polyfenoly


Polyfenoly sú charakterizované prítomnosťou viac ako jednej fenolovej jednotky alebo stavebného bloku v molekule. Najhojnejšie sa vyskytujúcimi polyfenolmi sú kondenzované taníny, obsiahnuté prakticky vo všetkých skupinách rastlín a tvoria až 50% suchej hmotnosti listov.

Taníny boli považované za súčasť obrany rastlín proti bylinožravcom, avšak čím ďalej viac ekológov teraz spoznáva ich význam pre riadenie procesov rozkladu a dusíkového obehu. S rastúcimi obavami z globálneho otepľovania je veľký záujem lepšie pochopiť úlohu polyfenolov ako regulátorov obehu uhlíka, najmä v severných boreálnych lesoch.

Medzi významné zdroje polyfenolov patria bobuľoviny, olivový olej, kakao, káva, vlašské orechy, arašidy, granátové jablko a ďalšie ovocie a zelenina.

Vysoké hladiny polyfenolov sa všeobecne nachádzajú v šupke ovocných plodov.

Terpény


Terpény zahrňujú mnohé uhľovodíky, ako alkoholy, aldehydy, ketóny a kyseliny, sú obsiahnuté v siliciach, teda v éterických olejoch, získaných z rôznych častí rastlín destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou vhodnými rozpúšťadlami. Terpény a terpenoidy mnohých druhov sa vyskytujú v rôznych liečivých rastlinách a v živicových rastlinách, ako sú ihličnany. Sú silne aromatické a slúžia na odpudzovanie bylinožravcov. Ich vôňa sa využíva v éterických olejoch, v parfumoch, alebo pre arómaterapiu. Niektoré z nich majú liečivé použitie: napríklad thymol je antiseptikum a kedysi bol použitý ako liek proti červom.

 
Alkaloidy Glykozidy Polyfenoly Terpény (tymín)



Späť