O perlách v skratke
Perly sa odlišujú veľkosťou, tvarom, farbou, hrúbkou vrstvy perlete, leskom, vzácnosťou a unikátnym miestom výskytu. Poznáme perly riečne sladkovodné, morské perly Akoya, perly južných morí, tahitské perly, Cortézove a conch perly.
História perál
V minulosti boli perly dôvodom sporov, predmetom dedičstva najväčšej hodnoty, viedli sa kvôli nim vojny a menili sa za lukratívne nehnuteľnosti na 5th Avenue. Až muž slávneho mena, dodnes spájaný s najkvalitnejšími perlovými šperkami na svete, Mikimoto Kōkichi začiatkom 20. storočia vymyslel a patentoval spôsob kultivácie morských perál Akoya. Dnes sú takmer všetky na trhu dostupné perly kultivované, napriek tomu je kultivácia kvalitných perál veľmi náročná práca. Lastúry sú veľmi chúlostivé, niektoré typy perál vznikajú v lastúre aj niekoľko rokov a len veľmi malé percento dopestovaných perál je v kvalite vhodnej na výrobu krásnych a dokonalých šperkov.
Každá perla je unikátnym a jedinečným umeleckým dielom
Každá perla je unikátna farbou, leskom, veľkosťou a tvarom. Všetko záleží na lastúre a prostredí, v ktorom sa zrodila. Kvalitné kultivované perly sú obvykle aj pre odborníkov na nerozoznanie od perál vzniknutých bez zásahu človeka. Kultivácia pomohla týmto prírodným drahokamom stať sa dostupnejšími, ale stále dostatočne vzácnymi a produkciu perál spravila šetrnejšou k životnému prostrediu a ekosystému. Kultivované variácie sa pestujú predovšetkým v Číne, Japonsku, Vietname na pobreží Austrálie, na Filipínach, v Indonézií a na Tahiti a rastú od jedného roka až do niekoľkých rokov. Sladkovodné perly sú produkované hlavne perlorodkami riečnymi, ktoré na rozdiel od ústric v sebe dokážu vytvoriť viacej ako len jednu perlu. Pri ich pestovaní sa používajú menšie telieska ako pri chove morských perál.