Psovité šelmy

Všeobecne o psovitých šelmách

Psovité šelmy
Rôzne druhy psovitých šeliem

Psy, vlky, kojoty, líšky a šakaly sú súborne označované ako psovité šelmy a patria do čeľade psovitých. Sú známe skôr veľkou vytrvalosťou než výbušnou krátkodobou rýchlosťou a oportunistickým, prispôsobivým správaním. Sú charakteristické štíhlym telom a dlhými nohami a dlhým, huňatým chvostom. Divoké psy všeobecne obývajú otvorené trávnaté porasty na celom svete a nežijú len v izolovaných oblastiach ako je Madagaskar a Nový Zéland, kam však boli neskôr zavlečené domáce psy. Miluj svoju rodinu,
staraj sa o tých, ktorí ti patria,
nikdy sa nevzdávaj,
nikdy sa neprestávaj hrať. - Múdrosť vlkov, Elli H. Radingerová

Anatómia

Psovití majú svalnaté telo s veľkou hruďou, srsť je obvykle jednofarebná alebo fŕkaná. Nohy majú stavané pre silu a vytrvalosť v behu, niektorým splynuli lakťové a vretenné kosťy tak pevne, že ich nohy stratili schopnosť otáčať sa okolo svojej osi. Na zadných nohách majú štyri prsty, na prednej päť a každý prst má na spodnej strane tvrdý vankúšik či mozoľ. Pazúry sú krátke, nezatiahnuteľné a tým pádom aj tupé. Mjaú tiež pomerne dlhé čeľuste, dlhé tesákovité špičáky a a dobre vyvinuté trháky. Korisť stopujú podľa čuchu - v dlhom zašpicatenom majú veľké čuchové orgány. Majú aj ostrý sluch, dlhé uši, vzpriamené a väčšinou zašpicatené. Zrak má menší význam al etiež je dobre vyvinutý.

Spoločenstvá

Menšie druhy psovitých šeliem sa obvykle živia hlavne malými hlodavcami a hmyzom, majú trend vytvárať pružné spoločenské zoskupenia, ale často žijú buď v pároch alebo samotársky. Väčšie druhy, napr. vlky alebo psy hyenovité žijú vo svorkách. Tie sa skladajú z dominantného páru a jeho potomstva, obsadzujú a chránia teritóriá, ktoré vyznačujú močom. Mladé jedince vo svorke sú vždy rôzneho veku, pretože mláďatá zostávajú vo svorke niekoľko rokov a pomáhajú so starostlivosťou o svojich mladších súrodencov. rozmnožuje sa väčšinou iba dominantný pár. Samica vyhrabe noru, alebo obsadí noru po nejakom inom zvierati a v nej vrhne mláďatá. Obvyklá taktika lovu spočíva v sledovaní stáda vysokej zveri a potom k rôznym manévrom, ktoré slúžia na oddelenie vytypovaného jedinca. Ten je potom štvaný, hryzený a trhaný členmi svorky až kým nepadne od vyčerpania. Keď sa potom lovci vrátia k nore, vyvrhnú natrávené mäso mláďatám aby bolo pre ne lahšie stráviteľné.

Odkazy

Pes hyenovitý Vlk dravý Kojot prériový Líška hrdzavá Šakal tmavochrbtý
Anna Bellová
3.C
2020/2021