Anabolické steroidy

Úvod

Mnoho ľudí, najmä v nedávnej minulosti, si myslelo, že doplnky výživy, ktoré beriete dennodenne ako proteíny, kreatíny či BCAA sú anaboliká. Spoločnosť označila väčšinu športovcov, ktorý mali veľký svalový potenciál, výkonnosť a silu za ľudí, ktorý si nevážia svoje zdravie tým, že berú tieto "anaboliká".

No doba sa vďaka internetu a širokému mediálnemu obsahu našťastie zmenila, takže rozdiel medzi anabolickými steroidami a doplnkami výživy je dnes pre väčšinu ľudí jednoznačná. Na rozdiel od doplnkov výživy, ktoré sú postavené na živočíšnom alebo rastlinnom základe, anaboliká sú čisto syntetické, chemicky vytvorené „lieky“. Doplnky výživy ako proteíny či aminokyseliny dopĺňajú do ľudského tela látky, ktoré si telo dokáže vyrobiť respektíve prijať zo stravy, avšak na dosiahnutie určitých cieľov je potrebné doplniť ich vo forme špeciálnych koncentrovaných prípravkov. Preto si aj vrcholový športovci pomáhajú rôznou kvalitnou suplementáciou.

Čo sú anabolické steroidy

Anabolické steroidy sú chemikálie, najčastejšie v pilulkovej alebo olejovej forme. Sú to mužské pohlavné hormóny, ktoré sa v minimálnej miere vyskytujú aj v našom, tvojom či vašom tele. Či ste už muž, alebo žena, niekde vo vašom tele sa tieto hormóny práve vytvárajú. Najčastejšie sa prejavujú v období dospievania mužov. Sú teda pozorovateľné aj navonok, keď sa chlapec mení na muža, mutuje, narastie mu prvý chlp na brade či hrudi. Takto vytvorené steroidy však nie sú pre naše telo škodlivé. Sú vytvorené prirodzene, neboli použité žiadne namáhavé a ťažké chemické látky, ktoré by poškodzovali naše orgány či svaly. Tak prečo sú anabolické steroidy také opovrhované spoločnosťou a športovcami? Odpoveď je prostá – Športovci (ak ich tak môžeme nazvať), ktorí sú aktívnymi fanúšikmi týchto látok vedome ničia svoje telo. Je to rovnaké ako pri fajčiaroch či alkoholikoch. Vedia že im to škodí, no aj napriek tomu svoju závislosť posúvajú stále na vyššiu úroveň. Steroidy podporujú rast svalovej hmoty, znižujú únavu a umožňujú tak častejšie a intenzívnejšie trénovať. Dokonalý produkt, avšak, má jednu chybu – má toxické a metabolické vedľajšie účinky. Ich užívanie vedie k častejším úrazom, pretože pôsobia na šľachy, kosti a väzivá. Zvýšená hmotnosť športovca zaťažuje kĺby a chrbticu, čo môže viesť k natrhávaniu svalov, úrazom šliach a rôznym zlomeninám kostí. Kým začneme rozoberať rôzne fatálne účinky ich negatívnych vplyvov, zamerajme sa na chvíľku na ich pozitíva. Síce ich nie je veľa, ale pre vašu lepšiu informovanosť, by ste mali vedieť ako o kladných tak aj o negatívnych vplyvoch týchto látok.

Neškodné prípravky

Hlavná ulica č.123,
960 01 Zvolen;
tel. +421 999 123 456;
Fórum: internetové poradenstvo
Pre otázky a pomoc kontaktujte: online poradenstvo.