Príležitosť na zmenu

Sú známe rôzne spôsoby stravovania sa, ktoré individuálne vyhovujú a prospievajú každému inak.Už známou vecou je, že väčšina ochorení má psychický pôvod, no takisto nevhodná strava môže byť pôvodcom a zároveň liekom pre rôzne zdravotné problémy. Preto, skôr ako so zdravotným problémom navštívime lekára, mali by sme skúsiť aj alternatívne spôsoby liečby. Jednou z nich je teda zmena v stravovaní.

Už ako malé dieťa som mala chronické problémy s bolesťami žalúdka, s trávením a s nepravidelným vyprázdňovaním. Po opakovaných návštevách lekárov a nemocníc, ktoré mi pomohli len krátkodobo, sme sa spolu s rodičmi rozhodli prejsť na zdravšie, ľahšie stravovanie, ktoré obsahuje zvýšené množstvo rastlinných potravín. Už pár rokov sa stravujem takzvanou oddelenou stravou, ktorá má pre mňa najpriaznivejšie účinky. Preto som sa rozhodla ju bližšie charakterizovať prostredníctvom tejto stránky.

Čo je oddelená strava?

Je to spôsob stravovania. Znamená to, že v rámci jedného jedla sa nekombinujú potraviny bielkovinového a sacharidového charakteru. Zmysel takéhoto stravovania je v kombinácii jedál tak, aby sme nadmerne nezaťažovali zažívacie orgány pri produkcii enzýmov a následnom rozklade potravy. Ďalším aspektom je udržiavanie acidobázickej rovnováhy v organizme.

História oddelenej stravy:

Prvé poznatky o blahodarných, až priam liečivých účinkoch takéhoto stravovania pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Vtedy Dr. Howard Hay začal podrobne študovať ľudský organizmus a zistil, že ľudský organizmus sa skladá z 80% zásaditých a 20% kyslých zložiek. Upravil svoju stravu tak, aby prijímal prevažne zásadotvorné potraviny a neskôr svoje trávenie ešte viac zdokonalil oddelením bielkovinových potravín od sacharidových.

Podstata oddelenej stravy:

Aby ľudský organizmus správne fungoval, potrebuje takú stravu, ktorá podporuje biochemické procesy pri jej spracúvaní. Tak potrebuje organizmus na trávenie sacharidov zásadité prostredie a na trávenie bielkovín kyslé prostredie. Bielkoviny, to jest mäso, ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, sa rozkladajú pomocou kyseliny soľnej a tráviaceho enzýmu pepsínu na peptidy. Sacharidy, to jest obilniny a výrobky z nich, zemiaky, ryža, sú trávené enzýmom amyláza. Ak jete stravu obsahujúcu iba sacharidy, tvorí sa v žalúdku len nepatrné množstvo kyslých štiav a účinok amyláz je intenzívnejší. Po konzumácii bielkovín sa v žalúdku začne produkovať kyselina soľná a pepsín. Tieto šťavy obmedzujú produkciu amylázy v slinách. Preto, ak sa sacharidy v jednom jedle zmiešajú s bielkovinami, nemôžu sa dostatočne štiepiť. Tak dochádza k pomalému a nedostatočnému tráveniu. Ak sa potom potrava nachádza pridlho v čreve, pôsobením vlhka a tepla môžu vznikať kvasné a hnilobné produkty, ktoré sú odbúravané pečeňou. Z toho vyplýva, že kombinovaná strava zbytočne zaťažuje nielen tráviaci systém ale aj iné dôležité orgány látkovej premeny.

Princíp fungovania oddelenej stravy:

Oddelená strava je výhodná v tom, že nevylučuje žiadne potraviny z jedálnička. Aj keď sú v texte uvádzané výhody vegetariánstva, tento typ stravovania mäso nevylučuje. Ja som ho však vylúčila a nielen z morálnych dôvodov, ale aj kvôli tráviacim ťažkostiam po jeho konzumácii. Stravovanie je obmedzované len v spôsobe kombinácie potravín. Smieme jesť všetko, no musíme kombinovať potraviny ináč, ako je to obvyklé. Dôležité je vedieť, ktoré potraviny patria do skupiny bielkovín, sacharidov a do skupiny neutrálnych potravín.

Neutrálne potraviny:

Sú to potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a môžu sa kombinovať s bielkovinami aj sacharidmi. Patria sem všetky tuky, oleje, maslo a aj iné potraviny bohaté na tuky. K tráveniu tukov dochádza už v hornej časti tenkého čreva a nenarúšajú rozbehnutý proces trávenia. Patria sem napríklad aj kyslé mliečne výrobky ako jogurty, tvaroh, ktoré síce obsahujú veľa bielkovín, no okyslením sa zmenili a sú ľahko stráviteľné.

