BOX

Amatérsky box je niečo úplne iné. Názov amatér je nevýstižný už len z toho dôvodu, že každý vrcholový boxer je vlastne profesionál a box je jeho zamestnanie. Inak sa nedá tento náročný šport robiť na najvyššej úrovni. Vrcholom amatérskeho boxu sú Olympíjske hry. Konkurencia je nesmierne silná a už len kvalifikovať sa, je úspech.Rozdiel medzi olympijským štýlom boxu a “profi boxom” je aj v pravidlách. U profesionálov sa boxuje zväčša 12 kôl, ale to záleží od dohody. Dĺžka jedného kola je 3 minúty. Borec nemá prilbu ani tielko. Najväčší, avšak neoficiálny rozdiel je v čistote boja. U profesionálov sú rozhodcovia oveľa viac tolerantní k nečistým úderom. Amatéri boxujú 4 x 2 minúty, majú prilbu aj tielko. Rozdiel v dĺžke trvania zápasu medzi “amatérmi” a “profíkmi” sa určite zdá mnohým príliš veľký. Keď zápas v profi ringu trvá 12 x 3 minúty, tak je to 36 minút boxu. U amatérov len 8 minút (bez rátania prestávok). V amatérskom ringu sa boxuje oveľa intenzívnejšie a akési šetrenie síl tam neexistuje, teda aspoň nie na vrcholnej úrovni. Počet čistých úderov v amatérskom ringu je za 8 minút takmer rovnaký, ako u profíkov za 36 minút. Hlavne keď sa pozrieme na ťažké váhy v “profi ringu”, ktoré sa 90 % zápasu na seba len lepia. To v amatérskom ringu neprichádza do úvahy. Boxer, ktorý sa neustále lepí na svojho súpera a drží ho, je v amatérskom ringu po troch verejných napomenutiach diskvalifikovaný. Samozrejme, že sa nájdu aj u profesionálov boxeri, ktorí boxujú vo vysokej intenzite povedzme 10 kôl. Takýto borci sú väčšinou v nižších váhach, ale takých zápasov býva veľmi málo.

Najväčšou iróniou boxu je to, že v televízii sa často vysiela práve “profi box”, ktorý je nečistý a i vďaka rozhodcom aj nebezpečnejší pre zdravie. Často sa do televízie dostávajú zápasy, ktoré nemajú s boxom nič spoločné, ako keď boxuje boxer z 3.skupiny s boxerom z 2. skupiny. Lepia sa na seba, obaja nevládzu a ich technika je horšia ako u dorastencov. Ľudia, ktorí sa o tento šport bližšie nezaujímajú, si spravia svoj vlastný názor podľa toho, čo vidia. Potom sa nemožno čudovať, že u mnohých je tento šport zatracovaný.

Ešte nedávno sa všetci tešili na zápas Lewis – Tyson. Robila sa tomu obrovská reklama. Mnoho ľudí považovalo práve týchto borcov za najlepších pästiarov na svete. Iste to boli dobrí boxeri, ale obaja mali už viac ako 35 rokov a ten kto sa v boxe vyzná vie, že v tomto veku už borec nemôže byt taký dobrý ako keď mal povedzme 28. Aj napriek tomu to bol hlavne zo strany Lennoxa Lewisa kvalitný výkon. Tyson ťažil vždy v minulosti z úžasnej dynamiky a rýchlych prechodov do útoku, čo bolo v superťažkej váhe nevídané. Vo veku nad 35 rokov to je už logicky problém. Záverom len konštatovanie, že nie je box ako box. Amatérsky box má bližšie k športu, profesionálny box bližšie k biznisu. Tvrdá drina v tréningovom procese však patrí k obom…