Výnimočné ženy

HEREČKY

Marilyn Monroe (1926-1962)
Americká herečka, sexsymbol 50. rokov 20. storočia. Marilyn bola trikrát vydatá, no ani jedno manželstvo jej neprinieslo šťastie. Dodnes je jej smrť opradená rúškom tajomstva – klasifikovaná bola ako samovražda. Po smrti sa stala doslova ikonou – obeť vlastnej krásy a slávy. Filmová hviezda dokázala na plátne zahrať množstvo oslňujúcich žien, ktoré mužská časť publika hltala. Svoju slávu však nezvládla, trpela depresiami a bola závislá od liekov

Katharine Hepburn (1907-2003)
Americká herečka a ikona strieborného plátna bola známa nielen svoj dôvtipom, ale aj vznešenosťou a osobnou nezávislosťou. Počas svojej kariéry získala štyroch Oscarov a celkovo bola na toto ocenenie nominovaná dvanásťkrát. Rekord si udržala do roku 2003, kedy ju prekonala herečka Meryl Streep. V roku 1999 bola Americkým filmovým inštitútom označená ako najlepšia ženská filmová hviezda všetkých čias.

Audrey Hepburn (1929 -1993)
Americká herečka belgického pôvodu, jedna z najznámejších tvárí filmového plátna. Hoci sa narodila v Bruseli, svoje detstvo strávila kvôli vojne v mnohých krajinách Európy - Anglicko, Holandsko. Pôvodne chcela byť tanečnicou a baletu sa tiež plne venovala. Neskôr získala štipendium na prestížnej baletnej škole v Londýne, kam sa s rodinou po vojne presťahovala. Čoskoro však zistila, že kvôli svojej výške nemôže s kariérou tanečnice počítať. V zbore baletiek si ju ale všíma filmový producent a Audrey čoskoro získava prvú malú úlohu vo filme. Prijíma tiež ponuku na titulnú rolu broadwayskej šou Gigi a prvýkrát opúšťa európsky kontinent. V roku 1953 prichádza zásadný zlom v podobe hlavnej úlohy v novodobej rozprávke Prázdniny v Ríme, ktorá Audrey Hepburn vynáša do hviezdnej spoločnosti. Za tento film tiež získava debutujúci Hepburn v roku 1954 cenu americkej filmovej akadémie - Oscara. Hoci sama Audrey trpela vážnou formou mentálnej anorexie a jej nízka váha narúšala aj osobný život ( opakovane potratila ) , predstavovala pre mnohých nový typ krásy . Jej útly vzhľad často riadil vývoj módy a dodnes zostáva symbolom elegancie . V osemdesiatych rokoch sa venovala predovšetkým práci pre humanitárne organizácie . V roku 1987 sa stala oficiálnym veľvyslancom dobrej vôle UNICEF . Cestovala do rozvojových krajín , ako napríklad do Somálska , kde sa snažila pomáhať hladujúcim deťom . 20. januára 1993 umiera vo švajčiarskom Tolochenaz na rakovinu .