Zdravo a bezlepkovo:

Chlieb na raňajky, obložená bageta či koláč na desiatu, na obed halušky, ako olovrant keksík a na večeru cestoviny. Takto môže vyzerať jedálniček bežného človeka a možno aj takého, kto sa stravuje oddelenou stravou. V každom z týchto jedál sa však nachádza lepok.

Lepok, alebo glutén sa nachádza vo väčšine obilnín a je pridávaný aj do rôznych priemyselne spracovaných potravín. Táto zložka sa nachádza vo väčšine našich obľúbených potravín, bez ktorých si bežný deň ani nevieme predstaviť. Potraviny s vysokým obsahom lepku majú však nepriaznivý vplyv na nás všetkých, hoci si to nemusíme ani uvedomovať. Mnoho lekárskych výskumov potvrdzuje, že intoleranciou na lepok trpí omnoho viacej ľudí než sa bežne uvádza. U mnohých ľudí ani nemusí byť diagnostikovaná celiakia, alergia na lepok, no spôsobuje im problémy. Prejavy: bolesti brucha, bolesti hlavy, alergické kožné reakcie, hnačka alebo zápcha, pripisujú iným príčinám, alebo im nevenujú pozornosť.

Oddelená strava lepok, taktiež ako mäso, zo stravy nevylučuje, no človek, ktorý pozná jeho nepriaznivé účinky, tak ako ja, hľadá alternatívy bezlepkového stravovania. Ak sa rozhodnete pre bezlepkovú diétu, napriek tomu, že netrpíte celiakiou, môže to mať pre vás nečakane pozitívne účinky. Zbavíte sa nadbytočných kilogramov a chronickej nádchy, odľahčíte trávenie, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám zlepší pleť, odznejú nepríjemné bolesti hlavy a kĺbov.

Pre celiatikov sa vyrábajú špeciálne potraviny z prísne kontrolovaných bezlepkových surovín. V súčasnosti už existuje nesmierne široký trh s bezlepkovými potravinami a aj na mnohých bežných potravinách nájdeme označenie s prečiarknutým kláskom. V bezlepkových produktoch sa pšenica nahrádza kukuricou, ryžou a zemiakmi. No na dosiahnutie príťažlivej chuti a konzistencie obsahujú množstvo umelých farbív, zahusťovadiel a konzervantov. Existuje však široký výber prirodzene bezlepkových a zároveň zdravých potravín. Z obilnín je to napríklad ryža, pšeno, pohánka, kukurica alebo menej známe amarant a quinoa. Väčšinu z nich je možné zohnať v podobe celých zŕn, múky, alebo krupice. Sú dostupné aj v podobe chlebíkov, pukancov a cestovín. Veľmi zaujímavou obilninou je špaldová pšenica, ktorá má nižší obsah lepku, je oveľa lepšie stráviteľná a na trhu je ponúkaný bohatý sortiment špaldových výrobkov.

Acidobázická rovnováha:

Ako už bolo spomenuté, ľudský organizmus pozostáva predovšetkým zo zásaditých zložiek. Preto, aby sa nenarúšala prirodzená rovnováha organizmu, mali by sme konzumovať prevažne zásadotvorné, rastlinné potraviny. Nedostatok konzumácie zeleniny a ovocia spôsobuje úbytok minerálnych látok a organizmus sa prekyslí. Prekyslenie organizmu spôsobuje pálenie záhy, nadúvanie, dnu a aj reumatické ochorenia. Je potrebné sa vyhýbať nadmernej konzumácii mäsa a mäsových výrobkov, rýb, syrov, vajec, teba bielkovinových potravín. Prekyslenie ale spôsobujú aj niektoré sacharidy ako cukor a lúpané obilniny. Káva, čierny čaj, kakao, alkohol a nikotín tiež zanechávajú v organizme kyslé zvyšky.

Kvalita potravín:

Ďalším dôležitým bodom v našej strave je kvalita potravín. Mali by sme konzumovať plnohodnotné kvalitné čerstvé potraviny, ktoré nie sú geneticky modifikované. Stravovať sa zdravo znamená vzdať sa alebo čo najviac obmedziť konzumáciu priemyselne spracovanej stravy. Preto radšej nekupujme hotové jedla, alebo také potraviny, ktoré majú dlhú trvanlivosť. Takéto potraviny väčšinou obsahujú prídavné, konzervačné látky a umelé farbivá, ktoré nepriaznivo pôsobia na organizmus.

Späť